Obce křičí: Nechceme stará auta v centru! Vyhoví jim vláda?

Praha - Obce by si už brzy měly samy případným zřízením nízkoemisní zóny rozhodnout, jaké typy motorových vozidel a kam v rámci svého území vpustí. Pro vjezd do zón budou podle návrhu, který ve středu projedná vláda, potřebovat jeden ze tří typů plaket udávajících množství produkovaných emisí.

"Nízkoemisní zóny jsou nástrojem, kterým se sníží v obcích prašnost, množství výfukových zplodin i hluk. Pro místa, kde obcí denně projíždí kamiony místo toho, aby volily objízdnou trasu, je zavedení nízkoemisních zón optimální řešení," vysvětlil při představení normy na podzim loňského roku ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Pokud vláda nařízení schválí, budou si obce moci vlastní vyhláškou určit, zda na svém území zřídí nízkoemisní zóny. Musí však po jejich vyhlášení nejméně rok počkat, než nabude vyhláška účinnosti.

Nízkoemisní zóny budou vždy vytyčené značkami zákazu vjezdu, které budou doplněné podobou emisní plakety, pro níž omezení platit nebude. Rozdělení plaket bude dané podle toho, jakou hodnotu emisí EURO automobil splňuje. Ač v českých technických průkazech není v Evropě používaná hodnota EURO uváděna, mohou si řidiči zjistit kategorii svého vozidla podle hodnot EHK, které v průkazu uvedeny jsou. Hodnoty EURO se používají kvůli sladění se zbytkem Evropy, což by mělo umožnit uznatelnost českých plaket a možnost například vjíždět do emisních zón v německých městech.

Používat se budou tři typy barevných plaket označených kategoriemi 2 až 4 (2 – červené, 3 – žluté a 4 – zelené) a plakety budou obsahovat ochranné prvky proti padělání. Platnost plaket bude neomezená. Pro životní prostředí nejhorší emisní kategorie 1 plaketu mít nebude. Emisní plakety budou podobné dálničním známkám a jejich distribuci budou zajišťovat obce s rozšířenou působností a Státní fond životního prostředí. Ministerstvo ale plánuje, že v budoucnu bude možné plaketu získat i od dalších subjektů jako například u stanic technické kontroly. Jednotná cena plakety bude 80 korun.

"Tato částka plně pokrývá výdaje na proces výroby a distribuce plakety. Polovina z této úplaty je příjmem Státního fondu životního prostředí, který zajišťuje výrobu emisních plaket, a polovina příjmem obcí s rozšířenou působností nebo ministerstva životního prostředí, které emisní plakety prodávají koncovým uživatelům," vysvětluje výši ceny důvodová zpráva pro vládu.

O tom, s jakou plaketou budou automobily moci do nízkoemisní zóny vjíždět, rozhodne obec. Zřízení nízkoemisních zón se předpokládá zejména v oblastech lázní, chráněných krajinných oblastí a v místech s nadlimitně znečištěným ovzduším, vždy podle podmínek v konkrétní obci.

Zájem o zavedení emisní zóny dříve projevilo například lázeňské město Klimkovice, v Praze možnost vytyčení zón posuzuje zvláštní pracovní skupina. Novinku po vzoru Německa zavedli do českého práva zákonodárci schválením novely zákona o ovzduší v loňském roce.

Související

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.
Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

Více souvisejících

Ministerstvo životního prostředí Tomáš Chalupa Ekologie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy