Katastrofální surovinová politika vede Česko mezi banánové republiky

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chytře rozdělilo energetickou koncepci do dvou dokumentů a veřejně prezentuje jen jeden z nich, který neobsahuje nejvíce kontroverzní nápady. Ve středu to uvedl Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.

Oním druhým dokumentem, který je předkládán prakticky současně s pozorně sledovanou Státní energetickou koncepcí, je Surovinová politika ČR. Podle ekologů tak tento "Kubův plán" umožní například prolomení dosud platných limitů těžby hnědého uhlí, což povede k likvidaci hned několika obcí."Považuji to za jasný signál, že ministerstvo průmyslu a obchodu se nezodpovídá státu ani občanům, ale těžařské lobby. V surovinové politice jsou dokonce přesně citovány mediální argumenty těžařů, že například pokud se nebude dál těžit, tak se nedá zajistit stabilita Krušných hor nebo že mnohde ve vytěžených dolech vznikly krásné lokality," podivil se místostarosta města Horní Jiřetín Vladimír Buřt.Dále by koncepce dovolila podle odpůrců průzkumnou těžbu v dole Frenštát v chráněné krajinné oblasti Beskydy. "Surovinová politika je katastrofou. Je to příprava na vyuhlení Beskyd. Ohrozí se značka Beskyd jako tradičního turistického regionu," řekl předseda sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný.Ekologové a starostové také kritizují, že dokumenty počítají s otevřením nových uranových dolů na Jihlavsku a uvažují i o obnově chemické těžby uranu na Liberecku. "Celá filozofie stojí na tom, že budeme surovinovou základnou zemí třetího světa a ničit si vlastní přírodu. To je surovinová politika někde na úrovni banánových republik," komentoval předseda sdružení Naše Podještědí a zastupitel města Liberce Josef Jadrný s tím, že Česka republika je jedinou zemí EU, která ještě uran těží.Ostře také kritizují plán MPO zavést garantovanou cenu na elektřinu z nových atomových reaktorů. "Cena by byla normálně naprosto nekonkurenceschopná. Něco takového může stavět jen někdo, kdo má nazbyt 200 až 300 miliard korun," narážel na náklady na vybudování nových reaktorů energetický expert občanského sdružení Calla Edvard Sequens.Odpůrcům koncepce se také nelíbí způsob, jakým se MPO snaží dokument prosadit. "Dalo se to do mezirezortu na deset dnů během prázdnin a vyloučily se i krajské úřady. O něco takového se nepokusil ani ministr Kocourek," řekl Novotný.Aby se lidé mohli s koncepcí detailně seznámit, zřídily ekologické organizace portál www.energetickakoncepce.cz. Návštěvníci sem mohou zasílat své připomínky ke koncepci a zřizovatelé slibují, že je předloží samotnému ministerstvu.

Související

Více souvisejících

Martin Kuba Energetika

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Britské a americké stíhačky pomohly sestřelovat rakety z Íránu

Britská a americká letadla pomohla se sestřelováním íránských raket, které v úterý večer mířily proti Izraeli. Nasazení potvrdili nezávisle na sobě lídři obou zemí s tím, že budou Izraelce podporovat proti případné další íránské agresi.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy