Na Kubiceho zaútočili čeští Piráti. Jaké mají požadavky?

Praha - Pirátská strana dnes dopisem vyzvala ministerstvo vnitra, aby nabídlo azyl v České republice Edwardu Snowdenovi, který vyzradil detaily amerického odposlechového programu Prism. ČTK to sdělil místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Strana též vyzvala ministra vnitra v demisi Jana Kubiceho, aby razantně odmítl sledovací praktiky USA.

"Na americký svátek nezávislosti Česká pirátská strana zaslala Ministerstvu vnitra ČR výzvu, aby nabídlo americkému whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi politický azyl v České republice," řekl Michálek. Piráti chtějí, aby Kubice ubezpečil veřejnost, že do podobného sledovacího programu nejsou zapojeny české tajné služby.

Ministerstvo vnitra zatím dopis neobdrželo, řekl ČTK mluvčí úřadu Pavel Novák. Azylové řízení má podle něj jasně daná pravidla. "Jedním z nich je, že pokud někdo chce zažádat o azyl, tak tak musí zažádat osobně na území ČR," upřesnil Novák.

České instituce by podle Michálka také neměly využívat software firem, které jsou do kauzy masivního celosvětového sledování zapojeny. Společnosti by měly zveřejnit zdrojový kód svých programů, aby mohli odborníci z řad veřejnosti zkontrolovat, jak software pracuje se soukromými daty, uvedl Michálek.

Snowden rozšířil svou žádost o azyl na dvacítku dalších zemí, mezi nimiž jsou kromě Ekvádoru i Čína, Indie, Kuba a četné evropské země. Informoval o tom server WikiLeaks, s nímž muž obviněný Spojenými státy ze špionáže spolupracuje.

Norsko potvrdilo, že Snowden podal žádost o azyl, ale bude ji muset odmítnout. Žádost totiž přišla přes fax a takový postup norské zákony vylučují, uvedlo norské ministerstvo zahraničí. Obdržení žádosti potvrdil také šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski, ale rovnou dodal, že by nedoporučoval Snowdenovi vyhovět. Podle finského ministerstva zahraničí nemůže být Snowdenova žádost přijata, protože se vyžaduje, aby žádost o azyl byla podána ve Finsku. Podobné formální výhrady má i Rakousko.

Zásadní otázky kolem Snowdena

Proč opustil Hongkong? Má se za to, že ho místní úřady přesvědčily k odletu a naznačovaly, že jinou možnost nemá, protože mu hrozí zadržení a vydání do USA.

Proč odletěl do Ruska? Prezident Vladimir Putin útočí na USA, které obviňuje, že se snaží dominovat v globálních záležitostech, a jeho mluvčí oznámil, že Moskva zváží udělení azylu. Proto mohl Snowden pohlížet na Rusko jako na bezpečnou zemi.

Kde se teď Snowden nachází? Podle Putina vtranzitní zóně letiště Šeremetěvo a nepřekročil ruskou hranici. Ekvádorský prezident Rafael Correa sdělil agentuře AP, že moskevský velvyslanec se se Snowdenem jednou setkal, nicméně hordy novinářů v okolí Šeremetěva Snowdena od příletu ani jednou neviděly. Někteří experti jsou přesvědčeni, že Snowden je v rukou ruských zpravodajských služeb, které se z něj snaží dostat, co ví. Putin to popírá.

(Zdroj: blisty.cz)

Související

Edward Snowden

Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži, získal ruské občanství. Patřičný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, uvedly dnes tiskové agentury. Snowden zatím tuto zprávu veřejně nekomentoval.

Více souvisejících

Edward Snowden Jan Kubice pirátská strana

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 57 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy