Jablonec nad Nisou – Tři protipovodňové štoly mají ochránit Jablonec nad Nisou a jeho obyvatele. Jejich budování ale provázejí problémy a zdá se, že způsob vytváření štol má i neblahé účinky na domy v jejich okolí. Tématem se zabývali Reportéři ČT.
Před započetím stavby obyvatelé města slýchali, že ražení štol bude připomínat průjezd nákladního vozu kolem jejich domu, ale nikdo jim neřekl, jak budou štoly vytvářeny. Za náklaďáky by byli lidé vděční, ale realita je zcela jiná. Štoly jsou raženy pomocí plastických výbušnin a Jabloncem tak otřásají výbuchy a do projíždějícího auta mají otřesy značně daleko.
Se stavbou za půl miliardy korun začala společnost Syner a Metrostav letos v létě pod řízením Povodí Labe. Dvě ze tří štol procházejí přímo pod obydlenou částí Jablonce. Podzemní práce mají na starosti stavební společnosti. Na několika domech nedaleko štol se začaly objevovat trhliny na zdech.
V jednom z domů prasklo vodovodní potrubí a voda vyplavila gynekologickou ordinaci, čekárnu i rehabilitační středisko. Přestože celý dům byl vyplavený a došlo tak ke zničení majetku a vybavení v řádu statisíců, majiteli bylo řečeno, že se jedná jen o kosmetické vady. Tiskový mluvčí Metrostavu František Polák odmítá, že mohlo jít o důsledek výbuchů, neboť dle měření není možné, aby exploze měli dopady na dům vzdálený 300 metrů od místa budování štoly.
Na Schmelovského vile, která je zapsaná jako kulturní památka, popraskala některá původní okna. Majiteli je však vnucována verze, že okna popraskala v důsledku letošního horka. Polák stejně jako v předchozím případu odmítá, že by na větší vzdálenost mohlo dojít k poškození domu. Tiskový mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek však připouští, že by mohla být vina na straně stavební firmy. „Příroda je příroda a horninový materiál je svébytný materiál," uvedl s tím, že tak mohlo dojít k jinému šíření seismiky, než bylo očekáváno.
Daniel Makovička z Kloknerova ústavu ČVUT však uvádí, že otřesy se mohou šířit do vzdálenosti stovek metrů a dokonce i kilometrů.
U domu, pod jehož zahradou vede jedna ze štol, došlo k popraskání základů, utržení komína a poničení stěn v podkroví, na kterých jsou jasně znatelné velké trhliny.
Háskova vila patří mezi památkově chráněné domy a nedávno byla zrekonstruována. Nyní se však objevily trhliny na několika nosných pilířích.
Za střelbu nese odpovědnost firma Metrostav, která ražbu provádí. Investor Povodí Labe však má právo a povinnost provádět kontroly, které dle Poláka dopadly všechny dobře a byly naměřeny předpokládané limity ražby. Což potvrzuje Jirásek s tím, že kmitočty jsou desetinásobně pod stanoveným limitem.
„Takové velká stavba má samozřejmě dopad na obyvatele a vždycky se najdou takoví lidé, kteří s tím budou mít problémy," uvedl primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl a dodává: „stavba probíhá pod kontrolou soudního znalce, který se podílel na projektu a podílí se i na dozorování průběhu celé stavby. Všechny naměřené hodnoty jsou na dolních limitech povolených."
Poté, co se majitelé poničených domů ozvali se stížnostmi, začal Metrostav používat menší množství trhaviny a Háskovu vilu podepřeli vzpěrami, ale tím jakoby vstřícnost končila. Společnost odmítla umístit na nosné sloupy sádrové terčíky, které by ukázaly, zda mají na trhliny vliv otřesy.
Stížnosti se však ozývali i od jiných obyvatel. Budovaná štola prochází v blízkosti hřbitova a pozůstalí si stěžovali na mohutné detonace, které rušili smuteční obřady i klid nebožtíků.
Trhavina však není nevyhnutelnou variantou pro budování štol. Místo výbušniny by mohl být užitý razící štít, který je daleko šetrnější. Stavebníci však štít odmítají. Jirásek uvedl: „při náhlé změně typu horniny může dojít k poškození razícího štítu a poškození razícího štítu by mohlo znamenat prodražení stavby a hlavně by to mělo dopad na časový harmonogram stavby." Makovička ale uvedl, že odstřely se sice provádějí rychle, ale daleko více ohrožují okolí.
Související
Přeživší z Lidic kritizují ČT. Kvůli reportáži podali stížnost
Reportéři ČT se ptali na Čapí hnízdo a Babiše: Takovou brutální reakci ale nečekali
reportéři čt , výbuch , Povodně
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 27 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 4 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 8 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.
Zdroj: Jan Hrabě