Marvanová: Amnestie vyvolá vlnu žalob u evropskému soudu

Pardubice - Pokud Ústavní soud (ÚS) nezruší druhý článek amnestie prezidenta republiky, podle nějž by mělo být zastaveno trestní stíhání případů rozsáhlé hospodářské a majetkové trestné činnosti, mohli by se poškození z těchto trestných činů obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Na setkání s novináři to dnes řekla advokátka Hana Marvanová, která se podílela na přípravě návrhu stížnosti 30 senátorů podané ÚS. Podle ní by obětem těchto trestných činů pomohlo i to, kdyby soud druhý článek amnestie nezrušil, například kvůli retroaktivitě tohoto kroku, ale alespoň konstatoval, že je protiústavní.

Podle Marvanové by jen zastavení trestního stíhání u 18 největších případů, například firmy H-Systém nebo krachu Union banky, již podruhé poškodilo desetitisíce jidí, škody jdou do miliard. Vymáhání peněz v civilních soudních řízeních by však bylo vysoce komplikované, vleklé a s nejistým výsledkem. Poškození lidé by si pak mohli oprávněně stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva. "Byla by to ostuda a obrovský problém pro Českou republiku. Hrozily by souhrnně miliardové sankce za náhradu újmy za nespravedlivý proces," uvedla Marvanová s tím, že by evropský soud mohl také druhý článek amnestie shledat v rozporu s mezinárodní úmluvou proti praní "špinavých peněz", neboť stíhaným osobám by omilostněním jejich nyní obstavený majetek zůstal.I kdyby Ústavní soud druhý článek nezrušil, ale prohlásil by ho za protiústavní, mohly by se podle Marvanové o takový výrok opřít soudy při posuzování jednotlivých případů amnestie. Pouze však v případech, kdy již není definitivně rozhodnuto o zastavení trestního stíhání. Lidé by také měli argument ÚS, že byla poškozena jejich práva, čímž by se měla zabývat vláda, hledat možnosti nápravy a požadovat náhradu škody po vinících. "Jestliže státní představitelé způsobí škodu, měla by se po nich vymáhat," míní advokátka.Podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské by se právní argumenty shromážděné při přípravě stížnosti senátorů mohly využít i při budoucí úpravě ústavy. "Na toto téma bude v Senátu slyšení 21. února a myslím, že to bude začátek těchto debat. O změně ústavy se uvažuje z vícero stran," řekla Horská. Podle Marvanové by možnost zastavit trestní stíhání do pravomocí prezidenta patřit vůbec neměla.

Související

Pavel Blažek

Ministr Blažek prozradil, jestli Zeman plánuje vyhlásit amnestii

V současné době se podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) nepřipravuje amnestie ke konci mandátu prezidenta Miloše Zemana. Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V polovině prosince uvedl i sám prezident, že amnestii do konce svého mandátu nevyhlásí. K vyhlášení amnestie na rozdíl od prezidentské milosti by potřeboval spolupodepsání premiérem.
Miloš Zeman

Zeman neplánuje napodobit Klause, amnestii nechystá

Prezident Miloš Zeman dnes jednoznačně vyloučil, že by do konce prezidentského mandátu vyhlásil amnestii. V rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu zopakoval svůj názor, že milosti mají být udíleny selektivně. Zároveň obhajoval svou milost pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka

Více souvisejících

amnestie Hana Marvanová Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy