Praha - Současná politická krize, ve které se dostal do střetu prezident Miloš Zeman a Poslanecká sněmovna, bude mít s největší pravděpodobností znatelné následky i na práva českých občanů. Od příštího roku měl totiž účinkovat nový občanský zákoník, který lidem garantoval řadu nových práv. Na ty ale i podle slov nového premiéra Jiřího Rusnoka nemusí vůbec dojít.
Ač je nový občanský zákoník už nějakou dobu přijat, nemusí nakonec vůbec dojít na to, že se podle něj budou lidé od příštího roku řídit. Rozsáhlá legislativa, kterou připravil bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a která řeší řadu dosud složitých situací v běžném životě, totiž zřejmě padne za oběť současné politické krizi.
Důvodem je to, že Poslanecká sněmovna dosud nestihla přijmout potřebné prováděcí zákony, bez kterých nemůže zákoník fungovat. Vzhledem k paralýze současné politické scény, kterou způsobila demise Nečasovy vlády kvůli aféře Jany Nagyové a rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana ignorovat většinu v Poslanecké sněmovně a jmenovat úřednickou vládu, která nemá šanci získat důvěru, není navíc vůbec jisté, že se to do konce roku podaří.
O odložení nového zákoníku tak už hovoří i premiér Jiří Rusnok. Svaz průmyslu a obchodu zase vyzval poslance, aby zrušili své letní volno a neprodleně potřebné zákony přijali. Celou situací by navíc mohly ještě zamíchat případné předčasné volby. Otázkou totiž je, jak se bude podoba zákoníku líbit nově složené Sněmovně. A o jaká práva tedy mohou lidé přijít?
1. Překvapivá podmínka pro dědictví
Lidé měli mít možnost vkládat do závěti nejrůznější podmínky pro své dědice. Například dědeček mohl stanovit, že jeho vnuk po něm zdědí jeho dům či úspory pouze v případě, že dostuduje vysokou školu. Jinou podmínkou by zase mohlo být, že vnučka zdědí po babičce její vilu pouze tehdy, pokud se zaváže, že se bude minimálně dalších deset let starat o její květinovou zahradu. Dosud si totiž lidé mohli vkládat do závěti nejrůznější podmínky, ty ale nebyly nijak závazné a nepřihlíželo se k nim.
2. Partneři by měli vědět, kolik ten druhý vydělává
Nový zákoník také zaváděl právo manželů přesně vědět, kolik přesně jejich životní partner vydělává včetně všech odměn. Stejně tak by měl vědět například, pokud jeden z manželů uvažuje o dlouhodobé zahraniční stáži. V takových případ zákoník přímo zavádí povinnost, brát při rozhodování zřetel na názor partnera.
3. Prodat pračku půjde pouze se souhlasem obou manželů
Ani jeden z manželů by nově nesměl prodat vybavení domácnosti věc, které nemá "zanedbatelnou hodnotu" bez vědomí a souhlasu svého partnera. Pokud by tak například muž závislý na hazardu prodal bez vědomí manželky televizi, pračku a sušičku, mohla by se jeho žena následně dovolávat neplatnosti takového prodeje.
4. Snadnější obrana proti problémovým nájemníkům
Nově mělo být také možné dát okamžitou výpověď nájemníkovi, který se dopustí krádeže v domě či přímo napadne majitele nebo jeho rodinu. V takovém případě by také vůbec nemohl nájemník počítat, že by musel majitel řešit jeho náhradní ubytování. Majitel také měl mít možnost požadovat, aby v jeho domě či bytě žil jen určitý počet lidí. Pokud by nájemník chtěl, aby s ním v bytě žil ještě někdo další, musel by automaticky nejprve získat od majitele souhlas.
5. Za zničené fotky z rodinného alba bude možné žádat velké odškodnění
Větší ochrany se měly také dočkat věci, ke kterým má jejich majitel citový vztah. Nový občanský zákoník totiž přímo uvádí, že "poškodil-li škůdce věc ze svévole nebo škodolibosti, nahradí poškozenému cenu zvláštní obliby". Pokud by tak někdo úmyslně zničil jinému třeba svatební fotografii s jeho zesnulým manželem, musel by mu zaplatit odškodnění i v řádu desítek tisíc korun
6. Vyšší náhrady za ublížení na zdraví nebo smrt
Skončit také mněla praxe, kdy soudy musí vycházet z absurdních ceníků s náhradami za ublížení na zdraví či smrt. Pokud totiž v současnosti někdo způsobí dalšímu takovou újmu na zdraví, že postižený ochrne na všechny čtyři končetiny, musí mu v nejhorším případě vyplatit v peněžních náhradách maximálně 360 tisíc korun, což odpovídá jen 15 průměrným platů.
Nově by však žádné takové tabulky být neměly a soudy by tak mohli mnohem lépe ohodnotit způsobenou újmu.
7. Zkaženou dovolenou by lidem musely cestovky zaplatit
Klienti měli mít také nově možnost požadovat navrácení peněz i náhradu způsobené újmy za pokažený zájezd. Náhrada by se vztahovala na případy, kdy je zájezd zcela zmařen nebo podstatně zkrácen. Konkrétně například na situace, kdy lidé uvízli několik dní na letišti nebo byli ubytováni v nevyhovujícím hotelu či nedostali služby, které si zaplatili.
8. Prodloužení doby, kdy je možné vzít si zpět své příjmení
Lidé také nově měli mít více času na to, aby si vzali zpět své rodné příjmení po rozvodu. Lhůta by se totiž prodloužila ze současného měsíce na půl roku.
9. Delší doba na popření otcovství
Mužům se měla výrazně prodloužit doba na popření otcovství dítěte. Dosud tak museli učinit do půl roku od jeho narození. Nově by na to měli mít šest let. Podmínkou je samozřejmě prokázání, že muž není biologickým otcem.
10. Osvojení dítěte odnošeného náhradní matkou
Nově měly být právně upraveny také případy, kdy žena není schopna odnosit dítě a musí tak využít "náhradní matky". Dosud například nebylo možné, aby embryo za ženu odnosila například její sestra či matka. V takovém případě totiž není dosud možné si dítě následně osvojit.
Související
"Chraňte slušné lidi, ne gaunery." Okamura chce změnit zákon o nutné obraně
Trans lidé už nebudou muset na operaci kvůli změně pohlaví, rozhodl Ústavní soud
zákony , občanský zákoník , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 48 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek