Nečasovi a jeho slovům nikdy nevěř! Poučení z vládní krize

Komentář – Známé rčení „nikdy nevěř slovům politika“ se po právě utichlé vládní krizi jen potvrzuje. V tomto případě kvůli slovům premiéra Petra Nečase, kterým se věřit opravdu nedá. Proč?

Premiér Petr Nečas prošel během svého vládnutí mnoha krizemi a to je teprve krátce za polovinou svého mandátu. Vzpomeňme teď na tu jarní, při které odešly Věci veřejné z vlády, a z nich se odtrhla ministrana LIDEM v čele s přeběhlíky kolem Karolíny Peake.

Nás zajímají především slova premiéra v mezičase před hlasování o důvěře vládě. "Řešení vládní krize je spolupráce tří poslaneckých klubů," řekl tehdy premiér Petr Nečas. Ještě více svou úvahu rozšířil v dalším projevu: "Nepřistoupíme na model, kdy by to byly dva poslanecké kluby a pak nějaký volný soubor radikálů, volně pobíhajících poslanců, aby se to dopočítalo do nějakého počtu. To nepovažujeme za součást takzvané bezpečné většiny." Pokud třetí klub nebude, budou předčasné volby, hřímal tehdy Nečas.

Co se ale pak stalo? Peake poslanecký klub dodnes nevytvořila a koalici tak po pro vládu úspěšném hlasování o důvěře tvořili dvě strany (ODS a TOP09) plus nikým nezvolená strana s minimem členů a bez vlastního klubu. Že Nečas porušil svá původní slova, je evidentní. Je ale pravdou, že vláda alespoň měla jasnou většinu od víceméně loajálních poslanců.

Teď ale přišla další krize a již tak podkopaná důvěra ve slova Petra Nečase z doby jarní krize vzala úplně za své. Při středečním hlasování o důvěře vládě vládu podpořilo 101 poslanců. Tedy přesně tolik poslanců, kterým se říká většina, jež je schopná přehlasovat veta senátu a prezidenta.

V této většině je ale jasný soubor volných radikálů, o kterých mluvil na jaře Nečas. Jsou tři. Nezařazený Josef Dobeš, který zakládá novou stranu Hnutí pro sport, Jaroslav Škárka nepravomocně odsouzený pro korupci a Milan Šťovíček, který nechtěl vstoupit do LIDEM, ale na druhou stranu se odmítl podřídit stranické disciplíně Věcí veřejných. Tento soubor volných radikálů dnes podržel vládu před zatracením.

Aby toho ale nebylo málo, Nečas se natolik bál o své křeslo premiéra, že pomalu skákal radostí, když se tři rebelové vzdali mandátu a místo jednoho z nich přišel za korupci odsouzený Roman Pekárek. A co Nečas na to, že ho u moci udrží odsouzený člověk? Jen doufá, že se Pekárek stihne na hlasování dostavit.

Přitom o víkendu Nečas chrlil na kongresu ODS slova očista, zbavení se ušpiněných členů na vysokých pozicích apod. Tato očista podle Nečase vypadá tak, že vládně menšinové koaliční vládě, kterou u moci drží dva lidé odsouzení kvůli korupci. Nečasova výzva vůči Pekárkovi, aby ze sněmovny odešel, přišla až po hlasování o důvěře.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas vládní krize

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy