Piráti Evropského parlamentu žádají prezidenta Bidena o milost pro Assange

Pirátští europoslanci z Česka a Německa v otevřeném dopise žádají amerického prezidenta Joea Bidena, aby omilostnil zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Iniciativu, pro kterou nyní shánějí podporu v Evropském parlamentu, dnes představili ČTK společně s manželkou vězněného, Stellou Assangeovou.

"Obvinění (vznesená proti Julianu Assangeovi) vyvolávají vážné obavy o to, do jaké míry může demokratická vláda kriminalizovat zveřejňování pravdivých informací," píše se v dopise, podle kterého by mělo stíhání zásadní dopady na schopnost budoucích novinářů informovat o věcech veřejného zájmu.

Dopis je iniciativou členů evropských Pirátských stran v Evropském parlamentu, tedy tří českých europoslanců Marcela Kolaji, Markéty Gregorové a Mikuláše Peksy spolu s německým europoslancem a členem německých Pirátů Patrickem Breyerem. Možnost připojit svůj podpis mají všichni členové EP.

"Momentálně jsme ve fázi sbírání podpisů, než dopis odešleme prezidentovi Joeovi Bidenovi," řekl Kolaja. Uzávěrka pro sběr podpisů je podle něj ve středu, otevřený dopis následně zašlou Washingtonu. Podporu nyní mají například od svých kolegů z frakcí zelených, konzervativců, levice i od nezávislých.

"Když vidím, jaké podpory se mi dostává od Evropského parlamentu, ale i v Británii, Německu, Austrálii, dodává mi to odvahu," řekla ČTK Assangeová a zopakovala, že obvinění vůči jejímu manželovi jsou tak nehorázná, že ohrožují demokracii. "Kriminalizují běžnou novinářskou práci a z práva veřejnosti na informace dělají zločinnou konspiraci," dodala Assangeová.

Assange čelí ve Spojených státech řadě obvinění, mimo jiné ze špionáže. Na serveru WikiLeaks totiž zveřejnil tajné vojenské a diplomatické dokumenty například o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku. Nyní je vězněný v Británii, která ovšem letos souhlasila s jeho vydáním.

Stella Assangeová dnes navštívila europoslance ve Štrasburku v souvislosti se středečním slavnostním předáním Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Assange byl jedním z finalistů tohoto ocenění, které v říjnu europoslanci udělili ukrajinskému lidu.

"Fakt, že se Julian stal finalistou pro Sacharovovu cenu, vysílá neuvěřitelně silný politický signál, že tento případ je pro Evropskou unii a evropské občany důležitý," uvedla Assangeová. Unijní instituce jsou podle ní pozadu, co se podpory Assange týče, a je proto dobře, že v tomto ohledu Evropský parlament převzal iniciativu. "Instituce EU musí brát nominaci na Sacharovovu cenu jako mandát k žádosti o Julianovo propuštění," dodala.

Assange je polarizující postavou ve světě už od zveřejnění prvních velkých utajovaných dokumentů před 12 lety. Podle zastánců se jedná o odvážlivce, který se nebojí říkat pravdu; kritici, podle listu The Guardian často z řad zpravodajských služeb, na něj útočí kvůli škodám, které podle nich úniky materiálů napáchaly u probíhajících operací.

"Assange by neměl být modelovým případem toho, jak se s whistleblowery zachází. Ty bychom měli naopak chránit, aby se nebáli zveřejňovat pravdivé informace, které jsou ve veřejném zájmu. Proto si myslím, že si zaslouží milost v plném rozsahu a okamžité propuštění," uvedla Gregorová.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Joe Biden evropský parlament pirátská strana

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 2 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 4 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii

Policie od čtvrtka vyšetřuje vraždu v Miroslavi na Znojemsku. Podezřelým je mladý muž, který měl nožem zaútočit na staršího muže, jenž zraněním podlehl. Útočník skončil na psychiatrii, kde se bude zjišťovat, zda je za svůj čin zodpovědný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy