Sobotka vykopnul ze stínové vlády Benešovou a Jandáka, "parazita Mládka" si zatím nechá

Praha - Marie Benešová a Vítězslav Jandák skončili ve stínové vládě sociální demokracie. Předseda strany Bohuslav Sobotka se ale rozhodl nechat si stínového ministra financí Jana Mládka i přes jeho kontroverzní výroky o živnostnících - parazitech, za které se oba politici omluvili.

Jandáka nahradí ve funkci stínového ministra kultury divadelní režisér a umělecký šéf komorní scény Aréna v Ostravě Ivan Krejčí. Místo po Marii Benešové, která na jaře neobhájila ani místopředsednický post, nezůstane. Sobotka se rozhodl pozici odborného mluvčího pro boj s korupcí zrušit.

Šéf strany ČSSD změny provedl na základě diskuse, kterou vedl se členy strany před svým znovu zvolením. Někteří straníci podle něj stínové ministry kritizovali, jiné ani neznali. Navíc má osobní zkušenost s nasazením jednotlivých členů vlády, což také při svém výběru zohlednil.

Přesto zůstává jako stínový ministr financí Jan Mládek, který na sjezdu prohlásil, že živnostníci parazitují na zaměstnancích, za což se již několikrát spolu s předsedou Sobotkou omluvil. "Jan Mládek udělal velmi vážnou komunikační chybu, za kterou se omluvil," řekl předseda s jemnou výstrahou, podobné chyby si podle něj sociální demokraté v předvolebním roce již nemohou dovolit.

I přes svůj neúspěch ve stranických volbách, kde senátor Jiří Dienstbier neobhájil místopředsednické křeslo, zůstane stínovým ministrem spravedlnosti.

Škatulata, hýbejte se!

Některé posty si mezi sebou vyměnili stávající "stíny" ministrů. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola opustil problematiku životního prostředí a bude se věnovat místnímu rozvoji, nahradí ho bývalý premiér a mluvčí stínové vlády pro evropské záležitosti Vladimír Špidla.

Mluvčím pro sport a mládež se stal poslanec Petr Hulinský, který se dříve zajímal o místní rozvoj. Z postu stínového ministra průmyslu a obchodu odešel ostravský primátor Petr Kajnar, nahradí ho předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban.

Zdeněk Škromach se do funkce opozičního ministra práce nevrátí, místo Ivany Stráské bude ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové (TOP 09) oponovat Roman Sklenák.

Stínová vláda počítá i nadále s rozdělenými rezorty průmyslu a dopravy (o tu se bude starat i nadále Plzeňský hejtman Milan Chovanec).

Sobotkův kabinet by měl vytvořit základy volebního programu a programové cíle na prvních sto dní vládnutí, pokud sociální demokraté bitvu o Poslaneckou sněmovnu v příštích volbách vyhrají. První část programu chtějí představit již na podzim.

Termín stínová vláda označuje v politice jakousi obdobu vlády, kterou sestavuje politická strana, která je v opozici. Tvoří ji tzv. "stínoví ministři", kteří jsou v případě změny politické moci ve státě připraveni zaujmout skutečná uvolněná ministerská místa.

Stínová vláda představuje neústavní (ne však protiústavní) kontrolní mechanismus, kdy stínoví ministři sledují a často veřejně kritizují kroky a rozhodnutí skutečných ministrů. Většinou je to bráno jako projev politického boje ze strany opozice, ale někdy to může vést k medializaci a případné veřejné diskusi daného kontroverzního rozhodnutí.

Vytvoření stínové vlády opoziční stranou je často vhodným prostředkem předvolebního boje. Lze tak poměrně jasně a srozumitelně předávat veřejnosti informace o prioritách a plánech budoucí politiky a zároveň zostřit volební boj v osobní rovině, jako soupeření myšlenek jednotlivých mistrů.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Vítězslav Jandák

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 43 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy