K hazardu přistupují státy po celém světě různými způsoby. Některé mu nechávají volnou ruku za cenu vysokých společenských nákladů, jiné jej zase striktně regulují a přicházejí tak o peníze do rozpočtu. Česká republika se v poslední dekádě nachází někde na pomezí těchto dvou pohledů. Rok 2017 přinesl revizi zákona o hazardních hrách (ZHH) a drasticky tak snížil počet kamenných heren a kasin. Oproti celkovému počtu 8 367 v roce 2011 jich dnes dle statistik MFČR máme pouze 834.
Z toho však nemůžeme usuzovat, že hazard z českého prostředí mizí. Naopak, minulý rok hazardní trh v České republice zaznamenal vůbec nejvyšší zisky. Dokonce byly téměř dvakrát vyšší než v covidovém roce 2020. Jednou z příčin tohoto růstu je nepochybně významný přesun hazardních aktivit na internet. Jaké mají online hry podíl na vložených sázkách, jejich ekonomické dopady a co nás čeká ohledně online hraní v budoucnosti, detailně rozebereme v následujících částech textu.
Zisky hazardních společností z online hraní
Začneme základními údaji o českém hazardním trhu jako celku. Z výroční zprávy NMS vyplývá téměř dvojnásobný růst objemu sázek oproti roku 2020. Zatímco před dvěma lety bylo do hazardních her vloženo asi 390 miliard Kč za celý rok, v průběhu roku 2022 šlo o rekordních 760 miliard Kč. Pokud bychom se podívali pouze na online segment, jeho objem je více než překvapivý:
Typ online hry | Vloženo (mil. Kč) | Vyplaceno (mil. Kč) | Podíl vkladu na celku |
Loterie | 5 382 | 3 198 | 0,7 % |
Kurzové sázky | 112 233 | 101 191 | 14,8 % |
Technické hry | 332 637 | 319 475 | 43,8 % |
Živé hry | 12 327 | 11 938 | 1,6 % |
Online celkem | 462 578 | 435 801 | 60,9 % |
Land-based celkem | 296 762 | 269 706 | 39,1 % |
Dle dat v tabulce minulý rok tvořily příjmy z online hry významnou většinu obratu hazardních společností. Zároveň musíme upozornit, že licenci na provoz technických her v online kasinech má pouze 18 společností, zatímco land-based 37 z celkových 47 (některé společnosti vlastní obě licence). Menšina zde tedy tvoří většinu příjmů, čímž dále podtrhuje význam online hazardu. Podobnou situaci zažívají také sázkové kanceláře s licencí v ČR, které v kamenných prodejnách zaznamenaly uzavřené sázky v hodnotě přibližně 6 milionů Kč, což je v porovnání s online sázkami asi 20krát méně.
Pracovní příležitosti v odvětví hazardu
Když se řekne práce v kasinu, většina lidí si představí krupiéra v honosném oblečení, který rozdává karty. V případě online her je tato představa na místě také, avšak ne v takové míře. Existují totiž živá online kasina, která místo videoslotů kamerou snímají opravdové krupiéry a záznam živě přenášejí hráčům uzavírajícím sázky z domova. V ČR se tento typ her ovšem moc nevyskytuje.
Pokud se na zaměstnanost v hazardním sektoru podíváme komplexně, zjistíme, že se v něm vyskytuje mnohem více lidí, než by se na první pohled mohlo zdát. Musíme totiž zvážit jak pracovníky klasických herních společností, například Fortuny (celkově asi 400 zaměstnanců), Sazky (500 zaměstnanců) a Tipsportu (500), tak řady úspěšných českých vývojářů her. Například SYNOT má v České republice 150 a na celém světě přes 3 500 zaměstnanců.
Zisky plynoucí státu a obcím
Hazardní společnosti musí, ostatně stejně jako všechny ostatní, odvádět daně. Platí pro ně však zvláštní pravidla, a to jak v ohledu výše daně, tak jejího rozdělení. Přibližně polovinu celkově daně totiž získají obce, které na svém území umožňují hazard provozovat a potýkat se tak s potenciálními nepříjemnostmi. Stejně jako předchozí statistiky, v posledních letech se zvyšuje i vybraná daň:
Pokud srovnáme vybranou částku za období minulého roku s jinými makroekonomickými ukazateli, můžeme dospět k zajímavým poznatkům. Za zmínku například stojí, že tato daň tvoří téměř 6 % naplánovaného schodku státního rozpočtu. Rozhodně se tedy jedná o nezanedbatelnou součást vládních příjmů. Otázkou však zůstává, zda jsou vybrané daně hodnotnější než potenciální náklady, které může hazard ve společnosti způsobovat.
Společenské náklady hazardu
Není tajemstvím, že hazardní hry mají na člověka negativní dopady. Jednoduše se na nich tvoří závislost, zejména pak na technických hrách neboli výherních automatech. Ze zdravotního hlediska může patologické hráčství dle NMS způsobovat nespavost, nechutenství a bolesti hlavy. Z finančního a sociálního hlediska se závislí hráči setkávají se zadlužeností (85,9 %), kdy byl medián zadlužení asi 400 000 Kč, přičemž pro jeho splacení se přibližně 6 % respondentů účastnilo kriminální aktivity.
Co se týče nákladů na celou společnost, výrazně převyšují zmiňované příjmy z daní. Nejaktuálnější informace pocházejí z výzkumu Psychiatrického centra Praha, které v roce 2015 vyčíslilo celkové společenské náklady hazardu na 14,2 až 16,1 miliard Kč. V porovnání s daňovými příjmy státu ve zkoumaném roce jsou uvedené náklady dvojnásobné.
Jaká nás čeká budoucnost?
Nejdůležitější je vědět, že by hazardní hry nikdy neměly být vnímány jako zdroj příjmů. Vzrušení z šance na vysokou výhru je skvělé, ale zadlužovat se kvůli tomu nemá v žádném případě smysl. Statistiky uvedené v tomto článku ostatně mluví jasně. Debata ohledně regulace hazardního trhu je stále aktuální a přináší celou řadu témat, nad kterými je dobré přemýšlet a stojí za zkoumání.
Říká se, že sázení je národní sport Čechů, a v poslední době to platí víc než kdy předtím. O hazardu je nutné informovat daty a zdůrazňovat jeho negativní dopady. Díky tomu bude moci prosperovat jako každé jiné odvětví našeho trhu a jeho společenské náklady klesnou. Pamatujte si v tomto smyslu, že risk statisticky neznamená zisk, ale má přinášet příjemné napětí bez jakéhokoliv ohrožení.
Související
V Česku bují hazard. Přijaté sázky vzrostly o 119 %, výběr daně jen o 24 %
Stát a obce přicházejí kvůli nelegálnímu hazardu ročně o 2,1 miliardy
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek