Holešovská výzva ani protikorupčník Janeček nevědí, co vlastně chtějí, myslí si poslanec Křeček (ČSSD)

Praha – Neúspěšný kandidát do Senátu a poslanec Stanislav Křeček působí v politice od Sametové revoluce. S obavami sleduje současné změny v náladách společnosti a s velkou razancí odmítá návrhy na změny od podnikatele Karla Janečka.

Důvěra v politický systém upadá. Myslíte si, že je chyba v lidech nebo v systému?

Je to obecně krize hodnot a systému, který dodneška funguje. Je to krize zastupitelské demokracie i ekonomického uspořádání a z toho samozřejmě vyplývá nedůvěra lidí. Lidé totiž vidí, jak se zvyšuje sociální rozdílnost způsobem nepřijatelným. Je nesmyslné, aby někdo měl miliardový majetek a někdo měl jen na holé živobytí. To nemá žádný rozumný důvod. Copak ten člověk pracuje desettisíckrát víc? Druhá věc je, že politika začíná neřešit problémy obyčejných lidí. Zásadní problém je, že jsou otřeseny jistoty lidí a strany nemají řešení.

Jsou řešením protisystémové iniciativy jako Holešovská výzva?

Tam je ten samý problém. Ani ti, kteří režimu odporují, nemají žádný recept a hledají náhradní řešení jako je přímá volba poslanců. Chyba je myslet si, že jsou všichni politici bezcharakterní, že všichni politici jsou zlojedi a stačí je jen vyměnit. Problém je v samotném uspořádání společnosti a v tom, k čemu společnost směřuje. Změna způsobu výběru politiků nebo změna samotných politiků s tím, že někde budou skryté talenty. Nebudou.

Dalo by se tedy říct, že největší problém spatřujete v rozevírajících se sociálních nůžkách?

Já vidím největší problém v narůstající nerovnosti lidí, která se zdá být nesnesitelnou a není to nic nového. Podobně lidé reagovali na sociální rozdíly ve třicátých letech, to je otázka komunismu, nacismu a podobně.

Může to současné naštvání společnosti přerůst v podobně revoluční změnu?

To by pochopitelně mohlo, kdyby ti lidé věděli, co chtějí. TGM říkal, že lidé nevědí, co chtějí, ale velmi o to usilují. Představa, že se na Václavském náměstí sejde nějaké množství lidí a zvolí novou státní nebo národní radu, která vystřídá všechny politiky, je naivní. Ta rada složená z jiných lidí bude dělat to samé. Musíme si prostě říct, jestli vůbec chceme pokračovat v systému, kdy úvěr je základem ekonomiky.

Můžete to upřesnit?

Když lidem řekneme, že se nesmí zadlužovat, pak banky ztrácí význam, protože nemá smysl poskytovat úvěr, na čemž je existence bank založená. Ale to jsou základní otázky, které si lidé nedomýšlí. Z přístavu vyjede loď a je z ní třikrát prodáno se ziskem, aniž by se něco změnilo a někde byla vytvořena nějaká hodnota, kde se ten zisk bere? Pan Janeček zbohatl miliardový majetek spekulací na burze. Co to je spekulace na burze? Jaké hodnoty se vytvořily? My se divíme, jak mohli lidé fandit Hitlerovi, jednou se budou lidi divit, že podnik stál dopoledne sto, v poledne devadesát a navečer sto devadesát milionů bez toho aby se reálná hodnota nějak změnila.

Reakcí na to je tedy například ona Holešovská výzva?

Ta nespokojenost lidí je bohužel kanalyzována do těchhle nesmyslných iniciativ. Holešovská výzva, pan Ponert, to musí vládě vyhovovat. Pokud si to vláda sama nezaložila, tak tomu určitě fandí. Tady každý musí vidět, že to k ničemu nevede. Ani ti moudřejší lidí, například z ProAltu, na ty základní otázky nenalézají odpověď.

Zmínil jste pana Janečka a jeho termín zlojedi. Považujete se sám za zlojeda?

Já se nepovažuji za zlojeda. Já jsem nijak nezbohatl, nejsem členem žádných správních rad, takže nevím, proč bych zlojedem měl být. Já se věnuji ochraně lidí a chránění jejich zájmů.

Vy odmítáte Janečkův návrh na negativní hlas pro voliče. Jak se ale díváte na většinový systém při volbách do sněmovny, který pan Janeček navrhuje?

To je samozřejmě možné. Problém v návrhu pana Janečka je v tom, že si myslí, že jeho návrh má morální rozměr, že tímto se získají kvalitnější a morálnější lidé. Pro toto ale není žádný důkaz. Politické strany budou stejně nasazovat ty samé tváře. Přece není pravda, že ten, který nedokáže přesvědčit voliče v daném obvodu proto, že koktá, špatně vidí, neumí mluvit, tak že je méně kvalitní než člověk, který ovládne davy. V tomto je lepší poměrný systém, kde se na volitelná místa dostanou lidé, kteří neumí vystupovat.

Máte nějaký příklad takového člověka?

Například Pavel Rychetský. Ten nebyl schopen rozdávat růže na mítincích. Prostě toho nebyl lidsky schopen. Ne, že by neměl rád lidi, jen je prostě zaměřen jinak.

A alespoň ohledně stability vlády ve většinovém systému vidíte jednoznačné pozitivum?

To bude fungovat v případě, že se zvolení zástupci vzdají své svobody a podřídí se straně. Jenže v takovém případě ztrácí návrh pana Janečka smysl.

Takže problém není v politickém systému?

Ne. Základní problém je v malé početnosti politických stran, které pak nemají z čeho vybírat. Jsou tu sice občanská sdružení, ale jejich zařazení do systému zatím není ústavně vyřešeno. Navíc Babiš s Janečkem se chtějí těmi akcemi vyhnout tomu říct, kde ty svoje peníze vzali. Legálně? No jistě, že legálně, ale co je to za legalitu, kde člověk může získat miliardový majetek takovýmto způsobem.

Ve vládě teď probíhá asi největší krize. Myslíte si, že kvůli daňovému balíčku padne?

Ne, myslím, že vláda nepadne. Rozhodně nepadne z důvodů, které jsou uváděny. Leda, jestli je někde v pozadí nějaký ďábelský plán, o kterém nevíme. Protože oni se brání zvýšení DPH, jenže padne-li vláda, přijde nová vláda, která to radikálně změní. Změna vlády je připraví o argument a dá zapravdu Nečasovi.

A někde v pozadí případného ďábelského plánu vidíte prezidenta Klause?

Já myslím, že Klaus se z politiky nikdy nevytratil. Navíc i sebezničující kritici musí přiznat, že měl v řadě věcí pravdu. Ta šílená nenávist, kterou on vzbuzuje, ta je iracionální.

Pokud by po případném pádu vlády došlo k předčasným volbám a vládu pak sestavovala ČSSD, vadila by vám přímá účast KSČM v podobě ministerských postů?

Nevadilo.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček Karel Janeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy