Klausův kamarád Knížák zkritizoval kroky Hanákové a promluvil i o Zemanovi

ROZHOVOR - Zemanův politický styl mnoho lidí štve. Prý se chová jako autokrat. Milanu Knížákovi to ale nevadí. Kdyby se tu nevedly žabomyší politické války, nikomu by silný prezident nevadil. Bývalý šéf Národní galerie a přítel exprezidenta Klause se pro server EuroZprávy.cz vyjádřil nejen k Zemanovi, ale i k exministryni Hanákové a dalším otázkám, které hýbou českou politikou a kulturou.

Na začátku se nemohu nezeptat, jak se díváte na poslední kroky Aleny Hanákové ve funkci, kdy například rozhodla o zbourání domu na Václavském náměstí. Udělala podle Vás správně?

Na Václavském náměstí se už napáchala spousta nesmyslů. Inkriminovaný dům není superdílo, ale je to slušná, inteligentní stavba, která náměstí dotváří a neexhibuje. Já bych ho neboural.

Den poté jmenovala narychlo nového ředitele Národní galerie. Stal se jím Jiří Fajt. Jde podle Vás, tedy muže, který dlouhá léta NG řídil, o kvalifikovaného odborníka?

Už jsem se k tomu vyjádřil. Cituji: „ ...ministryně Alena Hanáková jmenovala narychlo a proti vůli odborné veřejnosti i nově nastupujícího ministra kultury, generálního ředitele Národní galerie v Praze. Zdůrazňuji, že Alena Hanáková byla z ministerského postu odvolána předsedou vlády Petrem Nečasem a ještě spolu s vládou v demisi. Čili dvojnásobně nezpůsobilá k tomu, aby činila tak důležitá rozhodnutí. Co tím odcházející ministryně sledovala, komu tím chtěla vyhovět a proč? Zavání to něčím, co se podobá korupci i když tam peníze primárně nemusí hrát žádnou roli. Jiřímu Fajtovi, kterého jmenovala, nezáleží ani na umění ani na Národní galerii. Používá tyto prostředky k vlastnímu sebezvýznamnění. Takový člověk na vedoucí místo nepatří a zvláště ne do Národní galerie, která se potýká s neobyčejnými problémy. Je známá Fajtova touha zbavit se moderní sbírky (uvádí to ve svém projektu) a proto je třeba se obávat o osud Veletržního paláce, který byl až dosud chloubou Národní galerie. Je to první velká funkcionalistická stavba na světě, která u odborníků vzbuzuje až frenetický obdiv. Napojení Jiřího Fajta na Muzeum Kampa a na Jana Třeštíka, odsouzeného za machinace s vývozem uměleckých děl, je vážným nebezpečím. Nastupující ministr, ať již je to kdokoli, by měl neregulérní a nebezpečné rozhodnutí Aleny Hanákové anulovat".

Chybí Vám doba, kdy jste NG šéfoval?

Ta doba mi nijak zvlášť nechybí, vrhl jsem se po hlavě do řady dalších aktivit, jen mě děsí to, co se děje s NG a že to nemohu nijak ovlivnit.

Jak celkově hodnotíte výkon exministryně Hanákové ve funkci?

Myslím, že už jsem všechno řekl výše. Je to příjemná paní, ale nemůže, podle mého názoru, zastávat žádnou důležitou funkci, natož ministryni kultury. Je to obor, který potřebuje hlubokou znalost a schopnost riskovat. Ani jedno paní exministryně nemá.

Novým ministrem kultury se stal Jiří Balvín. Jde o dobrou volbu?

Pana Balvína znám z doby, kdy jsem byl v Radě ČT. Byl to slušný a příjemný pán, ale s Českou televizí nebyl schopen udělat nic. Obávám se, že podobné to bude na Ministerstvu kultury.

Kdyby v budoucnu přišla nabídka na post ministra kultury Vám, přijal byste ji? A proč?

Byla doba, kdy by se mi post ministra kultury docela líbil, poněvadž jsem měl dojem, že bych se mohl vzepřít některým nesmyslným činům, jako je např. založení fondu kinematografie apod., ale dnes už nevím...

Nedávno vyšel najevo záměr skupiny PPF v čele s miliardářem Kellnerem zbourat hotel Praha postavený v době normalizace. Proti tomu ale část veřejnosti protestuje. Měla by se tato monstrózní památka socialistické architektury zachovat?

Je mi líto, ale neumím na to dát jasnou odpověď. Nechat si monstrózní stavbu jen jako památku, na to není hotel Praha dost významný. Pokud tam chce PPF vystavět školy, jak inzeruje, a pokud je postaví slušní architekti, asi mi to vadit nebude.

Teď odbočme od kultury. Jste přítelem exprezidenta Klause. Dnes je prezidentem jeho politický "nepřítel" Miloš Zeman. Vidíte nějakou výraznou změnu, která s jeho příchodem na Hrad nastala?

Píšete slovo nepřítel v uvozovkách. Ať se vám Václav Klaus a Miloš Zeman líbí či ne, jsou to normální slušní lidé, kteří se dovedou k sobě chovat jako „normální slušní lidé". Politicky jsou ovšem na opačných stranách a já jsem na té, kde stojí Klaus. Na Hradě se změnilo a asi změní hodně. Chcete první výraznou změnu? Vlajka EU.

Poslancům ve velké míře vstávají z posledních kroků Zemana vlasy hrůzou. Podle některých tu dokonce nastoluje autokratický režim. Jak Vy vnímáte prezidentovy kroky v souvislosti s (ne)jmenováním M. C. Putny profesorem, či jmenováním J. Rusnoka premiérem?

Kdyby byla naše politická scéna silná a nevládli v ní žabomyší trucovité spory mezi stranami (a to nejen mezi pravicí a levicí, ale i mezi koaličními partnery, kteří se rádi vydírají), nikomu by silný prezident nevadil, navíc by neměl valnou šanci. Mně nevadí Zemanova autokratičnost, ale jeho kroky nejsou tím, co bych podporoval. Navíc i on se chová trucovitě a často je ve svém rozhodování příliš osobní ...

Přál byste si, aby se V. Klaus opět vrátil do aktivního politického života?

Nepřál. Budu rád, když se V. Klaus bude neustále politicky aktivizovat a jeho hlas bude v naší společnosti slyšet, ale nemyslím si, že by měl opět řešit každodenní politické hašteření. Prezident Havel dělal všechno, aby se stal světovým politikem, prezident Klaus tvrdošíjně stál a stojí na svých „českých" stanoviscích a přesto mně připadá Václav Klaus světovější.

Související

Andrej Babiš (ANO)

Nestydatý Babiš. Jak si tohle může dovolit? Známý umělec se pořádně naštval

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, že by předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj měl rezignovat na svou funkci, pokud by byl obviněn v současném vyšetřování možné korupce v tendru na mýtné. Jeho slova vytočila českého výtvarníka a bývalého šéfa Národní galerie v Praze Milana Knižáka.

Více souvisejících

Milan Knížák Václav Klaus Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy