Ringo Čech se stal obětí podvodu, odhalili Reportéři ČT

Praha – Reportéři ČT se v tomto týdnu zabývali obchodem snů, jehož uzavření je na spadnutí mezi firmou La Sabana vedenou Helenou Dvořákovou a obcí Jíloviště u Prahy. Vyvolává však řadu pochybností, proti kterým se ohradili občané, ale vedení obce je nebere na vědomí a tiše je ignoruje.

U Jíloviště je několik lokalit, které by měly být ochráněny před výstavbou kvůli krásné dosud nedotčené krajině. Přesto se neustále od počátku 90.let snaží La Sabana, o změnu územního plánu, aby zde byla výstavba umožněna. Ta přišla tentokrát s nabídkou, že dá obci 15 milionů korun, když bude změna schválena.

A na to obec a její zastupitelé slyší. Předvolební sliby, ve kterých bylo přímo řečeno, že dané lokality nikdy nebudou zastavěné, jdou stranou kvůli silné motivaci – motivaci peněz. Zastupitelé, kteří výstavbu chtějí, argumentují zcela zcestným způsobem, kdy jeden z nich uvedl, že v programu byli i další věci s tím, že kompromisy se dělat musí.

Starosta dokonce vyrukoval s takovým tvrzením, že své sliby plní, protože v programu uváděli, že nebude zastavěná lokalita. A teď se jedná přeci jen o její část, takže v jeho rozhodnutí není nic pochybného. Zastupitel, který se řadí mezi odpůrce, vidí situaci jasně: před starostou ze zašustilo penězi a všechno bylo jinak.

 Starosta a jeho lidé mají totiž představu, že za získané peníze postaví multifunkční dům. Je hezké, že by peníze byly vloženy do společenského domu, ve kterém by mohla být i pošta či školka, ale občané o takový dům nestojí, má-li být vystavěn na úkor ztrátě charakteru tamní krajiny.

Vedoucí Právní poradny Transparency International vidí v nabídce firmy privatizaci veřejné správy, když nabízí volenému veřejnému orgánu peníze za určité rozhodnutí.

Sdružení občanů na ochranu krajinné oblasti Jíloviště zorganizovalo petici, v níž sehnalo 208 podpisů ze 514 voličů v obci (40%). Zastupitelstvo však petici nepovažovala za závaznou, ani své předvolební programy a s firmou La Sabana se dohodlo.

To však není všechno. Zastupitelstvo už firmě prodalo za 2,5 milionu korun vlastní úřad. Po následující dva roky bude v nájmu za korunu měsíčně a má představu, že za tyto dva roky postaví multifunkční dům, kde bude mít posléze své sídlo.

Ale i kdyby se snažili sebevíc, stavba takového domu zabere daleko více čas, neboť musí být nejprve douzavřeny všechny smlouvy s firmou a změněn územní plán a až poté dostanou svých 15 milionů. Poté musí být vyhlášeno výběrové řízení a na základě zákona vybrána v poctivé soutěži firma, která dům postaví.

Firma musí také vymyslet návrh budovy a začít shánět skrze veřejnou soutěž subdodavatele. Zastupitelstvo každopádně do dvou let nebude sedět v nové budově, i kdyby se rozkrájela. Bude tedy v nájmu déle jak dva roky a těžko říci, jakou výši nájmu jim po dvou letech firma La Sabana stanoví.

Všechny zmíněné důvody dohnaly občany k vyvolání referenda k otázce změny územního plánu. Sdružení brzy podpisy k vyvolání referenda předali zastupitelstvu, které však reagovalo jen tím, že vyhlásilo k této otázce stejné referendum, ale s otázkami formulovanými tak, aby odmítnutí změny ústavního plánu občany ani nenapadlo.

Právní poradce sdružení uvádí, že takové jednání nemá obdoby, když se občané snaží o vyvolání místního referenda. Referendum vyhlášené obcí vůbec neřeší, čím se má zabývat zastupitelstvo, ale jen o změně plánu. Občané mají navíc nárok, aby bylo vyhlášeno jejich referendum, když podpisy odevzdali dřív, než s referendem přišla obec. V zákoně totiž platí to, že referendum týkající se stejné otázky může být vyvoláno až po dvou letech od předchozího. Obec tak podkopává prvek přímé demokracie, který v České republice byl zaveden.

Minulost paní Dvořákové

Již dříve se ji podařilo naštvat místní občany a to čtyři nebo pět rodin, které si musely koupit příjezdovou cestu k domu. Těm Dvořáková slíbila, že zmíněnou cestu k domu vydláždí, ale vůbec nic neudělala. Mezi napálenými se ocitl i František Ringo Čech, který je obyvatelem Jíloviště u Prahy.

Na kameru k tomu Dvořáková prohlásila jen to, že teď má s reportérkou řešit současnost a ne to, co se stalo před 15 lety.

V blízké Trnové zase vymyslela stavbu fontány, jako osvěžovače okolí. Zahájila, ale dodnes nebyla dostavěna a argumentem Dvořákové je jen to, že přišla krize.

Související

Lidice, pietní místo: Památník vyhlazení (10. 6. 2017)

Přeživší z Lidic kritizují ČT. Kvůli reportáži podali stížnost

Lidé, kteří jako děti přežili vyhlazení středočeských Lidic, kritizují reportáž České televize (ČT) i Památník Lidice a přerušují s ním spolupráci. ČTK o tom dnes informovala starostka Lidic Veronika Kellerová, která je vnučkou jedné z obětí vyhlazení obce. Reportáž se zabývala údajným udáním jedné z obyvatelek Lidic několik dní před vypálením obce. Ředitelka památníku Martina Lehmannová dnes ČTK řekla, že kvůli citlivosti tématu a po dohodě se zřizovatelem památníku, kterým je ministerstvo kultury, vydají památník a ministerstvo společné stanovisko příští týden.

Více souvisejících

reportéři čt

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy