Chceme referendum o vystoupení z EU a možnost vetovat parlament!

Praha - Lidé by měli dostat možnost bránit se rozhodnutím parlamentu lidovým vetem, v referendu by se navíc mělo rozhodnout i o vystoupení České republiky z Evropské unie. Na tiskové konferenci k nadcházejícím senátním a krajským volbám to ve středu uvedli kandidáti Strany svobodných občanů.

"Český politický systém se pravděpodobně nachází v hluboké krizi. Nám se zdá, že nejde o to, že by zde byly dílčí nedostatky, které je třeba napravovat, ale o to že dochází k selhání pojetí státu," řekl v úvodu setkání s novináři uchazeč o senátorské křeslo Jiří Payne.Současný politický systém v Česku označil za nemocný a stejně jako řada dalších stran poukázal na často probíraný problém korupce. Ten nevidí jen v selhání jednotlivců, ale zejména v nastavení systému, který pracuje s objemnými evropskými dotacemi."Naši vizi jsem si nazval jako Přívětivý stát. Ten nezabraňuje korupci drakonickými tresty. Korupce totiž vzniká všude, kde se přerozděluje hodně peněz. Čím více se přerozděluje, tím větší je korupce. Pojďme tedy odstranit dotace, protože když chtějí dvě obce čističku vod, tak se domluví samy, nepotřebují na to Brusel," myslí si Payne.Jeho stranický kolega Miloslav Bednář proto jde do voleb s jasným cílem – prosadit vypsání referenda o vystoupení Česka z Evropské unie."EU ztratila důvěryhodnost, nedůvěřujeme EU a přáli bychom si život bez ní," uvedl jednoznačně Bednář a na vysvětlenou dodal, že unie "pošlapává demokratické zásady" členských států a zužuje možnost rozhodování.Malá šance podílet se na rozhodovacím procesu ale vadí Svobodným také v domácím politickém procesu. Systém je podle Paynea nemocný a lidé nesouhlasí s rozhodováním parlamentu."Jsme pro zavedení principu lidového veta. Tedy způsobu, jak by se lidé mohli bránit tomu, co schválí parlament. Myslíte si, že lidé podporují všechna rozhodnutí parlamentu? Pokud ne, tak je to proti principu demokracie," uvedl Payne s tím, že Svobodní stojí o zavedení švýcarského modelu, kdy lidé mohou – v případě, že seberou dostatek podpisů – iniciovat vypsání referenda o rozhodnutích parlamentu.Veřejnosti se ve středu představili kandidáti, kteří za Svobodné půjdou do říjnových senátních voleb. Do těch strana nasadila "své koně" v osmi obvodech, do krajských zastupitelstev bude kandidovat ve všech 13 krajích.Svobodní ale nevysílají své zástupce jen do říjnových voleb. Už dříve oznámili, že postaví také prezidentského kandidáta - Tajemníka prezidenta republiky Václava Klause a šéfa politického odboru jeho kanceláře, Ladislava Jakla.Strana už začala pracovat na sbírání 50 tisíc podpisů pod "nominační" petici. "My máme v současné době zhruba 1350 členů a příznivců, přičemž každý z nich má za úkol nastřádat 50 podpisů a poslat nám je na centrálu. Zatím přišlo pár obálek, ale neznáme konkrétní počet," uvedl ve středu místopředseda strany Radim Smetka s tím, že strana bude podpisy sbírat také na ulicích, na začátku akademického roku také na vysokých školách.V září by se navíc mělo sejít širší vedení strany, které bude řešit uvolnění peněz na zimní prezidentskou kampaň."V případě Strany svobodných občanů finanční výdaj na jednu kampaň nikdy nepřesahoval milion korun. Více si nemůžeme dovolit, takže i tuto kampaň budeme platit z darů a členských příspěvků," dodal Smetka.

Související

Češi hlasují v komunálních volbách

Kampaň před eurovolbami? Až na výjimky je netransparentní

Kampaň před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu je až na výjimky netransparentní, většina politických stran zveřejňuje údaje o finančních a personálních otázkách laxně a zákonnou povinnost vést transparentní volební účty splnila jen formálně. Nevládní organizace Transparency International ČR (TI ČR) to dnes uvedla v tiskové zprávě na základě monitoringu 11 kandidujících uskupení. Otevřeně se k voličům podle ní staví jen Piráti, KDU-ČSL a Spojenci pro Evropu, kterou tvoří TOP 09 a STAN. Zcela netransparentně si podle autorů studie počínalo hnutí SPD - Tomio Okamura, které odmítalo sdělit informace i o celkovém rozpočtu své kampaně.
Ilustrační foto

Svobodní kritizují Evropskou Unii, pro Česko je prý nevýhodná

Účastníci asi padesátičlenného průvodu příznivců Svobodných dnes v Praze kritizovali Evropskou unii. Strana hovoří vystoupení ČR z EU, Česko podle ní na členství prodělává. Zástupci strany při průvodu z náměstí Republiky k Pražskému hradu rozdávali lidem improvizované účtenky, podle nichž je Česko kvůli členství v EU ve ztrátě 1,7 bilionu korun. Podle údajů ministerstva financí naopak republika do konce loňského roku získala z rozpočtu EU zhruba 1,31 bilionu korun, zatímco do rozpočtu unie poslala 565 miliard korun. Celkem tak ČR získala z EU o 741,3 miliardy korun víc, než zaplatila, uvedlo ministerstvo.

Více souvisejících

strana svobodných občanů

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy