Holešovská výzva ani protikorupčník Janeček nevědí, co vlastně chtějí, myslí si poslanec Křeček (ČSSD)

Praha – Neúspěšný kandidát do Senátu a poslanec Stanislav Křeček působí v politice od Sametové revoluce. S obavami sleduje současné změny v náladách společnosti a s velkou razancí odmítá návrhy na změny od podnikatele Karla Janečka.

Důvěra v politický systém upadá. Myslíte si, že je chyba v lidech nebo v systému?

Je to obecně krize hodnot a systému, který dodneška funguje. Je to krize zastupitelské demokracie i ekonomického uspořádání a z toho samozřejmě vyplývá nedůvěra lidí. Lidé totiž vidí, jak se zvyšuje sociální rozdílnost způsobem nepřijatelným. Je nesmyslné, aby někdo měl miliardový majetek a někdo měl jen na holé živobytí. To nemá žádný rozumný důvod. Copak ten člověk pracuje desettisíckrát víc? Druhá věc je, že politika začíná neřešit problémy obyčejných lidí. Zásadní problém je, že jsou otřeseny jistoty lidí a strany nemají řešení.

Jsou řešením protisystémové iniciativy jako Holešovská výzva?

Tam je ten samý problém. Ani ti, kteří režimu odporují, nemají žádný recept a hledají náhradní řešení jako je přímá volba poslanců. Chyba je myslet si, že jsou všichni politici bezcharakterní, že všichni politici jsou zlojedi a stačí je jen vyměnit. Problém je v samotném uspořádání společnosti a v tom, k čemu společnost směřuje. Změna způsobu výběru politiků nebo změna samotných politiků s tím, že někde budou skryté talenty. Nebudou.

Dalo by se tedy říct, že největší problém spatřujete v rozevírajících se sociálních nůžkách?

Já vidím největší problém v narůstající nerovnosti lidí, která se zdá být nesnesitelnou a není to nic nového. Podobně lidé reagovali na sociální rozdíly ve třicátých letech, to je otázka komunismu, nacismu a podobně.

Může to současné naštvání společnosti přerůst v podobně revoluční změnu?

To by pochopitelně mohlo, kdyby ti lidé věděli, co chtějí. TGM říkal, že lidé nevědí, co chtějí, ale velmi o to usilují. Představa, že se na Václavském náměstí sejde nějaké množství lidí a zvolí novou státní nebo národní radu, která vystřídá všechny politiky, je naivní. Ta rada složená z jiných lidí bude dělat to samé. Musíme si prostě říct, jestli vůbec chceme pokračovat v systému, kdy úvěr je základem ekonomiky.

Můžete to upřesnit?

Když lidem řekneme, že se nesmí zadlužovat, pak banky ztrácí význam, protože nemá smysl poskytovat úvěr, na čemž je existence bank založená. Ale to jsou základní otázky, které si lidé nedomýšlí. Z přístavu vyjede loď a je z ní třikrát prodáno se ziskem, aniž by se něco změnilo a někde byla vytvořena nějaká hodnota, kde se ten zisk bere? Pan Janeček zbohatl miliardový majetek spekulací na burze. Co to je spekulace na burze? Jaké hodnoty se vytvořily? My se divíme, jak mohli lidé fandit Hitlerovi, jednou se budou lidi divit, že podnik stál dopoledne sto, v poledne devadesát a navečer sto devadesát milionů bez toho aby se reálná hodnota nějak změnila.

Reakcí na to je tedy například ona Holešovská výzva?

Ta nespokojenost lidí je bohužel kanalyzována do těchhle nesmyslných iniciativ. Holešovská výzva, pan Ponert, to musí vládě vyhovovat. Pokud si to vláda sama nezaložila, tak tomu určitě fandí. Tady každý musí vidět, že to k ničemu nevede. Ani ti moudřejší lidí, například z ProAltu, na ty základní otázky nenalézají odpověď.

Zmínil jste pana Janečka a jeho termín zlojedi. Považujete se sám za zlojeda?

Já se nepovažuji za zlojeda. Já jsem nijak nezbohatl, nejsem členem žádných správních rad, takže nevím, proč bych zlojedem měl být. Já se věnuji ochraně lidí a chránění jejich zájmů.

Vy odmítáte Janečkův návrh na negativní hlas pro voliče. Jak se ale díváte na většinový systém při volbách do sněmovny, který pan Janeček navrhuje?

To je samozřejmě možné. Problém v návrhu pana Janečka je v tom, že si myslí, že jeho návrh má morální rozměr, že tímto se získají kvalitnější a morálnější lidé. Pro toto ale není žádný důkaz. Politické strany budou stejně nasazovat ty samé tváře. Přece není pravda, že ten, který nedokáže přesvědčit voliče v daném obvodu proto, že koktá, špatně vidí, neumí mluvit, tak že je méně kvalitní než člověk, který ovládne davy. V tomto je lepší poměrný systém, kde se na volitelná místa dostanou lidé, kteří neumí vystupovat.

Máte nějaký příklad takového člověka?

Například Pavel Rychetský. Ten nebyl schopen rozdávat růže na mítincích. Prostě toho nebyl lidsky schopen. Ne, že by neměl rád lidi, jen je prostě zaměřen jinak.

A alespoň ohledně stability vlády ve většinovém systému vidíte jednoznačné pozitivum?

To bude fungovat v případě, že se zvolení zástupci vzdají své svobody a podřídí se straně. Jenže v takovém případě ztrácí návrh pana Janečka smysl.

Takže problém není v politickém systému?

Ne. Základní problém je v malé početnosti politických stran, které pak nemají z čeho vybírat. Jsou tu sice občanská sdružení, ale jejich zařazení do systému zatím není ústavně vyřešeno. Navíc Babiš s Janečkem se chtějí těmi akcemi vyhnout tomu říct, kde ty svoje peníze vzali. Legálně? No jistě, že legálně, ale co je to za legalitu, kde člověk může získat miliardový majetek takovýmto způsobem.

Ve vládě teď probíhá asi největší krize. Myslíte si, že kvůli daňovému balíčku padne?

Ne, myslím, že vláda nepadne. Rozhodně nepadne z důvodů, které jsou uváděny. Leda, jestli je někde v pozadí nějaký ďábelský plán, o kterém nevíme. Protože oni se brání zvýšení DPH, jenže padne-li vláda, přijde nová vláda, která to radikálně změní. Změna vlády je připraví o argument a dá zapravdu Nečasovi.

A někde v pozadí případného ďábelského plánu vidíte prezidenta Klause?

Já myslím, že Klaus se z politiky nikdy nevytratil. Navíc i sebezničující kritici musí přiznat, že měl v řadě věcí pravdu. Ta šílená nenávist, kterou on vzbuzuje, ta je iracionální.

Pokud by po případném pádu vlády došlo k předčasným volbám a vládu pak sestavovala ČSSD, vadila by vám přímá účast KSČM v podobě ministerských postů?

Nevadilo.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček Karel Janeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov

Rusové řeší s Američany možnou výměnu Gershkoviche za jiného vězně

Rusko je v kontaktu se zástupci USA ohledně možné výměny vězňů, která by zahrnovala i zadrženého amerického novináře Evana Gershkovich, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Soud s Gershkovichem má začít příští týden. První stání je naplánováno na 26. června, případ se bude projednávat za zavřenými dveřmi.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Angličané si došli pro povinnou výhru nad Srbskem. Přesto měl jejich výkon rezervy

O večerní nedělní duel fotbalového evropského šampionátu v Německu se postarali hráči Srbska a Anglie. Střetnutí začalo už před zápasem, jelikož v ulicích Gelsenkirchenu se mezi sebou střetly fanouškovské tábory obou mužstev a museli zasahovat policisté. Nebylo proto divu, že Evropská fotbalová unie UEFA označila zápas za rizikový a nebyla tak nouze o zvýšená bezpečností opatření. Během samotného duelu k žádnému excesu naštěstí nedošlo. Naopak v něm došlo k jediné brance, kterou v 13. minutě zaznamenal Bellingham. K další změně skóre už nedošlo.

včera

Jason Sudeikis (uprostřed) jako Ted Lasso.

Začalo Euro. Které fotbalové filmy a seriály jsou nejlepší?

Následující měsíc se ponese ve znamení právě započatého mistrovství Evropy ve fotbale. U této příležitosti se podíváme na rozmanitý výběr hraných filmů a seriálů z prostředí nejpopulárnějšího sportu světa. Držíme se čistě osudů ze samotných trávníků a vynecháváme tak snímky tematizující fanouškovské světy, jako například Proč?, Muži v offsidu či Hooligans.

včera

Kim Čong-un se loni setkal s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj.

Setkání Kima a Putina v KLDR je na spadnutí. Nadšení z toho nejsou ani v Pekingu

Setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina se nezadržitelně blíží. Dvě nejsilněji sankciované země zakládají spolupráci, která může mít závažné dopady na konflikt na Ukrajině i na zhoršování napětí mezi hlavními světovými mocnostmi. Nejenže s tímto sbližováním není spokojený Washington, nadšením neskáčou ani v Pekingu. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

TrollWall

TrollWall AI překročil hranice Česka a Slovenska, před škodlivým obsahem chrání stále více firem

Slovenský startup TrollWall AI na sebe v Česku poprvé upozornil v předvolební kampani prezidenta Petra Pavla, kdy svojí unikátní webovou aplikací chránil profily na sociálních sítích před škodlivým obsahem a mírnil reputační rizika. Nástroj používaný při ochraně před vulgarismy, nenávistnými projevy a spamem už používá česká policie či armáda i velké korporace. A klientů přibývá i mimo evropský kontinent.

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov

Rusové poprvé komentovali výsledky summitu. Peskov promluvil

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

včera

včera

včera

Deset lidí je po nehodě turistického autobusu stále v péči nemocnic na Islandu

Na Islandu zůstává po páteční nehodě v nemocnicích asi deset českých občanů, informovala ČT s odkazem na ministerstvo zahraničí. Dva nejvážněji zranění lidé už podle zástupců cestovní kanceláře nejsou v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy