Vláda mohla tunelování MUS utnout, přesto akcie levně prodala

Praha - Zemanova vláda mohla v roce 1999 tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS) zabránit a exmanažery společnosti stíhat. České televizi (ČT) to dnes řekl Roman Češka, který v letech 1994 až 1998 vedl Fond národního majetku. Vláda podle něj věděla, že si bývalí manažeři MUS v roce 1998 koupili většinový podíl firmy za peníze ze společnosti vyvedené, a přesto jim levně prodala zbytek akcií.

Policie podezřívá šest exmanažerů firmy, že z ní vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Podle ministerstva financí také manipulacemi s cenou akcií přiměli stát, aby jim prodal zbytek cenných papírů firmy za částku o 3,3 miliardy korun nižší, než byla jejich skutečná hodnota, napsaly dnešní Lidové noviny. Češka považuje tento krok tehdejší vlády premiéra Miloše Zemana za "nemravný". "Poté, co už bylo jasné, že majoritu mají lidé, kteří společnost vlastně vytunelovali, tak jim vláda prodala minoritní podíl. A to ještě za vlídnou cenu s tvrzením, že je vlastně neprodejný a jiné řešení situace nemá," řekl televizi. "Vypadá to na politické pozadí celého nákupu minoritního podílu od státu. Švýcarské orgány říkají, že v samotném nákupu byli přímo angažováni lidé z blízkosti politiků," uvedl. Předchozímu vyvedení peněz z firmy a zakoupení většinového podílu akcií v roce 1998 už podle něj zabránit nešlo. "Pokusili jsme se zvrátit tu věc. Ale (exmanažeři MUS) to dělali chytře a skrytě," sdělil ČT. Hlavními pachateli údajného tunelování firem kolem MUS jsou podnikatelé Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla, citovala ČT policejní spis. Za spolupachatele označují vyšetřovatelé uhlobarony Antonína Koláčka a Luboše Měkotu. "Obvinění vytvořili úmyslně nepřehlednou a složitou strukturu zahraničních společností," píše se ve spisu. Detektivové šestici obvinili z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku. V případě odsouzení hrozí exmanažerům MUS až desetileté vězení. Mediální zástupkyně obviněných Alexandra Rudyšarová televizi oznámila, že bývalí manažeři považují obvinění za nerelevantní a dnes proti němu podali stížnost. Někdejší privatizaci MUS již roky prověřují švýcarské orgány, a to kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů Mostecké uhelné a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Prokuratura také podle ČT na účtech švýcarských bank zablokovala v přepočtu 12 miliard korun, které prý pocházejí z nezákonných machinací při privatizaci. Švýcarský soud v polovině dubna spis v kauze manažerů MUS vrátil prokuratuře k doplnění. Prokuratura již ovšem nedávno obžalobu doplnila, takže proces může začít na podzim, uvedla ČT.

Související

Policie Švýcarsko

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
MUS

V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu

Olomouc - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl dnes ČTK žalobce Petr Šereda.

Více souvisejících

kauza mus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy