Nechá vláda vyletět stovky miliard oknem?

Praha – Vláda Petra Nečase ne a ne přijmout kvalitní zákon o státní správě. Na ministerstvu vnitra, které vede Jan Kubice, vzniká návrh zákona, který je dle projektu Rekonstrukce státu „děravý jako cedník.“ Kvůli němu může Česká republika přijít o 500 miliard korun z Evropské unie.

Tento drahý problém tkví v tom, že odměňování úředníků je čistě na rozhodnutí nadřízeného. Jestliže bude přijat zákon o státních úřednících z dílny Kubiceho ministerstva, může být nárůst finančních prostředků na platy úředníků až 99 miliard.

Rekonstrukce státu vyzvala ministry, aby daný návrh zákona odmítli. Vláda však musí přijmout zákon, který vyřeší problematické aspekty státní správy, neboť jinak je ohroženo čerpání dotací z Evropské unie. K současnému návrhu ministerstva vnitra, který ve středu projedná vláda, se vyjadřuje podobně negativně i Evropská komise. Podle autorů projektu Rekonstrukce státu je řešením uvést v účinnost deset let odkládaný služební zákon, který protikorupční organizace označují za velmi kvalitní.

„Vláda ve svém Programovém prohlášení slíbila, že zákon zajistí odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci veřejné správy. To se ale neděje. Ministři se nemusí řídit výsledky výběrových řízení, odměňování úředníků bude záviset na libovůlí nadřízeného bez vazby na objektivní hodnocení, úředníci nebudou mít vyšší zodpovědnost. Nejedná se o protikorupční zákon, ale o uzákonění současných špatných postupů," myslí si o novém návrhu Lenka Patková z Oživení.

Michaela Suchardová, která spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci, zase uvádí: „pokud by vláda zákon schválila, hazarduje s 500 miliardami korun, které má Česká republika čerpat z evropských fondů od roku 2014. Na konferenci „Evropské fondy - jak předcházet rizikům podvodům a zneužívání" zástupce Komise potvrdil, že v případě přijetí návrhu zákona o státních úřednících v jeho nynější nekvalitní podobě může být čerpání evropských peněz na další programovací období zpochybněno."

„Návrh zákona není žádnou reformou státní správy, ponechává odměňování i počet úředníků ve státní správě v zásadní podobě nezměněn, což znamená i při pouhé každoroční valorizace o inflaci kumulativní nárůst nákladů na platy ve státní správě do roku 2020 o 17 miliard Kč, do roku 2030 o 99 miliard! Výsledkem bude stále početnější a tím i dražší státní správa, nerezistentní vůči korupci a fungující nadále způsobem, který ČR řadí v mezinárodních srovnáních mezi země s nejhoršími institucemi na světě," dodává Jana Chvalkovská z Z-Index.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas Rekonstrukce státu

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy