Jablonec nad Nisou – Tři protipovodňové štoly mají ochránit Jablonec nad Nisou a jeho obyvatele. Jejich budování ale provázejí problémy a zdá se, že způsob vytváření štol má i neblahé účinky na domy v jejich okolí. Tématem se zabývali Reportéři ČT.
Před započetím stavby obyvatelé města slýchali, že ražení štol bude připomínat průjezd nákladního vozu kolem jejich domu, ale nikdo jim neřekl, jak budou štoly vytvářeny. Za náklaďáky by byli lidé vděční, ale realita je zcela jiná. Štoly jsou raženy pomocí plastických výbušnin a Jabloncem tak otřásají výbuchy a do projíždějícího auta mají otřesy značně daleko.
Se stavbou za půl miliardy korun začala společnost Syner a Metrostav letos v létě pod řízením Povodí Labe. Dvě ze tří štol procházejí přímo pod obydlenou částí Jablonce. Podzemní práce mají na starosti stavební společnosti. Na několika domech nedaleko štol se začaly objevovat trhliny na zdech.
V jednom z domů prasklo vodovodní potrubí a voda vyplavila gynekologickou ordinaci, čekárnu i rehabilitační středisko. Přestože celý dům byl vyplavený a došlo tak ke zničení majetku a vybavení v řádu statisíců, majiteli bylo řečeno, že se jedná jen o kosmetické vady. Tiskový mluvčí Metrostavu František Polák odmítá, že mohlo jít o důsledek výbuchů, neboť dle měření není možné, aby exploze měli dopady na dům vzdálený 300 metrů od místa budování štoly.
Na Schmelovského vile, která je zapsaná jako kulturní památka, popraskala některá původní okna. Majiteli je však vnucována verze, že okna popraskala v důsledku letošního horka. Polák stejně jako v předchozím případu odmítá, že by na větší vzdálenost mohlo dojít k poškození domu. Tiskový mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek však připouští, že by mohla být vina na straně stavební firmy. „Příroda je příroda a horninový materiál je svébytný materiál," uvedl s tím, že tak mohlo dojít k jinému šíření seismiky, než bylo očekáváno.
Daniel Makovička z Kloknerova ústavu ČVUT však uvádí, že otřesy se mohou šířit do vzdálenosti stovek metrů a dokonce i kilometrů.
U domu, pod jehož zahradou vede jedna ze štol, došlo k popraskání základů, utržení komína a poničení stěn v podkroví, na kterých jsou jasně znatelné velké trhliny.
Háskova vila patří mezi památkově chráněné domy a nedávno byla zrekonstruována. Nyní se však objevily trhliny na několika nosných pilířích.
Za střelbu nese odpovědnost firma Metrostav, která ražbu provádí. Investor Povodí Labe však má právo a povinnost provádět kontroly, které dle Poláka dopadly všechny dobře a byly naměřeny předpokládané limity ražby. Což potvrzuje Jirásek s tím, že kmitočty jsou desetinásobně pod stanoveným limitem.
„Takové velká stavba má samozřejmě dopad na obyvatele a vždycky se najdou takoví lidé, kteří s tím budou mít problémy," uvedl primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl a dodává: „stavba probíhá pod kontrolou soudního znalce, který se podílel na projektu a podílí se i na dozorování průběhu celé stavby. Všechny naměřené hodnoty jsou na dolních limitech povolených."
Poté, co se majitelé poničených domů ozvali se stížnostmi, začal Metrostav používat menší množství trhaviny a Háskovu vilu podepřeli vzpěrami, ale tím jakoby vstřícnost končila. Společnost odmítla umístit na nosné sloupy sádrové terčíky, které by ukázaly, zda mají na trhliny vliv otřesy.
Stížnosti se však ozývali i od jiných obyvatel. Budovaná štola prochází v blízkosti hřbitova a pozůstalí si stěžovali na mohutné detonace, které rušili smuteční obřady i klid nebožtíků.
Trhavina však není nevyhnutelnou variantou pro budování štol. Místo výbušniny by mohl být užitý razící štít, který je daleko šetrnější. Stavebníci však štít odmítají. Jirásek uvedl: „při náhlé změně typu horniny může dojít k poškození razícího štítu a poškození razícího štítu by mohlo znamenat prodražení stavby a hlavně by to mělo dopad na časový harmonogram stavby." Makovička ale uvedl, že odstřely se sice provádějí rychle, ale daleko více ohrožují okolí.
Související
Přeživší z Lidic kritizují ČT. Kvůli reportáži podali stížnost
Reportéři ČT se ptali na Čapí hnízdo a Babiše: Takovou brutální reakci ale nečekali
reportéři čt , výbuch , Povodně
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 47 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková