Reportéři ČT: na pozemku mu navršili 40 000 tun nebezpečného odpadu!

Beroun – Reportéři ČT se v tomto týdnu zabývali sporem mezi městem Beroun a panem Šebelou, jemuž město zasypalo pozemek nebezpečnou skládkou, která narůstá již od devadesátých let. Město přitom bylo přesvědčeno, že odpad je na pozemku města. Soud však přišel s tím, že město je držitelem falešné kupní smlouvy a město tak dnes může přijít až o čtyřicet milionů korun, které požaduje po městu pan Šebela.

Skládka funguje již několik desítek let. Již v šedesátých letech byla zlegalizována jako skládka pro komunální odpad a do roku 1995 sem byl odpad také svážen. Na pozemek byly navíc sváženy odpady z eternitových závodů či galvanizovny, na dně skládky je tak s velkou pravděpodobností azbest a kyanidy. Po zaplnění skládky na přelomu 80. a 90. let začal odpad ze skládky padat na vedlejší pozemek, který patří panu Šebelovi.

Šebela uvádí, že už v roce 1991 informoval město, že se mu nezamlouvá zavážení jeho pozemku odpadem. O rok později se mu však dostalo odpovědi, že jej dalo město Beroun k soudu. Beroun se totiž vytasil s kupní smlouvou, která uvádí, že Šebelův pozemek patří městu. Až do roku 2000 soud rozhodoval, až nakonec Nejvyšší soud rozhodl o tom, že soud patří panu Šebelovi, neboť kupní smlouva, kterou disponovalo město, byla podvrhem.

V té chvíli však byl pozemek pod tíhou desetiny skládky, což může být až čtyřicet tisíc tun odpadů. Není tak divu, že pan Šebela usiluje o odškodnění, které se za dvanáct let od ukončení soudní pře neustále navyšovalo, když město odmítalo nést vinu a peníze mu vyplatit s tím, že Šebela to přehání se sumou. Beroun přišel s řešením a to takovým, že vykoupí pozemek za odhadní cenu. Šebela však reagoval žalobou.

„Žalobce podal žalobu na odstranění stavby nebo vyklizení pozemku, týká se samozřejmě skládky, a bezdůvodné obohacení, tedy o zaplacení částky převyšující třicet milionů korun," uvádí mluvčí Okresního soudu Beroun Daniela Jandová. Starostka Endrlová pro Reporéry ČT uvedla, že město nabídlo Šebelovi odkoupení pozemků plus kompenzaci, což by dohromady činilo pět až deset milionů korun.

Šebela však na tuto variantu nepřistoupil. „Já si myslím, že oproti nákladům, které by byly nutné k vynaložení odklízení skládky, tak je to zanedbatelné," řekl Šebela. Pokud by město chtělo uložit čtyřicet tisíc tun nebezpečného odpadu jinde, zaplatilo by necelých 384 milionů korun a to nejsou započítané náklady na převoz, jak vypočítali Reportéři ČT. „Není to můj problém, já jsem to sem nevozil. To je jejich problém, oni byli upozorňováni včas, že ten pozemek je náš," dodává majitel pozemku.

Související

Lidice, pietní místo: Památník vyhlazení (10. 6. 2017)

Přeživší z Lidic kritizují ČT. Kvůli reportáži podali stížnost

Lidé, kteří jako děti přežili vyhlazení středočeských Lidic, kritizují reportáž České televize (ČT) i Památník Lidice a přerušují s ním spolupráci. ČTK o tom dnes informovala starostka Lidic Veronika Kellerová, která je vnučkou jedné z obětí vyhlazení obce. Reportáž se zabývala údajným udáním jedné z obyvatelek Lidic několik dní před vypálením obce. Ředitelka památníku Martina Lehmannová dnes ČTK řekla, že kvůli citlivosti tématu a po dohodě se zřizovatelem památníku, kterým je ministerstvo kultury, vydají památník a ministerstvo společné stanovisko příští týden.

Více souvisejících

reportéři čt odpady CZK

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 12 minutami

před 39 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy