Randák: prezidentem tají důvody milostí!

Praha – O podpisy občanů umožňující kandidaturu na post prezidenta České republiky stále bojuje Karel Randák. Jakou politiku zastává tento dlouholetý bojovník proti korupci?

„Prezidentské pravomoci nejsou silné ani slabé, jsou odpovídající pozici prezidenta. Podstatné na postu prezidenta je, že byť nemá velmi silné zákonné pravomoci, tak má velmi silný vliv na politické a občanské dění,“ uvádí Karel Randák.

Jednou z výrazných prezidentských pravomocí je udělování milosti. Ten považuje Randák za důležitý, ale vidí v současném udílení milostí problém – nejsou dostatečně prezentovány důvody, které prezidenta k takovému kroku vedly. Do tohoto procesu by také mělo být zapojeno více odborných poradců, kteří by byli schopni případ posoudit.

Prezident by měl při jmenování lidí do vysokých funkcí, jakým je například ústavní soudce, dbát jak na odborná kritéria, tak i na morální aspekty kandidátů. Přidělit takový post ze známosti je pak zcela nemyslitelné.

„Veto zákonů patří mezi pravomoci prezidenta, které by měly být využívány, ne pouze pro prosazení osobního názoru, ale především ve prospěch celé společnosti,“ uvádí s tím, že je nutné minimalizovat četnost přílepků a hlavně je nutné posuzovat jejich účelnost a účelovost.

Pro dobrou reprezentaci České republiky by podle Randáka byl stav, kdy by se podařilo veškeré politické reprezentaci najít shodu v zahraničněpolitických a ekonomických otázkách. Prezident by neměl být solitér, ale měl by vyvíjet snahu dobrat se společné řeči.

Což se týká i shody ohledně Evropské unie. Je důležité, aby se na postoji k EU shodly všechny složky státní moci, ale je i podstatné, aby občané se shodli na jednotném přístupu. „Nepreferuji ani nekritický prounijní postoj, ale ani zarputilé odmítání všeho evropského,“ uvádí Randák s tím, že vstupem jsme se k něčemu zavázali, a není proto dnes možné pravidla začít porušovat.

Randák působil jako zpravodajský důstojník kontrarozvědky a jeho specializací byly ekonomické kauzy a boj proti organizovanému zločinu. Poté se dostal do civilní rozvědky a stal se také ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace. Připojil se k protikorupční organizaci Nadačnímu fondu proti korupci, který založil Karel Janeček, Stanislav Bernard a Jan Kraus, kde zastává místo ve správní radě. Své členství však pozastavil z důvodu kandidatury.

Související

Karel Randák

Politici mají šifrované telefony, Zemanovy rozhovory by BIS smazala, tvrdí Randák

Prezident či někteří ministři disponují podle bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karla Randáka telefony, u kterých mohou zajistit, že hovory nebude možné odposlouchávat. Prezident Miloš Zeman v neděli Blesku řekl, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala lidi z jeho nejbližšího okolí a protože nemá telefon, odposlechy se týkaly i jeho.
Karel Randák

Randák hájí ministra Metnara: Šašek musel být postaven mimo službu

Praha - Zproštění výkonu služby je pro ministra jedinou cestou, jak zajistit nezávislé vyšetření podezření vůči řediteli rozvědky. ČTK to dnes řekl bývalý šéf Ústavu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák. Další z bývalých ředitelů rozvědky senátor František Bublan (za ČSSD) je z odvolávání vedoucích pracovníků bezpečnostních složek nervózní. Novinářům řekl, že takové kroky by podle něj měla dělat až nová vláda. Ministr vnitra vlády v demisi Lubomír Metnar (ANO) oznámil, že šéf ÚZSI Jiří Šašek je od dneška dočasně mimo službu. Ve funkci nedávno skončil také ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Více souvisejících

Karel Randák prezidentská kampaň

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy