"Budoucí" prezidenti: Komunisté ve vládě a fungující tržní hospodářství? Co je to za nesmysl?

Praha – Ve čtvrtek proběhla další z veřejných diskuzí pořádaná nevládní organizací think-tank Evropské hodnoty. Tentokrát se sešlo šest z jedenácti kandidátů na prezidenta a představili svojí vizi působení České republiky v rámci Evropské unie. Svojí představu naší země v rámci EU popsal Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.

Senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier

Dienstbier považuje za velmi podstatné, aby Česká republika vytvořila dobrou síť vztahů s ostatními zeměmi Evropské unie. Jestliže by totiž byla naše země sama, byla by závislá na evropských mocnostech, což není stav, který by byl žádoucí. V takové situaci bychom se totiž museli podřizovat mocnostem a naše námitky a připomínky by nebyly brány v potaz.

Navíc největší konflikty v Evropě vždy odneslo území českých zemí. Je proto nutné, abychom bojovali za spolupracující Evropu a nikoli způsobovat její rozhádanost. Dienstbier je tedy jednoznačně pro to, aby se evropská integrace prohlubovala. K tomu je však nutné, abychom se neocitli na periferii EU.

Bývalý předseda vlády Jan Fischer

Podle Fischera je jen jedna horší věc než existence Evropské unie, a to její neexistence. Fischer se tak staví za názor, že integrace Evropy v každém případě má smysl. Federalizace Evropské unie však není pro Fischera dobrý nápad, ať už z prostého důvodu, že nemáme evropský národ.

Zastává však stanovisko, že by se každý stát měl integrovat podle toho, jak se mu zlíbí. Dodal však, že v některých oblastech by byla logická větší nutnost integrace oproti jiným. To třeba popsal na bankovní unii, když k ní uvedl: ať se integrují, kdo chtějí. Takový postoj označuje za flexibilní integraci.

Za základ krize nepovažuje přijetí jednotné měny, ale to, že některé státy (jako například Řecko) lhaly o své ekonomické situaci.

Do Fischera se mnozí strefovali kvůli jeho minulosti v KSČ. Dienstbier uvedl, že by se obával u Fischera dalšímu podlehnutí strachu, pokud by se Fischer stal prezidentem. Schwarzenberg ale uvedl, že on sám nedokáže posoudit, jak silný byl tlak na Fischera a dodal: „já měl to štěstí, že o Schwarzenberga jako o člena strany nikdo nestál."

Poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová

Roithová si vytyčila jako cíl navrátit Českou republiku do centra Evropské unie, kde se rozhoduje o všem důležitém. Všichni by se však měli zamyslet nad tím, jestli chceme být v jádru nebo na okraji, protože zastávat obě politiky je poněkud zcestné.

S tím souvisí i to, jestli chceme být skutečně platným členem EU. To znamená brát benefity, ale hlavně i pomáhat, nebo jestli si chceme vybírat jen to, co se hodí nám, což je centra z centra.

EU se do krize dostala kvůli tomu, že nevymáhala po členech dodržování pravidel, myslí si Roithová. Věří, že by přijetí eura v České republice přispělo k investicím a stabilní měně. To je však otázka nejdříve pro rok 2018.

Vyjádřila se i k možnému jmenování vlády s komunisty. Notně se podivila nad kombinací: komunisté ve vládě a fungující tržní hospodářství.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg

Schwarzenberg upozorňuje, že projekt Evropské unie nebyl hospodářský, ale politický. K tomu, že je dnes i hospodářský, se postupně vyvinul a vývoj evropského společenství nadále trvá s velkými změnami každých pět let.

Ministr nežije v bláhové iluzi, že je Evropa jednotná. Není, což je dáno mimo jiné tisíciletou historií jednotlivých státních útvarů na evropském kontinentu. Budoucnost ale vidí optimisticky a věří, že stále probíhá přibližování národů. Za několik generací by pak samotní obyvatelé Evropy mohli dospět k názoru, že vytvoření federace je dobré rozhodnutí. Federace nemůže být utvořena na základě nařízení shora, myslí si Schwarzenberg.

Schwarzenberg vyjádřil nadšení z toho, že se už vláda Petra Nečase začíná pomalu přibližovat myšlenkám Evropské unie.

1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka

Sobotka volá po dalším rozšiřování Evropské unie a větší jednotnosti, protože v jednotě je ukryta síla. Upozorňuje však na fakt, že i v EU hraje roli síla jednotlivých států, což znamená, že nikdy si nebudou všichni členové EU rovni.

Je přesvědčen, že pokud bude ekonomika na dobré úrovni v jednotlivých zemích, bude ekonomika v dobrém stavu i v rámci celé Evropské unie. Ohledně pomoci jiným členským státům, které se ocitli v úzkých, se domnívá, že je třeba pomoci, ale pomáhat těm, kteří si peněz neváží, je zbytečné.

Za nelogické považuje jednání mnohých politiků, kteří o bankovní unii dosud pouze něco málo zaslechli a neví, o čem má přesně být, ale už teď projekt vyzdvihují či kritizují.

Před nedávnem označil Evropskou unii za RVHP s lidskou tváří. Na EU kritizuje ten fakt, že vytváří zbytečné směrnice, které vlastně ani nepotřebujeme.

Bývalý předseda vlády Miloš Zeman

Zeman se vyjádřil jako jasně proevropský politik. V Evropské unii by dle jeho slov měl být větší důraz na tři základní hodnoty a to diverzitu, toleranci a hédonismus.

Co se týče federalizace, Zeman je přesvědčen o tom, že některé oblasti by měly být přesunuty na nadnárodní úroveň jako například armáda, protože 27 armád v rámci EU je nesmysl. Bylo by tak lepší, kdyby byla jedna armáda Evropské unie. Jiné záležitosti by však měli být ponechány na jednotlivých státech, jako příklad uvedl úsporné žárovky.

Související

Nad Eu se stahují mračna.

EU čeká zánik? Chybou byl schengenský prostor i vstup zemí z východního bloku, tvrdí studie

Brusel - Občas se zdá, že cizí oko toho vidí víc než lidé, kteří žijí každý den uprostřed evropské politické nejistoty. Ve studii s názvem “Fractured Continent: Europe’s crises and the fate of the West,” se bývalý novinář pro Washington post William Drozdiak rozhodl podívat na věci, které dnes rozkládají Evropskou unii. Jako viníky jmenoval tři věci - společnou měnu euro, nekontrolovaný Schengenský prostor a vstup zemí z bývalého Východního bloku.
Dezinformační weby jsou fenomén současnosti. Když proti nim nezakročí stát, musí si firmy poradit samy

České manipulativní servery sleduje i vnitro. Seznam a důvod tají

Praha - Problematika šíření falešných a poplašných zpráv v prostoru českého internetu je stále naléhavější. Oficiální seznam tzv. dezinformačních webů sestavuje také Ministerstvo vnitra. Se svým seznam přišel také think-tank Evropské hodnoty a někteří novináři.

Více souvisejících

Evropské hodnoty Karel Schwarzenberg Zuzana Roithová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

Stav Fica je po atentátu stabilizovaný. Komunikuje a zlepšuje se

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden, stabilizovaný. Předseda vlády komunikuje a klinicky se zlepšuje. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy