Politik za mřížemi bez platu? Nečas má řešení, ČSSD je ostře proti

Praha - Poslanci a senátoři, kteří budou odsouzení k nepodmíněnému trestu, by už neměli mít nárok na plat, náhradu výdajů či naturální plnění. Návrh poslanců ODS projednají na své středeční schůzi ministři vlády Petra Nečase (ODS).

Novela zákona o platech představitelů státní moci, soudců a poslanců Evropského parlamentu počítá s tím, že pokud by zákonodárce byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, případně výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence, nebyl by mu po dobu výkonu přiznán plat, náhrada výdajů ani naturální plnění.

"Toto omezení je vhodné proto, že poslanec po tuto dobu nemůže řádně vykonávat poslanecký mandát. Již dnes platí, že poslanec ztrácí nárok na plat a náhradu výdajů, pokud řádně neplní své povinnosti a neúčastní se jednání. Doba výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody, případně výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence se rovněž nebude započítávat do doby (resp. do počtu let) rozhodných pro výpočet odchodného," dodávají k návrhu poslanci ODS.

Ti dále navrhují, aby vzhledem k potřebě řešit tuto problematiku co nejrychleji, vyslovila Poslanecká sněmovna s návrhem souhlas už v prvním čtení. Účinnost novely je pak navržena patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Podle již dřívějších slov předsedy poslanců opoziční ČSSD Jeronýma Tejce si občanští demokraté řeší předlohou svůj problém s Romanem Pekárkem (nyní nezařazený), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci.

"ODS se tím nezbaví problému, který s panem Pekárkem má, a to, že i díky Pekárkově hlasu byly schváleny například důchodová reforma a církevní restituce," řekl ČTK Tejc. Navíc je podle něho téměř jisté, že Ústavní soud by při eventuální stížnosti nepřipustil účinnost zákona už pro nynější volební období. Pokud by měl platit od příštího volebního období, diskuse možná je, dodal Tejc.

Občanští demokraté se podle předsedy frakce Marka Bendy domnívají, že Ústavní soud by tento zákon nezrušil. "Plat není ústavní věcí, není ochranou mandátu," řekl ČTK Benda. Soudí, že až od dalšího volebního období by mohla platit novela, podle které by pravomocným odsouzením k nepodmíněnému trestu zanikl zákonodárci mandát, jak už dříve navrhla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Občanští demokraté nynější předlohu zdůvodňují tím, že zákonodárci ve vězení nemůžou řádně vykonávat mandát. Totéž by platilo i v případech, pokud by byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc těmto zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného.

Kromě Pekárka, který ještě jako nepravomocně odsouzený nahradil koncem loňského roku ve Sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS, v tomto volebním období žádný zákonodárce k nepodmíněnému trestu odsouzen nebyl.

Bývalý sociální demokrat David Rath je kvůli podezření z korupce ve vazbě, na soud. Soud ještě neukončil pravomocně řízení ani s Vítem Bártou (VV) a jeho bývalým stranickým kolegou Jaroslavem Škárkou. Stíhaní jsou také další poslanci - Otto Chaloupka (VV) a Vlasta Parkanová (TOP 09).

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS ČSSD Jeroným Tejc

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy