Nová móda: Boháči chtějí měnit politiku. Jeden už zklamal, co ti další?

Praha - Byznysmeni chtějí ovládnout českou politiku. Zatímco dříve se schovávali, sponzorovali zavedené strany a vše řídili z pozice šedých eminencí, dnes je v módě založit si stranu a vyrazit do boje v čele svého "vojska".

Na české politické scéně existují k dnešnímu dni již tři politické subjekty vedené bohatými podnikateli. Prvním je strana Věci veřejné. Ta sice zpočátku fungovala podobně, jako zavedené strany. Boháč Vít Bárta stál v pozadí a stranu oficiálně řídil Radek John. I tak tu je ale odlišnost od "starých" stran. Vít Bárta VV založil, zatímco na "staré" strany se boháči teprve postupně nabalili. Dnes už Bárta stranu vede i oficiálně. Preference strany jsou dlouhodobě velmi nízké. Bárta zbohatl jako majitel bezpečnostní agentury ABL a stal se multimilionářem. Přesná výše majetku ale není známa.

Druhou stranou boháče je ANO2011 miliardáře Andreje Babiše. Majitel holdingu Agrofert, který ovládá český potravinářský trh, založil Akci nespokojených občanů 2011 původně jakou pouhou iniciativu. V roce 2012 ale iniciativu přetvořil v politické hnutí a v roce 2013 hodlá bodovat v parlamentních volbách. Jmění Babiše je odhadováno na 25 miliard korun.

Třetí stranou boháče je nově vzniklé hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Okamura, jenž zbohatl na zájezdech do ČR pro Japonce, oznámil založení hnutí před několika dny. Sám Okamura odhaduje svůj majetek na 40 milionů korun.

K trendu bohatých promlouvat aktivně do politiky se přidal i miliardář Karel Janeček, který zbohatl na burze. Vede Nadační fond proti korupci a osvětové hnutí Pozitivní evoluce. Vedle toho prosazuje změnu volebního systému. Zatím ale nezaložil politickou stranu. Jmění je odhadováno minimálně na miliardu korun.

Pro všechny čtyři boháče je společné volání po odstranění korupce a nastolení přímějšího vztahu mezi voličem a politikem, přestože si to každý z nich představuje trochu jinak.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Tomio Okamura Karel Janeček

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy