Klausův kamarád Knížák zkritizoval kroky Hanákové a promluvil i o Zemanovi

ROZHOVOR - Zemanův politický styl mnoho lidí štve. Prý se chová jako autokrat. Milanu Knížákovi to ale nevadí. Kdyby se tu nevedly žabomyší politické války, nikomu by silný prezident nevadil. Bývalý šéf Národní galerie a přítel exprezidenta Klause se pro server EuroZprávy.cz vyjádřil nejen k Zemanovi, ale i k exministryni Hanákové a dalším otázkám, které hýbou českou politikou a kulturou.

Na začátku se nemohu nezeptat, jak se díváte na poslední kroky Aleny Hanákové ve funkci, kdy například rozhodla o zbourání domu na Václavském náměstí. Udělala podle Vás správně?

Na Václavském náměstí se už napáchala spousta nesmyslů. Inkriminovaný dům není superdílo, ale je to slušná, inteligentní stavba, která náměstí dotváří a neexhibuje. Já bych ho neboural.

Den poté jmenovala narychlo nového ředitele Národní galerie. Stal se jím Jiří Fajt. Jde podle Vás, tedy muže, který dlouhá léta NG řídil, o kvalifikovaného odborníka?

Už jsem se k tomu vyjádřil. Cituji: „ ...ministryně Alena Hanáková jmenovala narychlo a proti vůli odborné veřejnosti i nově nastupujícího ministra kultury, generálního ředitele Národní galerie v Praze. Zdůrazňuji, že Alena Hanáková byla z ministerského postu odvolána předsedou vlády Petrem Nečasem a ještě spolu s vládou v demisi. Čili dvojnásobně nezpůsobilá k tomu, aby činila tak důležitá rozhodnutí. Co tím odcházející ministryně sledovala, komu tím chtěla vyhovět a proč? Zavání to něčím, co se podobá korupci i když tam peníze primárně nemusí hrát žádnou roli. Jiřímu Fajtovi, kterého jmenovala, nezáleží ani na umění ani na Národní galerii. Používá tyto prostředky k vlastnímu sebezvýznamnění. Takový člověk na vedoucí místo nepatří a zvláště ne do Národní galerie, která se potýká s neobyčejnými problémy. Je známá Fajtova touha zbavit se moderní sbírky (uvádí to ve svém projektu) a proto je třeba se obávat o osud Veletržního paláce, který byl až dosud chloubou Národní galerie. Je to první velká funkcionalistická stavba na světě, která u odborníků vzbuzuje až frenetický obdiv. Napojení Jiřího Fajta na Muzeum Kampa a na Jana Třeštíka, odsouzeného za machinace s vývozem uměleckých děl, je vážným nebezpečím. Nastupující ministr, ať již je to kdokoli, by měl neregulérní a nebezpečné rozhodnutí Aleny Hanákové anulovat".

Chybí Vám doba, kdy jste NG šéfoval?

Ta doba mi nijak zvlášť nechybí, vrhl jsem se po hlavě do řady dalších aktivit, jen mě děsí to, co se děje s NG a že to nemohu nijak ovlivnit.

Jak celkově hodnotíte výkon exministryně Hanákové ve funkci?

Myslím, že už jsem všechno řekl výše. Je to příjemná paní, ale nemůže, podle mého názoru, zastávat žádnou důležitou funkci, natož ministryni kultury. Je to obor, který potřebuje hlubokou znalost a schopnost riskovat. Ani jedno paní exministryně nemá.

Novým ministrem kultury se stal Jiří Balvín. Jde o dobrou volbu?

Pana Balvína znám z doby, kdy jsem byl v Radě ČT. Byl to slušný a příjemný pán, ale s Českou televizí nebyl schopen udělat nic. Obávám se, že podobné to bude na Ministerstvu kultury.

Kdyby v budoucnu přišla nabídka na post ministra kultury Vám, přijal byste ji? A proč?

Byla doba, kdy by se mi post ministra kultury docela líbil, poněvadž jsem měl dojem, že bych se mohl vzepřít některým nesmyslným činům, jako je např. založení fondu kinematografie apod., ale dnes už nevím...

Nedávno vyšel najevo záměr skupiny PPF v čele s miliardářem Kellnerem zbourat hotel Praha postavený v době normalizace. Proti tomu ale část veřejnosti protestuje. Měla by se tato monstrózní památka socialistické architektury zachovat?

Je mi líto, ale neumím na to dát jasnou odpověď. Nechat si monstrózní stavbu jen jako památku, na to není hotel Praha dost významný. Pokud tam chce PPF vystavět školy, jak inzeruje, a pokud je postaví slušní architekti, asi mi to vadit nebude.

Teď odbočme od kultury. Jste přítelem exprezidenta Klause. Dnes je prezidentem jeho politický "nepřítel" Miloš Zeman. Vidíte nějakou výraznou změnu, která s jeho příchodem na Hrad nastala?

Píšete slovo nepřítel v uvozovkách. Ať se vám Václav Klaus a Miloš Zeman líbí či ne, jsou to normální slušní lidé, kteří se dovedou k sobě chovat jako „normální slušní lidé". Politicky jsou ovšem na opačných stranách a já jsem na té, kde stojí Klaus. Na Hradě se změnilo a asi změní hodně. Chcete první výraznou změnu? Vlajka EU.

Poslancům ve velké míře vstávají z posledních kroků Zemana vlasy hrůzou. Podle některých tu dokonce nastoluje autokratický režim. Jak Vy vnímáte prezidentovy kroky v souvislosti s (ne)jmenováním M. C. Putny profesorem, či jmenováním J. Rusnoka premiérem?

Kdyby byla naše politická scéna silná a nevládli v ní žabomyší trucovité spory mezi stranami (a to nejen mezi pravicí a levicí, ale i mezi koaličními partnery, kteří se rádi vydírají), nikomu by silný prezident nevadil, navíc by neměl valnou šanci. Mně nevadí Zemanova autokratičnost, ale jeho kroky nejsou tím, co bych podporoval. Navíc i on se chová trucovitě a často je ve svém rozhodování příliš osobní ...

Přál byste si, aby se V. Klaus opět vrátil do aktivního politického života?

Nepřál. Budu rád, když se V. Klaus bude neustále politicky aktivizovat a jeho hlas bude v naší společnosti slyšet, ale nemyslím si, že by měl opět řešit každodenní politické hašteření. Prezident Havel dělal všechno, aby se stal světovým politikem, prezident Klaus tvrdošíjně stál a stojí na svých „českých" stanoviscích a přesto mně připadá Václav Klaus světovější.

Související

Andrej Babiš (ANO)

Nestydatý Babiš. Jak si tohle může dovolit? Známý umělec se pořádně naštval

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, že by předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj měl rezignovat na svou funkci, pokud by byl obviněn v současném vyšetřování možné korupce v tendru na mýtné. Jeho slova vytočila českého výtvarníka a bývalého šéfa Národní galerie v Praze Milana Knižáka.

Více souvisejících

Milan Knížák Václav Klaus Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 47 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 4 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 5 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy