Hegera v ČT "seřvali" lékaři: Měl byste víc bojovat za rezort a "vykašlat" se na politiku vlády

Praha – Posledním tématem pořadu České televize Máte slovo byla úhradová vyhláška a nastavené finanční limity, kterými se lékaři musí řídit při léčbě pacienta. Ministr zdravotnictví Leoš Heger si musel vyslechnout v přímém přenosu nadávky od přítomných lékařů.

Nad tématem se ve studiu sešli: ministr zdravotnictví Leoš Heger, prezident České lékařské komory Milan Kubek, viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich, Ondřej Dostál, který spolupracuje s Platformou zdravotních pojištěnců, ředitel Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Roman Kraus a ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.

České zdravotnictví má čím dál větší problémy s financováním. Peníze přicházejí díky regulačním poplatkům od pacientů, čímž stát kompenzuje snížení financí do rezortu od státu. Stejně tomu chtějí udělat ve vysokém školství pomocí zápisného (školného). Regulační poplatky tak nepomáhají ke kvalitě zdravotnictví, ale aby vůbec mohlo fungovat.

České lékařské komoře se nezamlouvá, že do zdravotnictví jde méně peněz než dříve. To se pak projeví na tom, že lékaři dříve překročí limity a někteří pacienti tak zůstanou bez potřebné péče. Ti, kteří by byli ošetřeni přes limit, by si totiž museli péči zaplatit zcela ze svého. Tito pacienti si tak počkají, než začne u lékaře nové období, kdy budou ošetření v rámci stanoveného limitu. To je u některých případů může být hazardování se životem, jako například u rakoviny.

Pacienti, kteří musí čekat, se dle Dostála mohou obrátit na zdravotní pojišťovny, kde se mohou dožadovat proplacení úkonu. Ale ani zde mnohdy neodpadne několikaměsíční čekání, neboť ne všechny pojišťovny pohotově reagují. Upozorňuje na problém, který spočívá v tom, že si zdravotní péči platíme z platu, ale přitom se nám ji nemusí dostat.

Podle Kubka je České republika bohatou zemí, aby mohla zajistit všem pacientům potřebnou péči. Bohužel však jde do zdravotnictví méně a méně peněz. Podle jeho slov by měl ministr Heger bojovat za svůj rezort a ne se podřizovat politice vlády. Zdravotnictví je podstatný rezort, který by neměl být podfinancovaný. Heger se za kvalitu zdravotní péče dokonce zavázal v předvolebním programu TOP 09.

Heger však tato slova jednoznačně odmítl. Podle ministra zdravotnictví se zdravotní péče nezhoršila. Na závěr pořadu uvedl ..., že máme dost kvalitní péči na tak málo peněz, čehož se Heger hbitě chytil a řekl: no vidíte, že tu je dobrá péče! Uznal však, že nemusí být pohodlná pro pacienty.

Kubek měl údajně Hegera nabádat k tomu, aby ve zdravotnictví našel úspory, to však dnes vidí jako problém. Kubek popsal řešení, na jakém by vydělali občané – vzít peníze z platů doktorů a nechat je na péči. Vzhledem k nejrůznějším stávkám lékařů, to však není řešení, ale bodnutí do vosího hnízda.

Související

Leoš Heger, bývalý ministr zdravotnictví

S koncem nouzového stavu kolaps nenastane. Vláda jen straší lidi a politikaří, říká exministr Heger

Neprodloužení nouzového stavu v době koronavirové pandemie nevyvolá podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera v zemi kolaps. „Zákon o ochraně veřejného zdraví může stanovit řadu restrikcí, aby nedošlo k úplnému chaosu. Vláda lidem nezdůraznila, že takovou gescí ministerstvo zdravotnictví disponuje. Místo toho kabinet politikaří a veřejnost jen straší, jaké katastrofické scénáře nás čekají, když nebudeme mít nouzový stav,“ říká pro EuroZprávy.cz Leoš Heger.

Více souvisejících

Leoš Heger Máte slovo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy