Žalobce požádal Sněmovnu o stažení žádosti o Nečasovo vydání

Praha - Žádost o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání, kterou podal vrchní státní zástupce Ivo Ištvan Poslanecké sněmovně, bude stažena. K jeho trestnímu stíhání ani k trestnímu stíhání kohokoliv jiného nelze přikročit, dokud se zcela jednoznačně nevyřeší otázka rozsahu poslanecké imunity, řekl Ištvan v České televizi.

Ištvan reagoval na včerejší rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení bývalé poslance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře a odůvodnil to tím, že poslance, kteří mají imunitu, nelze stíhat za politickou dohodu. Trojice se po rebelii proti vedení ODS vzdala poslaneckého mandátu, a umožnila tak schválení daňového balíčku bývalé Nečasovy vlády.

"My na tuto situaci budeme reagovat tím, že žádost, kterou jsme učinili Poslanecké sněmovně, vezmeme zpět," řekl Ištvan.

Fuksa, Šnajdr i Tluchoř už byli propuštěni z vazby. Ištvan však upozornil, že trestní stíhání zastaveno není. Žalobci nyní budou podle něj zjišťovat rozsah poslanecké imunity a to, zda chrání i činy související s mandátem, které se staly mimo parlamentní půdu.

V rozhovoru pro iDnes.cz. Ištvan řekl: "My k tomu máme určitá zjištění, která si nyní budeme analyzovat. Rozhodně to není tak, že by k jednání docházelo jen na půdě Poslanecké sněmovny. Nejvyšší soud také řekl, že za jakých okolností se poslanci svého mandátu vzdali a co je k tomu vedlo, může být případným předmětem dalšího šetření orgánů činných v trestním řízení. Čili i tato část odůvodnění by mohla dávat možnou naději, že okolnosti, za jakých se obvinění vzdali poslaneckého mandátu, mohou být předmětem šetření. Čili my si toto budeme muset s Nejvyšším soudem ujasnit, abychom věděli, v jakých mantinelech se dál pohybujeme."

Pokud jde o další postup v případě stíhání tzv. rebelů, Ištvan v tuto chvíli nechce předjímat, zda zastaví jejich trestní stíhání. "Nevylučuji, že se obrátíme na Nejvyšší soud s žádostí o upřesnění, zda jsou obviněné osoby vyňaty z působnosti orgánů činných v trestním řízení i v těch rovinách, o kterých jsem mluvil. Tedy zda se jednání odehrálo v Poslanecké sněmovně a za jakých okolností se vzdali poslaneckého mandátu a následně přijali funkce ve státních společnostech," dodává olomoucký státní zástupce.

Předseda KSČM Vojtěch Filip iDNES.cz dnes řekl, že v tuto chvíli je Petr Nečas v horším postavení než trio bývalých poslanců, kteří se včera dostali z vazby na svobodu. A to proto, že pro Petra Nečase si policisté mohou "přijít" poté, co skončí ve Sněmovně. Nečas totiž deklaroval, že znovu na poslance kandidovat nebude. A nebude tak mít ani imunitu.Schůze Imunitního a mandátového výboru, který měl dnes začít jednat o vydání Nečase, je přerušena na týden, aby jeho členům státní zástupce Ivo Ištvan mohl doručit návrh na stažení žádosti o Nečasovo vydání. Předseda výboru Bohuslav Sobotka zároveň poznamenal, že výklad nejvyššího soudu stran rozsahu poslanecké imunity je "poměrně široký"¨. "Ideální by bylo, kdyby se k výkladu ústavy dostal Ústavní soud," řekl Sobotka s tím, že ovšem nyní není cesta, jak by se záležitost k Ústavnímu soudu mohla dostat.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas Ivo Ištvan

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy