Praha - Kauza pronájmu letounů Gripen se nevyšetří, pokud policie nedostane do rukou nové důkazy, uvedl ve středu ministr vnitra Martin Pecina. Sněmovna pozdě odpoledne zahájila mimořádné jednání, hlavním bodem programu je zpráva o prošetření korupce kolem nákupu a pronájmu stíhaček.
"Já jsem v této věci pesimista, nemyslím si, že by se kauza mohla vyšetřit a policie něco odhalit pokud nedostane nějaké nové zásadní informace a důkazy," uvedl Pecina.
Upozornil také na to, že v roce 2007 jeho předchůdce na postu ministra vnitra Ivan Langer (ODS) v internetové diskusi sdělil, že si myslí, kauza ohledně gripenů se vyřeší co nejdříve. "Můj předchůdce byl ještě tehdy optimistický, já už takový nejsem," dodal Pecina.
Poslance přišla informovat o kauze stíhaček také ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která uvedla, že kvůli nedostatku důkazů byl případ odložen. Ministryně však v prosinci nařídila, aby byl spis celé kauzy podroben kontrole. Její výsledky bude znát ministerstvo nejpozději do poloviny března.
O nedostatku důkazů, které byly důvodem zastavení vyšetřování, mluvil i další z řečníků, policejní prezident Oldřich Martinů. "Je pro mě těžké o případu hovořit, když je kauza ještě živá," řekl poslancům s tím, že se dá celý případ rozdělit na dvě části. "První v roce 2002, kdy se nepodařilo nic zjistit a druhá o dalších pět let později, kdy bylo i přes spolupráci s dalšími státy výsledkem odložení případu," konstatoval šéf policie.
Konkrétní postup při vyšetřování popsal sněmovně náměstek nejvyšší státní zástupkyně Karel Černovský. Poslancům řekl, že kauzu gripenů pomáhala Česku vyšetřovat Velká Británie a Švédsko. "Celkem se pak konalo osm schůzek, z toho tři v Praze, jedna v Londýně a čtyři v Eurojustu v Haagu," uvedl.
O prošetření kauzy požádala minulý týden ODS s ohledem na uveřejnění informací, že britský protikorupční úřad SFO obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho kvůli korupci kolem dodávek stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky, Maďarska a Rakouska.
Návrh na modernizaci armády podala v roce 1997 vláda Václava Klause, která se rozhodla nahradit ruské stíhačky novými. O dva roky později předseda vlády Miloš Zeman obdržel doporučení od britského premiéra Tonyho Blaira na gripeny.
V roce 2001 ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení, kterého se zúčastnily dvě americké firmy, francouzská společnost a britsko-švédská British Aerospace – Saab. Konkurz po odstoupení ostatních kandidátů vyhrála British Aerospace a koaliční vláda vedená Milošem Zemanem se rozhodla koupit 20 gripenů za 60 miliard. Následující vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) však z finančních důvodů od nákupu odstoupila a v roce 2004 byl schválen pronájem 14 stíhaček na deset let za 20 miliard korun.
Poté co britská policie obvinila z korupce rakouského lobbistu Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který měl mimo jiné přesvědčit české politiky k odkoupení švédských gripenů v roce 2002, se opět začalo mluvit o možném podplácení mezi bývalými vládními představiteli ČSSD.
Přitom první podnět k vyšetřování korupce podal již na jaře roku 2002 předseda senátního výboru pro zahraniční věci a obranu Michael Žantovský (ODA), kdy mu prý někdo nabízel úplatek, když bude v Senátu hlasovat pro gripeny. Policie však případ pro nedostatek důkazů odložila. V roce 2007 začala policii případ opět řešit poté, co britská policie šetřila podezření pro korupci v British Aerospace.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Projev Grety Thunbergové? Šílené, magořina, odporné, zní z Česka. Jdi do ha*zlu, vzkázal Topolánek
Exministr Pecina vytáhl na organizátora protibabišovských demonstrací staré VIDEO: Tak si ho pěkně poslechněte, vzkazuje
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák