Novela zákona o odpadech má likvidovat zbytečnou byrokracii

Praha - Firmy by nemusely dělat plány odpadového hospodaření, při přepravě nebezpečného odpadu by stačila elektronická evidence a odpadový hospodář by mohl pracovat pro více firem. Novinky, které v rámci zákona o odpadech projednají poslanci na říjnové schůzi, ta začíná v úterý.

"Novela má zjednodušit život podnikatelům, měla by snížit jejich administrativní zátěž" uvedl před časem premiér Petr Nečas (ODS). Předpokládá se, že by podnikatelé mohli ušetřit celkem 62 milionů korun ročně.

Zpracovávat plány odpadového hospodářství by tak podle novely musely pouze obce. V současné době musí plány předkládat společnosti, které ročně vyrobí více než 10 tun nebezpečného odpadu nebo více než 1000 tun jiných odpadů. Ministerstvo životního prostředí přiznává, že předlohou stát přijde o jeden z nástrojů, který nutí původce odpadů přemýšlet o svojí činnosti.

Elektronizace agendy by se měla zajistit, že se každá žádost o posouzení objevila v systému i s hodnocením. V současnosti ohodnotí odpad podle nebezpečnosti více ověřených pracovníků, kteří mohou podat odlišné posudky. Firma si pak vybere, jaký posudek kontrolním orgánům zašle.

Pověřené osoby dostanou přístupová hesla do aplikace, kam budou všechna data zadávat. Ministerstvo počítá, že za nové funkce systému zaplatí přibližně 2,5 milionu korun. Data by se evidovala ve stávajícím Integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností (ISPOP).

Ministerstvo dále navrhuje, aby odpadoví hospodáři mohli pracovat pro jakýkoliv počet firem. V současnosti pod jednoho hospodáře spadá maximálně pět provozoven. Podle rezortu životního prostředí není dost odborníků, kteří by tuto funkci mohli zastávat.

Chalupovo ministerstvo si v další části novely přeje, aby se evidence přepravy nebezpečných odpadů (NO) převedla do elektronické podoby prostřednictvím ISPOP. Před posláním nebezpečného odpadu odesílatel i příjemce převoz nahlásí, později nahlásí, zda k převozu došlo. Pokud by se neuskutečnil, budou to muset nahlásit do jednoho dne od plánovaného data. Celkem by tak měli podnikatelé ročně ušetřit přibližně tři miliony korun při tisku dosud povinných evidenčních listů. Další peníze ušetří za posílání listů na úřady. A úřady budou mít levnější provoz, protože nebudou muset staré spisy archivovat. Ministerstvo celkovou úsporu vyčíslilo na více než 150 milionů korun ročně.

Novela by měla začít platit, pokud ji schválí vláda, parlament a podepíše prezident, od 1. ledna 2013.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady Petr Nečas zákony

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy