Odmítají hazard a tak je chtějí zničit!

Praha – Sdružení Brnění a Občané proti hazardu se ohradili proti nepravdám, které o něm šíří sdružení provozovatelů videoloterních terminálů SPELOS.

 Sdružení zbrojící proti hazardu pomáhají řadě obcím s regulací hazardu, některé z nich podaly k Ústavnímu soudu stížnost kvůli nerušení heren. Jim adresovalo SPELOS dopis s tím, „že cílem Brnění a Občanů proti hazardu není pomoci obcím zbavit se nežádoucího hazardu, ale připravit stát o miliardy korun.“ 

 Právník Brnění uvedl: „obce děsí SPELOS zejména tím, že jejich ústavní stížnosti, které jsme pomáhali vypracovat, mají prý jen posloužit jakýmsi našim soukromým zájmům a kasinům.“ Což jasně vyvrací slovy: „to je právně nesmyslné, jelikož vyhrané ústavní stížnosti by znamenaly možnost regulovat veškeré formy hazardu, včetně všech kasin!“ O jejich regulaci se Brnění dlouhodobě snaží.

 Pokud by obce, jež podaly stížnost, byly u soudu vyslyšeny, mohli by skončit provozovatelé heren v celé republice. 

 Pokud by SPELOS pokračoval v hanění sdružení, sdružení se nebojí sáhnout k právní cestě vyřešení těchto sporů.

 „O tom, že protihazardní aktivity přináší výsledky, hovoří právě tyto útoky ze strany hazardního byznysu. V započatých aktivitách proto budeme rádi a se stále větší intenzitou pokračovat, dokud v ČR nedosáhneme žádoucího stavu, který je společensky akceptovatelný,“ uvádějí sdružení ve svém prohlášení.

 Sdružení upozorňují na nebezpečí hazardu, které je u nás velmi rozšířené. V přepočtu na obyvatele má být v České republice nejvíce hazardních přístrojů. Nebezpečí však číhá v závislosti, kterou je postiženo několik procent české populace. 

 Zaplavení České republiky množstvím heren podle Martina Svobody ze sdružení Občané proti hazardu měl zapříčinit Petr Vrzáň. Ten byl vedoucím jednoho z kasin Happy Day, který byl posléze jmenován do funkce šéfa Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi ministrem financí Vlastimilem Tlustým. Tam podle Svobody způsobil nelegální činností zaplavení českých obcí VLT. A Dnes je ve vedení SPELOS.

Související

Internetové sázení

Ekonomické dopady online hazardu v České republice

K hazardu přistupují státy po celém světě různými způsoby. Některé mu nechávají volnou ruku za cenu vysokých společenských nákladů, jiné jej zase striktně regulují a přicházejí tak o peníze do rozpočtu. Česká republika se v poslední dekádě nachází někde na pomezí těchto dvou pohledů. Rok 2017 přinesl revizi zákona o hazardních hrách (ZHH) a drasticky tak snížil počet kamenných heren a kasin. Oproti celkovému počtu 8 367 v roce 2011 jich dnes dle statistik MFČR máme pouze 834.
Harzard, ilustrační fotografie

V Česku bují hazard. Přijaté sázky vzrostly o 119 %, výběr daně jen o 24 %

Během auditu státních finančních prostředků spojených s oblastí hazardních her a správou daně z těchto her zjistili kontroléři Nejvyššího kontrolního úřadu nedostatky ve fungování Ministerstva financí (MF). Konkrétně bylo zjištěno, že MF neposkytlo dostatečnou informační podporu pro efektivní správu daně z hazardních her, kontrolu daňových přiznání provozovatelů těchto her ani pro řádný dozor nad nimi. 

Více souvisejících

hazard regulace

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy