Praha - Poslanci v úterý odhlasovali vydání svého kolegy Romana Pekárka k trestnímu stíhání, v polovině prosince ho čeká odvolací soud v jeho korupční kauze. Proti jeho vydání se nepostavil ani jediný zákonodárce, sám Pekárek se hlasování zdržel.
Hlasování o vydání Romana Pekárka k trestnímu stíhání si sněmovna v úterý stanovila jako první bod, přesto se k němu kvůli průtahům se schvalováním programu dostala až po šestnácté hodině.
Všechny parlamentní strany dlouhodobě deklarovaly touhu zbavit se poslance, nejhlasitěji členové jeho bývalé domovské ODS. Apely od předsedy strany Petra Nečase ovšem přišly až den poté, co Pekárek zvedl ruku pro církevní restituce a daňový balíček, s nímž bylo svázáno vyslovení důvěry vládě. Ještě chvíli po prohlasování zákona Nečas novinářům řekl jen tolik, že Pekárkův hlas je legitimní. O několik málo hodin později zdůrazňoval, že by na jeho místě mandát nikdy ani nepřijal a že svou přítomností ve sněmovně poškozuje celou českou politickou scénu.
"Příliš často se zabýváme podobnými žádostmi, sněmovně teď důvěřuje méně než deset procent občanů a bude hůře. Lidé se mě na ulici ptají, co tři rebelové dostali za to, že odešli. Už to vidíme, jeden v ČEZ, druhý v Českém aeroholdingu, třetí v Českých drahách. Nečasova vláda jde v nejlepších tradicích Topolánkovy vlády, když stojí na hlase člověka souzeného za korupci. Pan poslanec neměl vůbec nastupovat," zmínil v úterý Jiří Paroubek (NS LEV 21). Neopomněl poukázat ani na Rathův případ.
Pekárek je nepravomocně odsouzen na šest let za korupci, měl si říci o milion korun za výhodný odprodej městských pozemků v Kolíně, kde tehdy působil jako místostarosta. Pekárek se odvolal a nové soudní líčení ho čeká zhruba v polovině prosince. Od prvního dne trvá na dvou věcech: že se mandátu nevzdá a nic si nepamatuje.
Do sněmovny se Pekárek dostal 7. listopadu, když trojice rebelujících poslanců ODS ze středních Čech složila své mandáty kvůli nesouhlasu se zvyšováním sazby DPH. Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř nebyli ochotní hlasovat pro daňový balíček, ale zároveň nechtěli nechat padnout vládu. Rebelové svůj úmysl oznámili 6. listopadu večer a o pár minut později už novináři věděli, že do sněmovny míří právě Pekárek. Místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek i předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura ovšem 7. listopadu ráno na dotaz Mediafaxu svorně tvrdili, že nikoho v ODS nenapadlo zkontrolovat si, kdo je další na středočeské kandidátce, jaké osoby tedy do parlamentu zamíří a zda nesdílejí postoj rebelů. A to přesto, že premiér Nečas potřeboval každý hlas, aby jeho vláda nepadla.
Spolu s Pekárkem už má dolní komora pětici vydaných poslanců stíhaných pro trestné činy. V parlamentních prostorách už se žertuje o tom, že by si tito zákonodárci mohli založit vlastní poslanecký klub. Nikdo z nich se totiž mandátu nevzdal a nikdo kromě nich samotných je o něj nemůže připravit. V hypotetickém klubu by s Pekárkem usedli Vlasta Parkanová, Otto Chaloupka, Vít Bárta a Jaroslav Škárka.
Bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) vydala sněmovna k trestnímu stíhání v červenci letošního roku. Policie ji viní z předražení zakázky na nákup vojenských letounů CASA. Vyšetřovatelé tvrdí, že si nenechala vypracovat nezávislý posudek na cenu transportérů, bez něhož nemohla kompetentně rozhodnout. Česká republika tak měla na zakázce tratit více než 600 milionů korun. K trestnímu stíhání se na podzim přidalo i ministerstvo obrany, aby mohlo nahlížet do vyšetřovacích spisů. Parkanová se hájí tím, že dala na doporučení svých podřízených na ministerstvu, její právník Tomáš Sokol argumentuje, že šéf resortu není osobně zodpovědný za rozhodnutí, které prošlo řadou připomínkových řízení. Soud však námitku neuznal a trestní stíhání nezastavil. Vlasta Parkanová na situaci reagovala odstoupením z funkce místopředsedkyně dolní komory parlamentu, ale poslaneckého mandátu se nevzdala.
Nejvíce policejních žádostí do sněmovny přitáhli poslanci z řad Věcí veřejných, stranu se podařilo rozložit zevnitř. Korupční škraloup mají Vít Bárta, Otto Chaloupka a Jaroslav Škárka, ten už členem jmenované strany není. Na jaře roku 2011 podali Škárka a další bývalá členka Věcí veřejných Kristýna Kočí na Víta Bártu trestní oznámení, protože jim podle jejich slov nabízel úplatky za to, že k němu budou loajální. Bárta se hájil tím, že se jednalo o bezúročné půjčky, kterým chtěl svým kolegům pomoci, a oni ho pak zradili. Hovořil dokonce o řízeném puči ve Věcech veřejných a naznačoval, že za ním stojí ODS. Výsledkem bylo zdiskreditování a rozklad celé strany a odstoupení Víta Bárty z čela rezortu dopravy.
Škárka, který jako první informaci o úplatcích vypustil, nakonec přísnému soudnímu oku také neunikl. V dubnu nad oběma muži vynesl rozsudek prvoinstanční soud. Bárta dostal podmínku za uplácení a Škárka tři roky za podvod. Soudce Jan Šott tehdy uvedl, že Škárka požádal Bártu o půjčku s cílem obrátit ji následně v úplatek a použít k diskreditaci Bárty. Škárku soud označil za vrcholně nevěrohodného, obzvláště kvůli rozporům v jeho výpovědích. Oba se odvolali a oba nadále zůstávají českými zákonodárci.
Letos v listopadu se do neblaze proslulé party obviněných poslanců přidal i Otto Chaloupka. Je podezřelý z toho, že si od svého bývalého asistenta Vratislava Vařejky bral až polovinu jeho platu za to, že ho zaměstnával. Chaloupka tvrdí, že všechno bylo jinak. V jeho verzi zaplatil Vařejkovi v roce 2010 volební kampaň, a pak jen inkasoval zpět své peníze. "Poté, co jsem poznal, že pan Vařejka není schopen vykonávat funkci asistenta, chtěl jsem ukončit spolupráci s tím, že potřebuji zkušenějšího asistenta v Praze a on zůstane mým asistentem v Hodoníně. V ten moment se z Vařejky stal zcela jiný člověk," obhajoval se poslanec Věcí veřejných ve sněmovně. Soud s Chaloupkou i jeho asistentem by mohl začít u Okresního soudu Hodonín ještě letos. Kdyby se poslancova vina prokázala, může skončit ve vězení až na deset let.
Jak vypadá cela zevnitř, byť pouze vazební, už několik měsíců zakouší poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath, který dříve hájil barvy sociální demokracie. Ve vazební věznici v Litoměřicích dlí Rath již od poloviny května kvůli obvinění v souvislosti s podezřením z korupce u opravy buštěhradského zámku a také při vybavování nemocnic a dodávce zdravotnických technologií. Vzdal se stranických i regionálních funkcí, poslancem však zůstal. Zveřejněné odposlechy, kde se Rath raduje nad příjmem "zlatých kulaťoučkých" se svými kumpány Petrem Kottem a bývalou ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, se staly zdrojem všelidové zábavy. V činorodosti ovšem Rath neustává ani za mřížemi. Sepsal knihu, kterou vydala manželka Jiřího Paroubka, a pravidelně dodává sněmovně novely zákona, například o bezplatné antikoncepci pro mladé dívky a ženy v hmotné nouzi.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Sněmovna by neměla vydat Maříkovou (SPD) k stíhání, doporučil mandátový výbor
Puigdemont vítězí nad Španělskem. Belgický soud přerušil zatykač
poslanecká imunita , Poslanecká sněmovna , Roman Pekárek
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák