Nejvyšší soud naštval Česko: Vyvrcholil právní chaos!

Praha - Dnešní deníky ve svých komentářích vyjadřují nespokojenost s rozhodnutím Nejvyššího soudu (NS), který vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance za ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu obviněné z korupce za takzvané politické trafiky.

Hospodářské noviny píšou, že soudci nezkoumali podstatu věci, tedy zda výměna mandátu za pozice v dozorčích radách skutečně mohla být uplácením. Rozhodli pouze o tom, že poslanci, ať už se dělo cokoli, byli v té době chráněni imunitou, tudíž je nelze stíhat. "Nejvyšší soud poradil politickým obchodníkům jak na to - vždy s imunitou a vždy ve Sněmovně. Ale rozhodnutí soudu o (ne)vině a trestu by bylo pro společnost mnohem lepší," míní list.

Připomíná však, že rozhodnutí NS není definitivní konec trestního stíhání. "Nečasova vláda nepadla kvůli třem bývalým poslancům, nýbrž kvůli podivnému chování šéfky premiérova kabinetu, která byla bývalému předsedovi vlády velmi, velmi blízká," uvádí deník.

Lidové noviny konstatují, že soud se zabýval jen návrhem obviněných, věcně tedy nemohl říci, zda je předávání takzvaných trafik za protislužby úplatkářstvím. "Situaci to neuklidňuje, protože hranice trestnosti politické korupce nebyla ani naznačena," podotýká autor.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes rozhodnutím NS vyvrcholil právní chaos. "Zejména ve věci pro republiku tak zásadní, v níž padla vláda, čekalo by se od Nejvyššího soudu, že nenechá prostor pro právní zmatky. Že s rozhodnutím dá veřejnosti současně zcela jasný výklad," píše se v listu.

Nejvyšší soud rozhodl, že z trestního řízení má být vyňat politický projev. Co to přesně znamená? Po tom nyní pátrají státní zástupci. Ištvan v úterý večer zmiňoval možnost, že se obrátí na Nejvyšší soud, aby se upřesnilo, jaký rozsah má poslanecká imunita. Klíčová otázka pro českou společnost, zda jsou trafiky korupcí, tak zatím zůstává nezodpovězená, píšou Lidovky.cz. Ištvan ale několikrát v úterý zopakoval, že stíhání běží dál. Je ovšem možné, že nakonec půjde před soud kvůli uplácení jen dvojice Jana Nagyová, Roman Boček, zatímco čtveřice Nečas, Tluchoř, Fuksa, Šnajdr nikoliv.

Objevily se dokonce už i návrhy, aby Ištvan a Šlachta ze svých funkcí odešli. Ivo Ištvan prohlásil, že rezignovat nehodlá. "Případná rezignace by měla být vázána na porušení nějakých konkrétních povinností a já se domnívám, že jsem žádnou konkrétní povinnost neporušil," prohlásil žalobce. K rezignaci vyzval Ištvana expremiér Nečas a nepřímo i další politici bývalé koalice. Končit podle informací serveru Lidovky.cz nehodlá ani šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. "To rozhodnutí soudu není o tom, že se něco nestalo. Ale jen že se to nemá stíhat," napsal Šlachta serveru Lidovky.cz

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feri se z vězení obrací na Nejvyšší soud. Podal dovolání

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, podal ve svém případu dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyplývá to z justiční databáze. Odvolací soud mu trest potvrdil na konci dubna, bývalý politik zhruba o měsíc později nastoupil do výkonu trestu. 

Více souvisejících

Nejvyšší soud Ivo Ištvan

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy