Praha - Obce by si už brzy měly samy případným zřízením nízkoemisní zóny rozhodnout, jaké typy motorových vozidel a kam v rámci svého území vpustí. Schválení příslušného nařízení potvrdil po středečním jednání vládního kabinetu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
Pro vjezd do zón budou řidiči potřebovat jeden ze tří typů plaket udávajících množství produkovaných emisí.
Od nízkoemisních zón si ministerstvo slibuje, že sníží v obcích prašnost, množství výfukových zplodin i hluk. Optimálním řešením by tak měly být například pro obce, kterými projíždí kamiony místo toho, aby volily objízdnou trasu.
Obce si přitom samy budou moci vlastní vyhláškou určit, zda na svém území tyto nízkoemisní zóny zřídí. Musí však po jejich vyhlášení nejméně rok počkat, než nabude vyhláška účinnosti.
Nízkoemisní zóny budou vždy vytyčené značkami zákazu vjezdu, které budou doplněné podobou emisní plakety, pro níž omezení platit nebude. Rozdělení plaket bude dané podle toho, jakou hodnotu emisí EURO automobil splňuje. Ač v českých technických průkazech není v Evropě používaná hodnota EURO uváděna, mohou si řidiči zjistit kategorii svého vozidla podle hodnot EHK, které v průkazu uvedeny jsou. Hodnoty EURO se používají kvůli sladění se zbytkem Evropy, což by mělo umožnit uznatelnost českých plaket a možnost například vjíždět do emisních zón v německých městech.
Používat se budou tři typy barevných plaket označených kategoriemi 2 až 4 (2 – červené, 3 – žluté a 4 – zelené) a plakety budou obsahovat ochranné prvky proti padělání. Jejich platnost bude neomezená. Pro životní prostředí nejhorší emisní kategorie 1 plaketu mít nebude. Emisní plakety budou podobné dálničním známkám a jejich distribuci budou zajišťovat obce s rozšířenou působností a Státní fond životního prostředí. Ministerstvo ale plánuje, že v budoucnu bude možné plaketu získat i od dalších subjektů jako například u stanic technické kontroly. Jednotná cena bude 80 korun.
Polovina částky bude příjmem Státního fondu životního prostředí, který zajišťuje výrobu emisních plaket, a polovina příjmem obcí s rozšířenou působností nebo ministerstva životního prostředí, které emisní plakety budou prodávat koncovým uživatelům.
"Je to systém známý svíce než sto tisícům řidičů v České republice, kteří už nyní mají emisní plakety pro vstup do nízkoemisních zón vyhlášených desítkami německých měst," uvedl ministr Chalupa s tím, že plakety budou muset být umístěny z pohledu zevnitř v pravém dolním rohu předního skla vozidla, v případě motocyklů pak součástí dokumentů, které má řidič u sebe.
Ministr dále uvedl, že už má za sebou také finální jednání s Německem o uznatelnosti těchto plaket, které se konalo na konci ledna. "Další jednání bude na přelomu února a března a my doufáme, že se nám podaří předložit mezinárodní dohodu v horizontu několika měsíců," dodal ministr.
O tom, s jakou plaketou budou automobily moci do nízkoemisní zóny vjíždět, rozhodne obec. Ta by měla mít také široké kompetence a možnost například vyřadit z povinnosti mít plaketu automobily podniků sídlících na svém území či samotných občanů obce.
Zřízení nízkoemisních zón se předpokládá zejména v oblastech lázní, chráněných krajinných oblastí a v místech s nadlimitně znečištěným ovzduším, vždy podle podmínek v konkrétní obci.
Zájem o zavedení emisní zóny dříve projevilo například lázeňské město Klimkovice, v Praze možnost vytyčení zón posuzuje zvláštní pracovní skupina. Novinku po vzoru Německa zavedli do českého práva zákonodárci schválením novely zákona o ovzduší v loňském roce.
Související

Exministr Chalupa končí s politikou. Kam přešel?

Majetek politiků: Plachetnice, přívěšek se světýlkem a dluhy
Tomáš Chalupa , obce , Ministerstvo životního prostředí
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci
Aktualizováno včera

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy
včera

Biden oznámil vznik fondu na podporu světové demokracie
Aktualizováno včera

Papež bude minimálně několik dní v nemocnici. Vatikán prozradil diagnózu
včera

V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem
Aktualizováno včera

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně
včera

Americký Senát podpořil zneplatnění zákona, který zemi umožnil válčit v Iráku
včera

V Polsku padl nejtvrdší trest od zrušení poprav. Za vraždu dcery
včera

V Sýrii prudce rostou ceny, Asad vyměnil několik ministrů
Aktualizováno včera

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média
včera

Krymem podle ukrajinského deníku otřásl výbuch
Aktualizováno včera

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané
Aktualizováno včera

"Nebudeme ustupovat." Tchajwanská prezidentka před odletem do USA řekla, že nepodlehne tlaku
Aktualizováno včera

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou
Aktualizováno včera

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců
Aktualizováno včera

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra
Aktualizováno včera

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš
Aktualizováno včera

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později
včera

Ukrajinská protiofenziva má začít v dubnu nebo květnu
včera
Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2
Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.
Zdroj: ČTK