Benešová chce dostat Bártu a Škárku před soud

Praha - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podá k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona v údajné korupční kauze poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Napsal to server Aktuálně.cz. Ministryně tak vyhoví podnětu soudce Jana Šotta, který ve věci rozhodoval a původně politiky uznal vinnými.

Oba muže však musel následně zprostit obžaloby na základě rozhodnutí odvolacího soudu. "Tento týden stížnost odchází z ministerstva, ode mě je to již podepsané," řekla Benešová serveru. Ředitel tiskového odboru úřadu přitom na dotaz ČTK ještě dnes dopoledne uvedl, že "ve věci zatím k žádnému posunu nedošlo". To, že uvažuje o podání stížnosti v neprospěch Bárty se Škárkou, avizovala ministryně již dříve."Ministryně spravedlnosti podala stížnost pro porušení zákona z judikatorních důvodů, neboť pociťovala potřebu do budoucna vyřešit řadu právních otázek," sdělil později úřad v tiskové zprávě.Ministryni zajímá i problematika způsobu vedení soudního procesu za účasti novinářů, kteří z jednání pořizují online přenosy. Tento postup soudce obvodního soudu Šott při procesu Bárty a Škárky povolil a byl za to následně odvolacím soudem ostře zkritizován.Z těchto důvodů ministryně stížnost v neprospěch politiků podala, ačkoliv případný výrok Nejvyššího soudu o porušení zákona může být pouze akademický a nemůže nijak zhoršit postavení obou mužů. "Akademický výrok Nejvyššího soudu ČR ve věci by měl podle ministryně spravedlnosti judikatorní přínos pro budoucí rozhodovací praxi státních zástupců a soudů," napsalo ministerstvo.Rozsudek se nelíbí ani Pavlu ZemanoviKauzou se nyní bude zabývat Nejvyšší soud. Proti pravomocnému zprošťujícímu rozsudku se již dříve vymezil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který v případu podal dovolání. Bárta měl být shledán vinným z podplácení a Škárka z poškozování cizích práv. Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170.000 a 500.000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Související

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

Více souvisejících

Marie Benešová Vít Bárta Jaroslav Škárka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy