Praha – Ve čtvrtek proběhla další z veřejných diskuzí pořádaná nevládní organizací think-tank Evropské hodnoty. Tentokrát se sešlo šest z jedenácti kandidátů na prezidenta a představili svojí vizi působení České republiky v rámci Evropské unie. Svojí představu naší země v rámci EU popsal Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.
Senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier
Dienstbier považuje za velmi podstatné, aby Česká republika vytvořila dobrou síť vztahů s ostatními zeměmi Evropské unie. Jestliže by totiž byla naše země sama, byla by závislá na evropských mocnostech, což není stav, který by byl žádoucí. V takové situaci bychom se totiž museli podřizovat mocnostem a naše námitky a připomínky by nebyly brány v potaz.
Navíc největší konflikty v Evropě vždy odneslo území českých zemí. Je proto nutné, abychom bojovali za spolupracující Evropu a nikoli způsobovat její rozhádanost. Dienstbier je tedy jednoznačně pro to, aby se evropská integrace prohlubovala. K tomu je však nutné, abychom se neocitli na periferii EU.
Bývalý předseda vlády Jan Fischer
Podle Fischera je jen jedna horší věc než existence Evropské unie, a to její neexistence. Fischer se tak staví za názor, že integrace Evropy v každém případě má smysl. Federalizace Evropské unie však není pro Fischera dobrý nápad, ať už z prostého důvodu, že nemáme evropský národ.
Zastává však stanovisko, že by se každý stát měl integrovat podle toho, jak se mu zlíbí. Dodal však, že v některých oblastech by byla logická větší nutnost integrace oproti jiným. To třeba popsal na bankovní unii, když k ní uvedl: ať se integrují, kdo chtějí. Takový postoj označuje za flexibilní integraci.
Za základ krize nepovažuje přijetí jednotné měny, ale to, že některé státy (jako například Řecko) lhaly o své ekonomické situaci.
Do Fischera se mnozí strefovali kvůli jeho minulosti v KSČ. Dienstbier uvedl, že by se obával u Fischera dalšímu podlehnutí strachu, pokud by se Fischer stal prezidentem. Schwarzenberg ale uvedl, že on sám nedokáže posoudit, jak silný byl tlak na Fischera a dodal: „já měl to štěstí, že o Schwarzenberga jako o člena strany nikdo nestál."
Poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová
Roithová si vytyčila jako cíl navrátit Českou republiku do centra Evropské unie, kde se rozhoduje o všem důležitém. Všichni by se však měli zamyslet nad tím, jestli chceme být v jádru nebo na okraji, protože zastávat obě politiky je poněkud zcestné.
S tím souvisí i to, jestli chceme být skutečně platným členem EU. To znamená brát benefity, ale hlavně i pomáhat, nebo jestli si chceme vybírat jen to, co se hodí nám, což je centra z centra.
EU se do krize dostala kvůli tomu, že nevymáhala po členech dodržování pravidel, myslí si Roithová. Věří, že by přijetí eura v České republice přispělo k investicím a stabilní měně. To je však otázka nejdříve pro rok 2018.
Vyjádřila se i k možnému jmenování vlády s komunisty. Notně se podivila nad kombinací: komunisté ve vládě a fungující tržní hospodářství.
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg
Schwarzenberg upozorňuje, že projekt Evropské unie nebyl hospodářský, ale politický. K tomu, že je dnes i hospodářský, se postupně vyvinul a vývoj evropského společenství nadále trvá s velkými změnami každých pět let.
Ministr nežije v bláhové iluzi, že je Evropa jednotná. Není, což je dáno mimo jiné tisíciletou historií jednotlivých státních útvarů na evropském kontinentu. Budoucnost ale vidí optimisticky a věří, že stále probíhá přibližování národů. Za několik generací by pak samotní obyvatelé Evropy mohli dospět k názoru, že vytvoření federace je dobré rozhodnutí. Federace nemůže být utvořena na základě nařízení shora, myslí si Schwarzenberg.
Schwarzenberg vyjádřil nadšení z toho, že se už vláda Petra Nečase začíná pomalu přibližovat myšlenkám Evropské unie.
1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka
Sobotka volá po dalším rozšiřování Evropské unie a větší jednotnosti, protože v jednotě je ukryta síla. Upozorňuje však na fakt, že i v EU hraje roli síla jednotlivých států, což znamená, že nikdy si nebudou všichni členové EU rovni.
Je přesvědčen, že pokud bude ekonomika na dobré úrovni v jednotlivých zemích, bude ekonomika v dobrém stavu i v rámci celé Evropské unie. Ohledně pomoci jiným členským státům, které se ocitli v úzkých, se domnívá, že je třeba pomoci, ale pomáhat těm, kteří si peněz neváží, je zbytečné.
Za nelogické považuje jednání mnohých politiků, kteří o bankovní unii dosud pouze něco málo zaslechli a neví, o čem má přesně být, ale už teď projekt vyzdvihují či kritizují.
Před nedávnem označil Evropskou unii za RVHP s lidskou tváří. Na EU kritizuje ten fakt, že vytváří zbytečné směrnice, které vlastně ani nepotřebujeme.
Bývalý předseda vlády Miloš Zeman
Zeman se vyjádřil jako jasně proevropský politik. V Evropské unii by dle jeho slov měl být větší důraz na tři základní hodnoty a to diverzitu, toleranci a hédonismus.
Co se týče federalizace, Zeman je přesvědčen o tom, že některé oblasti by měly být přesunuty na nadnárodní úroveň jako například armáda, protože 27 armád v rámci EU je nesmysl. Bylo by tak lepší, kdyby byla jedna armáda Evropské unie. Jiné záležitosti by však měli být ponechány na jednotlivých státech, jako příklad uvedl úsporné žárovky.
Související
EU čeká zánik? Chybou byl schengenský prostor i vstup zemí z východního bloku, tvrdí studie
České manipulativní servery sleduje i vnitro. Seznam a důvod tají
Evropské hodnoty , Karel Schwarzenberg , Zuzana Roithová
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ
před 13 minutami
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 32 minutami
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 1 hodinou
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 2 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
včera
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
včera
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
Vzpomínkovou akcí konanou 17. listopadu 1989 na pražském Albertově, která se změnila v demonstraci, vyvrcholila vlna odporu Čechů proti komunistickému režimu. Následný brutální zásah proti demonstrantům na Národní třídě vedl ke generální stávce a pádu režimu. Připomeňte si s námi události 10 dní, které změnily Česko.
Zdroj: Libor Novák