Mostecká uhelná: Role Miloše Zemana, záhadná smrt a miliardy! Tady je 10 otázek a odpovědí

Praha - Záhadná role Miloše Zemana, záhadná smrt miliardáře Měkoty a zmizelé miliardy. To je v kostce kauza Mostecké uhelné, na kterou si nyní důkladně posvítí švýcarská justice. O co přesně jde?

Švýcarský soud začal projednávat případ šesti bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS). Ve složitém případu, se kterým si české orgány nedokázaly poradit, by tak mohlo být konečně jasno.

Vyznat se v kauze Mostecké uhelné společnosti není v současnosti žádná legrace. V případu figuruje řada jmen a společností a navíc se nyní už ani neřeší pouze v Česku. Několik českých manažerů totiž v právě začali soudit ve Švýcarsku. Přečtěte si deset otázek a odpovědí, které vám pomohou lépe se v případu zorientovat.

Kdo je v kauze obžalován?

Jde o šest šesti bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS). Konkrétně je to Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký, Antonín Koláček , Petr Kraus a belgický společník Jacques de Groote. Původně do této skupiny patřil i další obžalovaný Luboš Měkota, který ale v březnu tohoto roku náhle zemřel.

Jak Měkkota zemřel?

Miliardář Luboš Měkota, majitel například i televize TV Metropol a Pětka, kterému byl kvůli kauze zastaven majetek o hodnotě přibližně 1,25 miliardy korun, zemřel v březnu tohoto roku. Zkolaboval u berounského golfového hřiště ve věku 55 let.

Co měli obžalovaní provést?

Obžaloba souvisí s privatizací dolů v 90. letech. Obžalovaní měli ze společnosti vyvést několik miliard korun, za které si následně pomocí společnosti Appian Group koupili akcie MUS pro sebe.

Co manažerům hrozí?

Muži jsou obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a z korupce a hrozí jim až deset let vězení. Všichni ale svou vinu popírají.

Proč probíhá proces ve Švýcarsku?

Jedná se vlastně do jisté míry o šťastnou náhodu. Vyšetřování manažerů je totiž vedlejším produktem úplně jiného případu. Švýcarské orgány totiž prověřovali trestní oznámení na bývalého ředitele Mezinárodního měnového úřadu Jacquese de Groota, jehož obchodní partner tvrdil, že mu dluží peníze. Jenomže Jacquese de Groote v té době taktéž zastupoval firmu Appian Group.

Jak dlouho případ Švýcaři prošetřují?

Proces je výsledkem šestileté práce švýcarských vyšetřovatelů, kteří rozplétali složité vztahy kolem 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, Kypru či na britském ostrově Man. Mezi těmito společnostmi, na kterých měli obžalovaní podíl, údajně proudily peníze kolem privatizace MUS.

Kolik peněz Švýcaři zablokovaly?

Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Jak se pokoušeli kauzu řešit Češi?

Česká policie se kauzou kolem MUS poprvé zabývala už v roce 1998. Musela ale nakonec vyšetřování odložit, jelikož neměla dostatek důkazů o tom, že finanční prostředky, za které společnost Appian Group doly koupila, byly vyvedenými penězi z MUS.

Proč byl kvůli případu vyslýchán i prezident Miloš Zeman?

Poškození státu, pokud k němu došlo, se neodehrálo v době, kdy manažeři údajně kupovali volné akcie za peníze vyvedené ze společnosti, ale v momentě, kdy jim v roce 1999 kabinet tehdejšího premiéra Miloše Zemana prodal 47 procent společnosti za 650 milionů korun. Tato částka totiž byla mnohonásobně menší, než například jen samotný majetek společnosti.

Co Zeman policii řekl?

Miloš Zeman zcela popírá, že by stát na prodeji prodělal. Podle něj byla cena akcií společnosti v době prodeje natolik nízká, že stát obchodem naopak vydělal.

Související

Policie Švýcarsko

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
MUS

V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu

Olomouc - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl dnes ČTK žalobce Petr Šereda.

Více souvisejících

kauza mus Miloš Zeman soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy