Praha - Čekání na to, až premiér Petr Nečas (ODS) ohlásí jméno nástupce Karolíny Peake (LIDEM) na postu ministra obrany, je u konce. Novým šéfem ministerstva se stane bývalý náčelník generálního štábu armády a současný první náměstek rezortu Vlastimil Picek.
Ministerská židle byla neobsazená téměř tři měsíce, po které na vedení rezortu dohlížel sám premiér. Ten dlouhé otálení zdůvodňoval především komplikovaným vyjednávání s dalšími koaličními partnery. Ač se Pickovo jméno v souvislosti s funkcí ministra často skloňovalo, někteří koaliční politici ho odmítali, protože nechtěli ve vedení ministerstva obrany generála, který jen nedávno ukončil své působení na samém vrcholu armádní hierarchie.
Picek krátce před 14:00 dorazil do Strakovy akademie. Podle informací ČTK jednal právě s ministerským předsedou. V sídle vlády byl asi půl hodiny. Při odchodu na otázky novinářů neodpověděl.
Premiér Petr Nečas se k tomu, zda bude Picek novým členem vlády, odmítl vyjádřit. "Já musím říci, že žádná jména nekomentuji do chvíle, než oznámím jméno nového ministra obrany. Tato chvíle tady není," řekl novinářům před zahájením summitu EU v Bruselu. "Nenechal jsem se dotlačit u jakéhokoli jména, které běželo veřejným prostorem, abych ho nějak komentoval. Dodržím to i teď," dodal. Kdy bude nový ministr obrany oznámen, odmítl uvést.
Exministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který z funkce odešel loni na počátku prosince, pokládá výběr Picka za velmi dobrou volbu. "Situaci v resortu rozumí a podílel se na důležitých reformách v posledních dvou letech," napsal bývalý ministr Vondra ČTK.
Ač se premiér oháněl nutností dojednat jméno v rámci celé koalice, zřejmě zapomněl, že je trojčlenná. Předsedkyně LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake totiž o Pickově výběru nevěděla, a cítí se proto "otráveně". "Za celé tři měsíce jsem nebyla pozvaná na jediné jednání. Pro mě je to informace z médií. Pokud pan premiér přijde po třech měsících s generálem Pickem, připadá mi to úsměvné," řekla Peake Mediafaxu s tím, že kvůli jmenování však nebude hrozit odchodem z vlády, jelikož se chce dál věnovat své agendě boje proti korupci.
Při jednání tak nakonec zřejmě na Picka, který je považován za odborníka a také se účastnil například vyjednávání o prodloužení pronájmů stíhaček Gripen, však kývl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten měl původně také k jmenováním bývalého náčelníka štábu výhrady.
Související
Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let
Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
ministerstvo obrany , Vlastimil Picek , Karolína Peake
Aktuálně se děje
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
4. března 2026 21:05
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
4. března 2026 20:09
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Zdroj: Jan Hrabě