KDU-ČSL: Je to krásný výsledek a zároveň výzva

Praha - Křesťanští demokraté jsou spokojení s výsledkem druhého kola voleb do Senátu, ve kterém zvítězili všichni tři jejich kandidáti. Podle místopředsedy strany Pavla Svobody je to i další motivace k budování obnovené strany.

"Tyto senátní a krajské volby potvrdily, že dobré výsledky v předchozích komunálních volbách nebyly náhodou a že voliči, kteří nám přechodně odešli v roce 2010, se k nám vracejí," řekl Svoboda. Podle straníků je totiž KDU-ČSL pro voliče alternativou proti levici i proti pravici.

"Řada našich kandidátů skončila těsně před branami druhého kola senátních voleb na třetím, případně čtvrtém místě. Osobností je dost a je na čem dál budovat obnovenou KDU-ČSL," připomenul místopředseda.

Do druhého kola postoupili nakonec tři kandidáti - Libor Michálek za koalici KDU-ČSL, Strany zelených a České pirátské strany, Zdeněk Brož za koalici KDU-ČSL a Nezávislou volbu a svůj mandát obhajoval ve Vsetíně senátor KDU-ČSL Jiří Čunek. Dva senátoři tedy kandidovali za koalici více stran. Nad tím, jestli nakonec vstoupí do senátorského klubu lidovců, si povzdechl Petr Pithart, který společně s Václavem Koukalem letos své senátorské křeslo neobhajoval. Místopředseda Svoboda z toho ale strach nemá. "Jestli se někdo bude víc cítit být v dresu toho nebo onoho partnera, je méně důležité než to, že bude zastávat pozice hodnotové politiky, kterou prosazuje KDU-ČSL," myslí si.

Jak se nakonec poskládá senátorský klub, je otázkou. "Ve druhém kole byla zvolena řada lidí, kteří jsou nám názorově velmi blízcí, takže možná, že ten senátorský klub bude ještě větší, než jaký byl před volbami," doufá Svoboda. Podobně to vidí i předseda strany Pavel Bělobrádek. "Náš klub bude bezpochyby pokračovat dál. Jde jen o to, zda bude posílen o některé další osobnosti z těch nezařazených senátorů a senátory jiných skupin a jestli se tak udělá smíšený klub," řekl.

Dík za úspěch ve volbách zněl ve volebním štábu strany především směrem k voličům, kteří ve druhém kole přišli k urnám. "Současné odhady volební účasti jsou tristní. Demokracie je pro angažované lidi. Jednou za čtyři roky jít k urně, vhodit tam nějaký hlas a myslet si, že jsem udělal dost pro demokracii, to je velmi smutný pohled," posteskl si Svoboda.

Související

Tomio Okamura

Okamura se má omluvit europoslancům za tvrzení o migrantech

Předseda hnutí SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura se má veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi za nepravdivé tvrzení, že hlasovali pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Pavel Svoboda Volby 2012

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy