Brožová rázně Zemanovi: Nemůžu kritizovat rozhodnutí soudu

Brno - Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podle svých slov nemůže kritizovat konkrétní soudní rozhodnutí, ohrozila by tím nezávislé nalézání práva. Brožová tak reagovala na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, podle kterého se měla distancovat od rozhodnutí v kauze tří exposlanců ODS. Zeman také v neděli v pořadu Hovory z Lán oznámil, že kvůli ztrátě důvěry vyřadil Brožovou ze svého sboru poradců. Brožová dnes ČTK řekla, že "není myslitelné, aby docházelo k ignorování" předsedkyně Nejvyššího soudu.

Brožová nyní bude hledat vhodný způsob a příležitost, jak s prezidentem probrat principiální otázky nezávislého rozhodování soudů, poslanecké imunity, stejně jako složení jeho neformálního poradního sboru pro výběr nových ústavních soudců.

Šéfka Nejvyššího soudu se podle Zemana měla distancovat od verdiktu, kvůli kterému Nejvyšší státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání tří exposlanců ODS. Nejvyšší soud v něm zaujal kontroverzní široký výklad poslanecké imunity, přesněji takzvané indemnity.

Brožová má za to, že svůj obecný názor na imunitu veřejně vyjádřila. Konkrétní rozhodnutí prý ale kritizovat nemůže. "Bylo by to ovlivňování nezávislého procesu nalézání práva," řekla ČTK Brožová. Její osobní názor na poslaneckou imunitu je prý nejbližší francouzskému pojetí - imunita má chránit jen takové jednání, jehož se může dopustit pouze poslanec v rámci svého parlamentního mandátu.

Brožová navíc zdůraznila, že trestní řízení ještě neskončilo, kauza je stále otevřená a poslední slovo dosud neřekl ani Nejvyšší soud.

Výrok prezidenta Zemana při projevu v Senátu o tom, že po posledním rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci tří poslanců ztratil důvěru v tuto instituci i v její představitele, označil včera v České televizi Petr Pithart za katastrofální a za nejnešťastnější Zemanův výrok. "To je katastrofální výrok a tady bych řekl, že se nám vyjevuje, v čem podstatném se bývalý prezident Václav Klaus a nynější prezident shodují: Naprosto nemají jasno v otázce třetí moci, soudní moci, a jsou prostě zklamáni a rozčíleni, když nerozhoduje tak, jak oni si přejí. (...) To je opravdu děsuplný výrok," řekl bývalý premiér.

Pithart dále v Otázkách Václava Moravce ocenil jako historickou událost, že Senát ani napodruhé nezvolil předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka ústavním soudcem, byť ho předtím osobně podpořil prezident Zeman. Loni Sváčka neúspěšně Senátu navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus. Podle Pitharta pro řadu senátorek a senátorů šlo o urážku Senátu a nedostatečný respekt prezidenta k instituci, která už Sváčka jednou odmítla, byť byla v té době jinak složená.

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feri se z vězení obrací na Nejvyšší soud. Podal dovolání

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, podal ve svém případu dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyplývá to z justiční databáze. Odvolací soud mu trest potvrdil na konci dubna, bývalý politik zhruba o měsíc později nastoupil do výkonu trestu. 

Více souvisejících

Nejvyšší soud Iva Brožová Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy