Strana Bobošíkové vzpomněla na zavražděného československého ministra

Praha - Před devadesáti lety zemřel na následky zranění po atentátu ministr financí ČSR Alois Rašín. Tento muž pomohl rozmachu československé ekonomiky po osamostatnění a jedním z mála, kdo si na něj vzpomněl, byla strana Suverenita.

"Jeho odkaz je však v této době mimořádně živý a Suverenita se k němu hlásí. Alois Rašín se významnou měrou podílel na vzniku samostatného Československa a patřil k hlavním organizátorům událostí 28. října 1918. Byl rozhodným odpůrcem habsburské monarchie, za což byl během první světové války odsouzen k trestu smrti. Život mu zachránila amnestie v roce 1917," píše místopředseda strany Václav Musílek s tím, že v amnestii pro Rašína vidí paralelu s dnešní dobou.

Rašín podle strany Jany Bobošíkové vystupoval ostře proti oslabování suverenity nově vzniklého státu. Byl to muž, kterému první republika dlužila za pevnou československou měnu, kterou nepostihla obrovská ekonomická krize jako v sousedním Rakousku.

"Byl prvním ministrem financí Československé republiky a prvních 5 let její existence byl vždy v centru politického a ekonomického dění. Usiloval o stabilitu naší měny, jejíž odluku od rakouské provedl impozantním způsobem. Byl rozhodným nepřítelem státního zadlužování, hlásal střídmost a pracovitost, zodpovědnost každého za vlastní osud. Třetí paralela se současností," připomíná Suverenita.

Rašína kvůli tvrdému způsobu vedení finanční politiky mnoho lidí nenávidělo. Mladý anarchista na něj pak v roce 1923 spáchal atentát. Rašín na zranění způsobená atentát zemřel 18.2.1923.

"Suverenita považuje tehdejší nálady ve společnosti za velmi podobné těm dnešním. I tehdy se zpochybňovaly instituce demokratického státu, i tehdy se objevovaly různé protesty, které otevřeně útočily jak na konkrétní osoby, tak na systém parlamentní demokracie," připomíná další paralelu se současností Musílek.

Související

Více souvisejících

Jana Bobošíková suverenita - blok jany bobošíkové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy