Soud potvrdil tři roky vězení pro Pitra. Dva už si odseděl ve vazbě

Praha - Vrchní soud v pátek potvrdil 3letý trest vězení pro podnikatele Tomáše Pitra, který dostal za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Rozsudek za krácení daní a porušování povinností při správě cizího majetku je pravomocný.

Vrchní soud o případu rozhodoval na základě odvolání státního zástupce, který nesouhlasil s červnovým mírným rozsudkem Městského soudu v Praze. Ten projednával Pitrovu obžalobu z rozsáhlého krácení daní a porušení povinností při správě cizího majetku, kterého se měl dopustit s Michalem Zouharem. Soud Pitrovi vyměřil mu 3letý trest vězení za vyvedení akcií potravinářských společností za 700 milionů korun. Proti tomu se ovšem odvolalo státní zastupitelství a požadovalo po vrchním soudu zrušení rozsudku a uložení vyššího trestu.Pitr byl přitom za krácení daní původně odsouzen k 5letému trestu, před kterým v roce 2007 uprchl do Švýcarska. Zpět do ČR se ho podařilo dostat až letos na jaře, od té doby je ve vazební věznici. Dnešního jednání soudu se nezúčastnil, omluvil se kvůli rodinným důvodům.Odvolací soud po projednání případu zamítl odvolání státní zástupkyně a ztotožnil se s rozsudkem městského soudu a také s názorem Pitrových obhájců, kteří byli s původním rozsudkem spokojeni a neviděli důvod k jeho zrušení. Tomáš Pitr si tak podle pravomocného rozsudku bude muset odpykat tři roky ve vězení s dozorem. Soud mu také uložil pětiletý zákaz vykonávání činnosti, tedy podnikání. Soudce rozhodnutí odůvodnil nízký trest tím, že od spáchání činu uběhlo 12 let a trestní řízení probíhá již od roku 2001, délka procesu ovšem není vinou odsouzeného Pitra.Rozhodnutí soudu je pravomocné, lze proti němu pouze podat dovolání k nejvyššímu soudu.

Související

Kolik peněz prošustrovali naši politici? Budete se divit

Kolik peněz prošustrovali naši politici? Budete se divit

Praha - Předražené státní zakázky, tunelování firem, úplatky, miliardy, které „mizí“ ze státního rozpočtu. Pokud k tomu připočteme politiky, jejichž jedinou snahou je využít svých mandátů k vlastnímu obohacení se, jsme v realitě všedních dnů České republiky. O korupci se mluví dnes a denně, politické strany slibují tvrdé tažení, ovšem výsledek je zoufalý. Tresty za politickou korupci padají v Česku jen výjimečně, seznam „provalených“ kauz se přitom neustále prodlužuje.

Více souvisejících

kauzy Tomáš Pitr

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

včera

včera

včera

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

včera

včera

včera

včera

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí

Administrativa Donalda Trumpa tlačí Indii k nákupu americké kukuřice, ale vše nasvědčuje tomu, že k tomu nedojde. Americký ministr obchodu Howard Lutnick nedávno ostře kritizoval indickou obchodní politiku, obvinil ji z blokování amerických farmářů a vyzval k otevření tamního zemědělského trhu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy