Máte starší auto? Do některých měst se už možná nepodíváte

Praha - Obce by si už brzy měly samy případným zřízením nízkoemisní zóny rozhodnout, jaké typy motorových vozidel a kam v rámci svého území vpustí. Schválení příslušného nařízení potvrdil po středečním jednání vládního kabinetu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Pro vjezd do zón budou řidiči potřebovat jeden ze tří typů plaket udávajících množství produkovaných emisí.

Od nízkoemisních zón si ministerstvo slibuje, že sníží v obcích prašnost, množství výfukových zplodin i hluk. Optimálním řešením by tak měly být například pro obce, kterými projíždí kamiony místo toho, aby volily objízdnou trasu.

Obce si přitom samy budou moci vlastní vyhláškou určit, zda na svém území tyto nízkoemisní zóny zřídí. Musí však po jejich vyhlášení nejméně rok počkat, než nabude vyhláška účinnosti.

Nízkoemisní zóny budou vždy vytyčené značkami zákazu vjezdu, které budou doplněné podobou emisní plakety, pro níž omezení platit nebude. Rozdělení plaket bude dané podle toho, jakou hodnotu emisí EURO automobil splňuje. Ač v českých technických průkazech není v Evropě používaná hodnota EURO uváděna, mohou si řidiči zjistit kategorii svého vozidla podle hodnot EHK, které v průkazu uvedeny jsou. Hodnoty EURO se používají kvůli sladění se zbytkem Evropy, což by mělo umožnit uznatelnost českých plaket a možnost například vjíždět do emisních zón v německých městech.

Používat se budou tři typy barevných plaket označených kategoriemi 2 až 4 (2 – červené, 3 – žluté a 4 – zelené) a plakety budou obsahovat ochranné prvky proti padělání. Jejich platnost bude neomezená. Pro životní prostředí nejhorší emisní kategorie 1 plaketu mít nebude. Emisní plakety budou podobné dálničním známkám a jejich distribuci budou zajišťovat obce s rozšířenou působností a Státní fond životního prostředí. Ministerstvo ale plánuje, že v budoucnu bude možné plaketu získat i od dalších subjektů jako například u stanic technické kontroly. Jednotná cena bude 80 korun.

Polovina částky bude příjmem Státního fondu životního prostředí, který zajišťuje výrobu emisních plaket, a polovina příjmem obcí s rozšířenou působností nebo ministerstva životního prostředí, které emisní plakety budou prodávat koncovým uživatelům.

"Je to systém známý svíce než sto tisícům řidičů v České republice, kteří už nyní mají emisní plakety pro vstup do nízkoemisních zón vyhlášených desítkami německých měst," uvedl ministr Chalupa s tím, že plakety budou muset být umístěny z pohledu zevnitř v pravém dolním rohu předního skla vozidla, v případě motocyklů pak součástí dokumentů, které má řidič u sebe.

Ministr dále uvedl, že už má za sebou také finální jednání s Německem o uznatelnosti těchto plaket, které se konalo na konci ledna. "Další jednání bude na přelomu února a března a my doufáme, že se nám podaří předložit mezinárodní dohodu v horizontu několika měsíců," dodal ministr.

O tom, s jakou plaketou budou automobily moci do nízkoemisní zóny vjíždět, rozhodne obec. Ta by měla mít také široké kompetence a možnost například vyřadit z povinnosti mít plaketu automobily podniků sídlících na svém území či samotných občanů obce.

Zřízení nízkoemisních zón se předpokládá zejména v oblastech lázní, chráněných krajinných oblastí a v místech s nadlimitně znečištěným ovzduším, vždy podle podmínek v konkrétní obci.

Zájem o zavedení emisní zóny dříve projevilo například lázeňské město Klimkovice, v Praze možnost vytyčení zón posuzuje zvláštní pracovní skupina. Novinku po vzoru Německa zavedli do českého práva zákonodárci schválením novely zákona o ovzduší v loňském roce.

Související

Tomáš Chalupa na 24. kongresu ODS

Majetek politiků: Plachetnice, přívěšek se světýlkem a dluhy

Praha - Někteří exposlanci vyplnili majetková přiznání za loňský rok rok do rozpuštění Sněmovny poměrně podrobně. Tomáš Chalupa (ODS) vypsal jako v minulosti desítky darů, mimo jiné vodku, slivovici, medovinu a vína. Nezařazená Kristýna Kočí zase dostala hodinky "neurčité hodnoty" a Lenka Andrýsová (LIDEM) uvedla výdaje účasti na kongresu, které za ní hradila nadace Friedrich Neumann Stiftung.

Více souvisejících

Tomáš Chalupa obce Ministerstvo životního prostředí

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy