Piráti Evropského parlamentu žádají prezidenta Bidena o milost pro Assange

Pirátští europoslanci z Česka a Německa v otevřeném dopise žádají amerického prezidenta Joea Bidena, aby omilostnil zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Iniciativu, pro kterou nyní shánějí podporu v Evropském parlamentu, dnes představili ČTK společně s manželkou vězněného, Stellou Assangeovou.

"Obvinění (vznesená proti Julianu Assangeovi) vyvolávají vážné obavy o to, do jaké míry může demokratická vláda kriminalizovat zveřejňování pravdivých informací," píše se v dopise, podle kterého by mělo stíhání zásadní dopady na schopnost budoucích novinářů informovat o věcech veřejného zájmu.

Dopis je iniciativou členů evropských Pirátských stran v Evropském parlamentu, tedy tří českých europoslanců Marcela Kolaji, Markéty Gregorové a Mikuláše Peksy spolu s německým europoslancem a členem německých Pirátů Patrickem Breyerem. Možnost připojit svůj podpis mají všichni členové EP.

"Momentálně jsme ve fázi sbírání podpisů, než dopis odešleme prezidentovi Joeovi Bidenovi," řekl Kolaja. Uzávěrka pro sběr podpisů je podle něj ve středu, otevřený dopis následně zašlou Washingtonu. Podporu nyní mají například od svých kolegů z frakcí zelených, konzervativců, levice i od nezávislých.

"Když vidím, jaké podpory se mi dostává od Evropského parlamentu, ale i v Británii, Německu, Austrálii, dodává mi to odvahu," řekla ČTK Assangeová a zopakovala, že obvinění vůči jejímu manželovi jsou tak nehorázná, že ohrožují demokracii. "Kriminalizují běžnou novinářskou práci a z práva veřejnosti na informace dělají zločinnou konspiraci," dodala Assangeová.

Assange čelí ve Spojených státech řadě obvinění, mimo jiné ze špionáže. Na serveru WikiLeaks totiž zveřejnil tajné vojenské a diplomatické dokumenty například o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku. Nyní je vězněný v Británii, která ovšem letos souhlasila s jeho vydáním.

Stella Assangeová dnes navštívila europoslance ve Štrasburku v souvislosti se středečním slavnostním předáním Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Assange byl jedním z finalistů tohoto ocenění, které v říjnu europoslanci udělili ukrajinskému lidu.

"Fakt, že se Julian stal finalistou pro Sacharovovu cenu, vysílá neuvěřitelně silný politický signál, že tento případ je pro Evropskou unii a evropské občany důležitý," uvedla Assangeová. Unijní instituce jsou podle ní pozadu, co se podpory Assange týče, a je proto dobře, že v tomto ohledu Evropský parlament převzal iniciativu. "Instituce EU musí brát nominaci na Sacharovovu cenu jako mandát k žádosti o Julianovo propuštění," dodala.

Assange je polarizující postavou ve světě už od zveřejnění prvních velkých utajovaných dokumentů před 12 lety. Podle zastánců se jedná o odvážlivce, který se nebojí říkat pravdu; kritici, podle listu The Guardian často z řad zpravodajských služeb, na něj útočí kvůli škodám, které podle nich úniky materiálů napáchaly u probíhajících operací.

"Assange by neměl být modelovým případem toho, jak se s whistleblowery zachází. Ty bychom měli naopak chránit, aby se nebáli zveřejňovat pravdivé informace, které jsou ve veřejném zájmu. Proto si myslím, že si zaslouží milost v plném rozsahu a okamžité propuštění," uvedla Gregorová.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Joe Biden evropský parlament pirátská strana

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

před 53 minutami

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 5 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 11 hodinami

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy