Poslanci vydali Pekárka, Paroubek se pustil do Nečase

Praha - Poslanci v úterý odhlasovali vydání svého kolegy Romana Pekárka k trestnímu stíhání, v polovině prosince ho čeká odvolací soud v jeho korupční kauze. Proti jeho vydání se nepostavil ani jediný zákonodárce, sám Pekárek se hlasování zdržel.

Hlasování o vydání Romana Pekárka k trestnímu stíhání si sněmovna v úterý stanovila jako první bod, přesto se k němu kvůli průtahům se schvalováním programu dostala až po šestnácté hodině.

Všechny parlamentní strany dlouhodobě deklarovaly touhu zbavit se poslance, nejhlasitěji členové jeho bývalé domovské ODS. Apely od předsedy strany Petra Nečase ovšem přišly až den poté, co Pekárek zvedl ruku pro církevní restituce a daňový balíček, s nímž bylo svázáno vyslovení důvěry vládě. Ještě chvíli po prohlasování zákona Nečas novinářům řekl jen tolik, že Pekárkův hlas je legitimní. O několik málo hodin později zdůrazňoval, že by na jeho místě mandát nikdy ani nepřijal a že svou přítomností ve sněmovně poškozuje celou českou politickou scénu.

"Příliš často se zabýváme podobnými žádostmi, sněmovně teď důvěřuje méně než deset procent občanů a bude hůře. Lidé se mě na ulici ptají, co tři rebelové dostali za to, že odešli. Už to vidíme, jeden v ČEZ, druhý v Českém aeroholdingu, třetí v Českých drahách. Nečasova vláda jde v nejlepších tradicích Topolánkovy vlády, když stojí na hlase člověka souzeného za korupci. Pan poslanec neměl vůbec nastupovat," zmínil v úterý Jiří Paroubek (NS LEV 21). Neopomněl poukázat ani na Rathův případ.

Pekárek je nepravomocně odsouzen na šest let za korupci, měl si říci o milion korun za výhodný odprodej městských pozemků v Kolíně, kde tehdy působil jako místostarosta. Pekárek se odvolal a nové soudní líčení ho čeká zhruba v polovině prosince. Od prvního dne trvá na dvou věcech: že se mandátu nevzdá a nic si nepamatuje.

Do sněmovny se Pekárek dostal 7. listopadu, když trojice rebelujících poslanců ODS ze středních Čech složila své mandáty kvůli nesouhlasu se zvyšováním sazby DPH. Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř nebyli ochotní hlasovat pro daňový balíček, ale zároveň nechtěli nechat padnout vládu. Rebelové svůj úmysl oznámili 6. listopadu večer a o pár minut později už novináři věděli, že do sněmovny míří právě Pekárek. Místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek i předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura ovšem 7. listopadu ráno na dotaz Mediafaxu svorně tvrdili, že nikoho v ODS nenapadlo zkontrolovat si, kdo je další na středočeské kandidátce, jaké osoby tedy do parlamentu zamíří a zda nesdílejí postoj rebelů. A to přesto, že premiér Nečas potřeboval každý hlas, aby jeho vláda nepadla.

Spolu s Pekárkem už má dolní komora pětici vydaných poslanců stíhaných pro trestné činy. V parlamentních prostorách už se žertuje o tom, že by si tito zákonodárci mohli založit vlastní poslanecký klub. Nikdo z nich se totiž mandátu nevzdal a nikdo kromě nich samotných je o něj nemůže připravit. V hypotetickém klubu by s Pekárkem usedli Vlasta Parkanová, Otto Chaloupka, Vít Bárta a Jaroslav Škárka.

Bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) vydala sněmovna k trestnímu stíhání v červenci letošního roku. Policie ji viní z předražení zakázky na nákup vojenských letounů CASA. Vyšetřovatelé tvrdí, že si nenechala vypracovat nezávislý posudek na cenu transportérů, bez něhož nemohla kompetentně rozhodnout. Česká republika tak měla na zakázce tratit více než 600 milionů korun. K trestnímu stíhání se na podzim přidalo i ministerstvo obrany, aby mohlo nahlížet do vyšetřovacích spisů. Parkanová se hájí tím, že dala na doporučení svých podřízených na ministerstvu, její právník Tomáš Sokol argumentuje, že šéf resortu není osobně zodpovědný za rozhodnutí, které prošlo řadou připomínkových řízení. Soud však námitku neuznal a trestní stíhání nezastavil. Vlasta Parkanová na situaci reagovala odstoupením z funkce místopředsedkyně dolní komory parlamentu, ale poslaneckého mandátu se nevzdala.

Nejvíce policejních žádostí do sněmovny přitáhli poslanci z řad Věcí veřejných, stranu se podařilo rozložit zevnitř. Korupční škraloup mají Vít Bárta, Otto Chaloupka a Jaroslav Škárka, ten už členem jmenované strany není. Na jaře roku 2011 podali Škárka a další bývalá členka Věcí veřejných Kristýna Kočí na Víta Bártu trestní oznámení, protože jim podle jejich slov nabízel úplatky za to, že k němu budou loajální. Bárta se hájil tím, že se jednalo o bezúročné půjčky, kterým chtěl svým kolegům pomoci, a oni ho pak zradili. Hovořil dokonce o řízeném puči ve Věcech veřejných a naznačoval, že za ním stojí ODS. Výsledkem bylo zdiskreditování a rozklad celé strany a odstoupení Víta Bárty z čela rezortu dopravy.

Škárka, který jako první informaci o úplatcích vypustil, nakonec přísnému soudnímu oku také neunikl. V dubnu nad oběma muži vynesl rozsudek prvoinstanční soud. Bárta dostal podmínku za uplácení a Škárka tři roky za podvod. Soudce Jan Šott tehdy uvedl, že Škárka požádal Bártu o půjčku s cílem obrátit ji následně v úplatek a použít k diskreditaci Bárty. Škárku soud označil za vrcholně nevěrohodného, obzvláště kvůli rozporům v jeho výpovědích. Oba se odvolali a oba nadále zůstávají českými zákonodárci.

Letos v listopadu se do neblaze proslulé party obviněných poslanců přidal i Otto Chaloupka. Je podezřelý z toho, že si od svého bývalého asistenta Vratislava Vařejky bral až polovinu jeho platu za to, že ho zaměstnával. Chaloupka tvrdí, že všechno bylo jinak. V jeho verzi zaplatil Vařejkovi v roce 2010 volební kampaň, a pak jen inkasoval zpět své peníze. "Poté, co jsem poznal, že pan Vařejka není schopen vykonávat funkci asistenta, chtěl jsem ukončit spolupráci s tím, že potřebuji zkušenějšího asistenta v Praze a on zůstane mým asistentem v Hodoníně. V ten moment se z Vařejky stal zcela jiný člověk," obhajoval se poslanec Věcí veřejných ve sněmovně. Soud s Chaloupkou i jeho asistentem by mohl začít u Okresního soudu Hodonín ještě letos. Kdyby se poslancova vina prokázala, může skončit ve vězení až na deset let.

Jak vypadá cela zevnitř, byť pouze vazební, už několik měsíců zakouší poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath, který dříve hájil barvy sociální demokracie. Ve vazební věznici v Litoměřicích dlí Rath již od poloviny května kvůli obvinění v souvislosti s podezřením z korupce u opravy buštěhradského zámku a také při vybavování nemocnic a dodávce zdravotnických technologií. Vzdal se stranických i regionálních funkcí, poslancem však zůstal. Zveřejněné odposlechy, kde se Rath raduje nad příjmem "zlatých kulaťoučkých" se svými kumpány Petrem Kottem a bývalou ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, se staly zdrojem všelidové zábavy. V činorodosti ovšem Rath neustává ani za mřížemi. Sepsal knihu, kterou vydala manželka Jiřího Paroubka, a pravidelně dodává sněmovně novely zákona, například o bezplatné antikoncepci pro mladé dívky a ženy v hmotné nouzi.

Související

Karla Maříková (SPD)

Sněmovna by neměla vydat Maříkovou (SPD) k stíhání, doporučil mandátový výbor

Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který podle informací ČTK policejní žádost jednomyslně nepodpořil. Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech. Sněmovní plénum by mohlo o vydání poslankyně rozhodnout na schůzi, která začne odpoledne.

Více souvisejících

poslanecká imunita Poslanecká sněmovna Roman Pekárek

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy