Vojáci Hradu jsou nasazeni, Zeman si "svoje hochy" zkontroloval

Praha - Prezident Miloš Zeman si dnes prohlédl pražské Lahovice postižené povodní. V místě při odstraňování následků velké vody pomáhá také Hradní stráž. Zeman byl na místě přibližně půl hodiny, prohlédl si zatopený dům a hovořil s místními.

Lahovice, Lahovičky a Závist na jižním okraji Prahy byly nynější povodní zcela zatopeny. Obyvatelé byli evakuováni už v noci na pondělí. Zeman dnes také na místě pohovořil se zbraslavským starostou, pod jehož městskou část Lahovice spadají.

Podle informací generálního štábu armády dnes v Lahovicích a Lahovičkách pomáhá 64 vojáků z Hradu.

Zeman v pondělí, když oznámil záměr vyslat Hradní stráž do terénu, zdůraznil, že nehodlá při "nedávných povodních" předvádět gesta, jako jsou návštěvy postižených oblastí vrtulníkem.

"Dnes jsem odeslal dopis panu premiérovi, kde mu na základě právního rozboru vysvětluji, že moje rozhodnutí o vyslání Hradní stráže bylo pravomocné a nevyžadovalo kontrasignaci premiéra," řekl novinářům Zeman. "Lituji toho, že kvůli tomu došlo k několikadennímu zpoždění v nasazení celkem 180 mužů Hradní stráže," dodal Zeman.

Prezident prý doufá, že pokud se taková situace bude opakovat, budou on i premiér postupovat tak, aby svými spory "nezatěžovali ty, kdo potřebují pomoc při povodních."

Zeman o vyslání 60 příslušníků Hradní stráže rozhodl v pondělí. Premiér ho za to kritizoval. Podle Nečase bylo prezidentovo rozhodnutí nezákonné. Předseda vlády souhlas s nasazením Hradní stráže podepsal až ve středu.

Kroky vlády na pomoc postiženým jsou věcné "na rozdíl třeba od některých ostentativních kroků typu od počátku právně neplatného patetického vysílání Hradní stráže," řekl také Nečas v narážce na slova Zemana, že nebude činit ostentativní kroky. Takovým je podle prezidenta například let vrtulníkem nad postiženými oblastmi, který šéf vlády podnikl, píše server iDnes.cz.

Hlava státu dala v pondělí příslušníky stráže k dispozici Ústřednímu krizovému štábu. Podle Zemana mohou být strážci užiteční při evakuaci, ochraně budov i jiných činnostech. Ozbrojená složka Hradu je připravena pomáhat lidem i při dalších živelních pohromách, uvedl také prezident.

Dnes pokračuje také 16 vojáků ze samostatné záchranné roty 15. ženijní brigády z Rakovníka v odčerpávání vody a ve vyklízení zatopených domů ve Vojkovicích u Kralup nad Vltavou. Dalších 300 vojáků je připraveno podle požadavků a po poklesu vody k nasazení do Ústeckého kraje, konkrétně do Ústí nad Labem, Děčína, Lovosic, Litoměřic a Hřenska.

Meteorologové v neděli a pondělí očekávají intenzivní srážky, a to zejména v Čechách. Vodohospodáři mají tvořit rezervy na přehradách.

„V povodí Vltavy budou vypouštěna vodní díla, především vltavské kaskády tak, aby docházelo k poklesu na Labi zhruba o tři až čtyři centimetry za hodinu. Současně ale aby se zvyšovala retenční čili zádržná schopnost této kaskády pro případ srážek," prohlásil Nečas po jednání ústředního krizového štábu.

Policejní prezident Martin Červíček po zasedání štábu potvrdil, že letošní povodně mají v Česku už deset obětí. U jihočeského Herbertova se na jezu převrátil raft s pěti mladíky, dva z nich se utopili. Čtyři další lidi se v souvislosti s povodněmi pohřešují, píše rozhlas.cz.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 Miloš Zeman Petr Nečas

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy