Předvolební průzkumy dostaly další ránu. Kritizují je zemanovci

Praha – Mezi kritiky předvolebních průzkumů veřejného mínění se nově počítají i zemanovci. Na rozdíl od Suverenity nebo různých lokálních strana ale nežádají Českou televizi o přehodnocení systému výběru kandidátů do předvolebních debat.

„Veřejnost i příznivci politických stran jsou absolutně rozdílnými výsledky zmateni. Zatímco včerejší průzkum zaručoval příjemných 6%, ten dnešní ukazuje 3%, které nestačí ani na pozvání do rozhlasové nebo televizní debaty,“ píše místopředseda SPOZ v Pardubickém kraji Roman Doležal.Ten také vysvětluje, jaké druhy výzkumů veřejného mínění ohledně voleb máme: „Málokdo ví, jak se zjišťují volební preference, volební prognózy nebo volební modely. A právě volební modely používají média pro své pozvánky do debat kandidátů. Volební model bere v úvahu pouze a jen rozhodnuté voliče. Tím jsou znevýhodněny strany a uskupení s malou nebo žádnou členskou základnou. Není však třeba za tím hledat nějaké spiknutí, tento typ průzkumu totiž výrazně omezuje počet stran, které budou do debaty pozvány a to je z pohledu médií vlastně pochopitelné. Nám ostatním nezbývá než věřit v soudnost občanů, kteří se nenechají těmito průzkumy ovlivnit a ve volbách se rozhodnou podle vlastního rozumu“.Podle Doležala nakonec zdravý rozum zvítězí a jeho strana ve volbách zaboduje, přestože se nedostane do každé předvolební debaty.

Související

Více souvisejících

strana práv občanů

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy