Šlus s daňovými podvody. I pouhá příprava bude trestná, navrhuje vláda

Praha - Metanolová kauza bude mít zřejmě dohru i v podobě změn v trestním zákoníku, ministerstvo spravedlnosti totiž navrhuje zpřísnit sazby za krácení spotřební daně a nově by také měla být trestně stíhatelná i pouze příprava takového daňového podvodu. Novinku budou ve středu diskutovat ministři.

V oblasti postihování například černého trhu s lihovinami či cigaretami v současnosti totiž naráží policie na velmi nepříjemný problém, který vznikl v roce 2010 s účinností nové podoby trestního zákoníku. Jde konkrétně o případy, kdy se jí podaří odhalit nelegální výrobny dříve, než dojde k další distribuci.

"Policie odhalením těchto výroben přeruší sice takovou činnost, ale pachatelé vzhledem k současné právní úpravě zůstanou bez postihu. Nemůže dojít ani k zajištění strojního vybavení a jiných komponent potřebných pro výrobu," popisuje ministerstvo.

V oblasti černého trhu s lihovinami také policie například nemůže účinně zasáhnout v případě, kdy má informace o tom, že si někdo účelově upravuje výrobní zařízení na zpracování lihu, opatřuje si etikety a obaly, denaturovaný líh apod. Jak ukázala metanolová kauza, nejsou přitom následky pouze v podobě daňových úniků, ale touto trestnou činností dochází i k újmám na lidském zdraví.

Potíže jsou i u podvodů s pohonnými hmotami

A problémy, které by se zavedením trestnosti u pouhé přípravy trestného činu mohly vyřešit, jsou i u případů krácení DPH. Jde přitom zejména o případy podvodů s pohonnými hmotami při jejich dodání z jiného státu do České republiky. Organizované skupiny se specializují konkrétně na nákup pohonných hmot bez DPH od velkých německých a rakouských rafinerií. Tuto daň by následně měli přiznat a zaplatit v Česku, což se ale v praxi neděje. Využívají k tomu totiž společnosti vlastněné "bílými koňmi", které po pár měsících zruší. České republice podle ministerstva tímto jednáním vzniká škoda v rozsahu desítek miliard korun ročně.

"Policie České republiky v současné době nemá možnost v této fázi zahájit úkony trestního řízení, neboť jednání spočívá v opatřování podkladů pro budoucí nesprávné daňové přiznání, kterým má dojít ke zkrácení daně ve větším rozsahu, tedy v přípravě k trestnému činu zkrácení daně," stojí v důvodové zprávě k návrhu.

Policisté se pak zpravidla k případu dostanou až ve fázi, kdy celou trestnou činnost oznámí finanční úřad. To ale organizátoři už přesunou své aktivity na jiný daňový subjekt a původní společnost je už převedena na "bílého koně", který ani neví, že se nějaké trestné činnosti dopouští.

"Odhalení hlavních organizátorů trestné činnosti je pak v této fázi prakticky nemožné, neboť se již nedopouštějí žádného aktivního jednání," dodává materiál s tím, že v případě pohonných hmot přichází stát odhadem o 9 miliard korun ročně. K podobným podvodům přitom dochází také například u komodit, jako je šrot, mobilní telefony či dřevo.

Podle novinky by se kromě možnosti stíhat přípravu těchto trestných činů měly zvýšit také trestní sazby. V případě krácení spotřební daně se přitom navrhuje zvýšit horní hranici z dosavadních osmi na deset let, v případě zvlášť závažného zločinu pak z deseti na dvanáct.

Související

krimi

Policie stíhá 22 lidí za krácení DPH, způsobili škody za 16 milionů korun

Policie obvinila 22 lidí z krácení daně z přidané hodnoty. Škodu zatím kriminalisté vyčíslili na zhruba 16 milionů korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Za zkrácení daně se škodou velkého rozsahu hrozí některým ze stíhaných až desetileté vězení.

Více souvisejících

podvody s DPH Ministerstvo spravedlnosti zákony

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy