S koalicemi nadále nepočítáme, tvrdí šéf Pirátů

Praha - Libor Michálek, kterého podpořili Piráti, Strana zelených a KDU-ČSL je výjimkou, do parlamentních voleb s koalicemi nepočítáme, řekl v sobotu předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Michálkovo vítězství vnímá jako úspěch mladé strany.

"Neděláme si monopol na transparentnost, ale koalice do voleb v rámci celostátní politiky skutečně nepřichází v úvahu, protože strany nenabízejí nic nového a Piráti jsou v tomto naprosto unikátní," řekl Mediafaxu Bartoš. Strany by podle něho často musely popřít svou existenci a důvody, proč vůbec do politiky jdou. Těmi jsou podle něj různé mocenské cíle. "To my jako Piráti nemáme. Naším cílem je získat křesla, abychom to mohli otevřít a ukázat, jak politika funguje těm lidem, kteří následně budou, nebo nebudou participovat na politice," dodal.

Vítězství Michálka, který v druhém kole senátních voleb v Praze 2 získal skoro tři čtvrtiny hlasů, nechce označovat za historické. Připomíná, že Piráti v rámci Evropy již zaútočili na berlínský parlament, europoslanecké posty a před měsícem se jim povedlo obsadit starostenskou pozici ve Švýcarsku. "Není to stoprocentní pirátský senátor, ale je to zase věc, kdy relativně nově vzniklé hnutí, pět let staré, reflektující 21. století, staví osobnosti typu Libor Michálek," doufá i v další vítězství Bartoš.

"V roce 2014 jdeme stoprocentně do Poslanecké sněmovny a do europarlamentu," tvrdí. Piráti se podle jeho slov snaží vychovávat voliče od úzkého věku, až do 18 let, kdy doufají v jejich hlasy.

Zároveň by uvítal zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu. "Třeba ve Finsku je šestimístná koalice, kde jsou zastoupeni od komunistů po křesťanské demokraty a funguje to, protože musí hledat širší konsensus," upozorňuje na severské řešení.

Pirátům se často vyčítalo, že nominovali Michálka, který je například zastáncem potratů. "To není v jeho programu a i v jeho prohlášení, na základě kterého byl nominován, bylo řečeno, že při otázkách, které by byly sporné, nebo prostě nevhodné pro platformu podpory těchto tří stran, se zdrží hlasování," připomíná. Michálek podle něj splňuje požadavky Pirátů na transparentní stát a otevřenost.

Doufá, že bude dodržovat program, díky kterému ho občané zvolili. "Když nebude, tak si na něj posvítíme," tvrdí předseda Pirátů.

Libor Michálek se proslavil během svého působení ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Na konci roku 2010 podal trestní oznámení na tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), kvůli připravovanému tendru na čističku odpadních vod. Podle současného senátního kandidáta měla být dopředu domluvená vítězná firma, ministr se ho údajně snažil uplatit.

K vypsání zakázky nakonec nedošlo, ministr rezignoval. Podle policie, ani státního zastupitelství, se ale podezření nepotvrdilo. Od té doby Michálek objíždí kraje a vypráví o svých zkušenostech s korupcí, která podle jeho odhadů stojí českou společnost 100 miliard korun ročně. Nyní chce jako senátor prosadit změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, aby se ve vyšetřovacích komisích mohli objevovat i občané.

Související

Jakub Michálek

Původní návrh pandemického zákona podle Pirátů zaváděl vysoké pokuty

V návrhu pandemického zákona byla podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka přílišná výše pokut například za nenošení roušky, činit by mohly až 100.000 korun. Piráti chtějí hranici snížit. O zákonu dnes budou opět jednat lídři stran, nyní k němu zasedá část vlády. Podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Víta Rakušana nepřipadá další prodloužení nouzového stavu po 28. únoru v úvahu.

Více souvisejících

pirátská strana Volby 2012 Libor Michálek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy