Praha - Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) podala v pondělí před sedmnáctou hodinou odpoledne stížnost k Ústavnímu soudu na druhý článek prezidentské amnestie. Kdybychom jen přihlíželi, selhali bychom ve svých rolích senátorů, uvedla Gajdůšková na brífinku.
Gajdůšková zmínila, že stížnost podává za třicet svých kolegů z horní komory Parlamentu. Dovolávají se části amnestie, která zastavuje trestní stíhání trvající déle než osm let, přičemž sazba nepřesahuje deset let.
"Před pár minutami jsem podala stížnost jménem třiceti senátorů na zrušení článku dva prezidentské amnestie. Dovoláváme se nejvyšší právní autority v zemi, abychom občanům vrátili alespoň základní pocit spravedlnosti a víru v právní řád. Nikdo jiný než Ústavní soud v této chvíli nemůže situaci zvrátit, my také nemůžeme jenom čekat a krčit rameni nad donebevolající nespravedlností, především vůči poškozeným z nehorázných tunelářských kauz a případů hospodářské kriminality," vysvětlila Gajdůšková v pondělí navečer.
Podle Gajdůškové je nevyšší čas se ozvat, aby měli oběti tunelářských kauz nárok na odškodnění. "Pokud bychom se neozvali a amnestie začala platit v plném rozsahu a tak, jak ji Václav Klaus formuloval, tito lidé by měli mizivé naděje na odškodnění. A to nemluvím o tom, že formulace narušuje dělbu moci v této zemi, to je další negativní dopad toho, co Klaus v závěru své kariéry navrhl a co vláda schválila. Vláda Petra Nečase i Klaus nesou zodpovědnost. Takovou nespravedlnost nelze připustit v žádném případě a my bychom selhali v rolích senátorů a senátorek, kdybychom nic neudělali," dodala členka horní komory.
Senátorka zmínila, že si uvědomuje, že právně může být jejich stížnost složitá. Neexistuje totiž žádný precedens, na základě kterého by se ústavní soudci mohli rozhodovat. Musejí si tak nejprve stanovit, zda je v jejich pravomoci se k amnestii vyjadřovat a hodnotit ji.
Druhý článek amnestie již zastavil trestní stíhání v kauze H-System nebo konkurzního soudce Jiřího Berky. V jeho případě už podal nejvyšší státní zástupce stížnost na zastavení trestního procesu a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) avizoval, že nehodlá dopustit, aby se Berka vrátil do taláru. Po zastavení stíhání bez vynesení pravomocného rozsudku se totiž musí na obžalované nahlížet jako na nevinné. Důkazní situace pro oběti tunelářských kauz je tím pádem velmi složitá.
Důsledky amnestie se projeví ve čtvrtek i ve sněmovně. Poslanci svolali mimořádnou schůzi, na které budou hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase (ODS). Opozice totiž žádá, aby za rozsah a dopad amnestie nesla koalice zodpovědnost. Není ovšem pravděpodobné, že opoziční strany nasbírají potřebný počet hlasů, tedy 101. ČSSD, KSČM, Národní socialisté – Levice 21. století a Věci veřejné mají dohromady 93 mandátů.
Související
Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Senát ČR , Ústavní soud ČR , amnestie
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Zemřela Zdena Mašínová
před 1 hodinou
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
před 1 hodinou
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
před 2 hodinami
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
před 3 hodinami
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
před 4 hodinami
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
před 5 hodinami
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
před 6 hodinami
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
před 7 hodinami
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
před 7 hodinami
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
před 8 hodinami
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
před 9 hodinami
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
před 10 hodinami
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
před 12 hodinami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
Obnovení nočních bojů mezi Izraelem a Íránem výrazně prohloubilo politickou krizi, v níž se nachází izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten čelí nejvážnější politické výzvě své kariéry jen několik měsíců před nadcházejícími parlamentními volbami.
Zdroj: Libor Novák