"Chraňte slušné lidi, ne gaunery." Okamura chce změnit zákon o nutné obraně

Opoziční hnutí SPD přišlo s návrhem úpravy zákona o nutné obraně. Podle předsedy hnutí Tomia Okamury je současné znění nedostatečné a staví případné oběti trestných činů do nevýhody. 

Podle předsedy hnutí SPD Okamury musí být chráněni zákonem „slušní lidé, nikoliv gauneři“. Hodlá posílit „institut nutné obrany“, jelikož dnes není dostatečný. Uvedl to na sociální síti X.

Do trestního zákoníku chce Okamura implikovat větu: „O nutnou obranu se naopak jedná, je-li obrana vedena vůči osobě, která neoprávněně vnikla do cizího obydlí za použití násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí nebo překoná-li překážku, jejímž účelem je zabránit vniknutí, pokud takové jednání může vyvolat u obránce oprávněnou obavu z ohrožení života či zdraví jeho nebo jiné přítomné osoby.“

Dnešní zákonná definice nutnou obranu určuje takto: „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákoníkem, není trestným činem.“ Zároveň ale nejde o nutnou obranu ve chvíli, kdy byla „zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku“.

Fakticky se může osoba bránit s větší intenzitou, než s jakou je veden útok. Zároveň existuje rozdíl mezi krajní nouzí a nutnou obranou. Krajní nouze nastává například v situaci, kdy pracovnice banky při přepadení dá ozbrojenému lupiči peníze – a způsobí tak škodu třetí osobě. Jako nutná obrana se chování pracovnice bude klasifikovat ve chvíli, kdy tato pracovnice vytáhne zbraň a na lupiče vystřelí.

Nutná obrana musí být dle zákona reakcí na probíhající nebo bezprostředně hrozící útok. Útok může být veden nejen proti člověku, ale také proti majetku či jinému právem chráněnému zájmu. Obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Tedy je možné způsobit útočníkovi i vážnější újmu, pokud je to nezbytné k odvrácení útoku, ale nesmí být excesivní (přehnaná).

Pokud obrana přesahuje míru nutnou k odvrácení útoku, mluvíme o takzvaném excesu z nutné obrany. Příkladem by mohla být situace, kdy někdo použije smrtící zbraň proti neozbrojenému útočníkovi, který útočí pouze verbálně nebo lehkým fyzickým násilím.

Nutnou obranu nelze uplatnit proti útoku, který ještě nezačal a ani bezprostředně nehrozí. Jestliže si obránce útok sám vyvolal nebo provokoval, nelze nutnou obranu uplatnit. Nutná obrana tedy chrání toho, kdo se brání, ale pouze za podmínky, že je obrana přiměřená povaze útoku a směřuje proti skutečně probíhajícímu nebo bezprostředně hrozícímu nebezpečí.

Okamura si od úpravy trestního zákoníku slibuje zvýšení sebevědomí potenciálních obětí trestných činů a zároveň zastrašení případných pachatelů. „Veškeré riziko a následky svého nezákonného jednání má nést násilník, který se dopouští protizákonného násilného jednání. Tento námi navrhovaný princip také může odstrašit potenciální pachatele,“ podotkl šéf SPD.

Podle něj jde o zásadu „Můj dům, můj hrad“. „Posiluje postavení a sebevědomí občana, který je napaden ve svém domě a hodlá se bránit, aby se nemusel obávat následného stíhání ze strany státních orgánů, když použil přiměřené nástroje proti pachateli, který bývá často ozbrojen,“ vylíčil Okamura.

Související

Více souvisejících

Tomio Okamura zákony

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy