Praha - Pražská ODS si do čela volební kandidátky schválila bývalou předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou. Na druhé místo delegáti po mnohahodinovém jednání zvolili šéfa pražské ODS Bohuslava Svobodu. Na třetím bude bývalá poslankyně Jana Černochová. Exministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa se na kandidátku vůbec nedostal. Jednání sněmu začalo v úterý večer a Němcovou zvolilo bez problémů, o další pozice se ale svedl boj a rozhodnutí padlo až dnes po 03:00.
Delegáti se rozhodovali mezi dvěma kandidátkami. První, kterou navrhl Svoboda, odsouhlasila v úterý vpodvečer regionální rada. Kromě Svobody a Černochové na ní figuroval na čtvrtém místě starosta Radotína Karel Hanzlík a na pátém bývalá poslankyně Lenka Kohoutová. Chalupa v návrhu zcela chyběl.
Chalupa navrhl svou vlastní kandidátku. Na druhé místo nominoval podle informací ČTK Černochovou, na třetí sebe, na čtvrté starostu Štěrbohol Františka Ševíta, jako pětku Hanzlíka a na šesté místo Kohoutovou. Svobodu na svou kandidátku nenavrhl.
Delegáti sněmu Svobodův návrh schválili v prvním kole poměrem hlasů 43 ku 37. "Máme většinové rozhodnutí, za tímto většinovým rozhodnutím všichni stojíme, od této chvíle nediskutujeme, ale pracujeme," ohodnotil výsledek hlasování Svoboda. Němcová vyjádřila s konečnou podobou kandidátní listiny spokojenost.
Chalupův neúspěch nemusí znamenat konec jeho kandidatury do Poslanecké sněmovny. Výkonná rada ODS, která bude mít poslední slovo při schvalování kandidátek, ho může nominovat podle svého uvážení.
Nominaci Němcové na první místo kandidátní listiny zvolili delegáti již v úterý večer, a to jednomyslně. V boji o voliče se v říjnových předčasných volbách utká v hlavním městě mimo jiné se šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem nebo kandidátem za ČSSD a odborářským předákem Jaroslavem Zavadilem.
Středočeskou kandidátku ODS povede krajský šéf občanských demokratů Petr Bendl. Zvolen byl v posledním možném 12. kole hlasování většinou 55 hlasů. Rozhodování o jedničce kandidátky delegátům dnešního regionálního sněmu občanských demokratů v Nymburku trvalo 5,5 hodiny.
Podle Bendla trvalo hlasování dlouho, protože bylo demokratické a nebyly dopředu učiněny žádné dohody o tom, jak budou delegáti hlasovat. "Lidi se rozhodovali sami a to názorové spektrum je ve středních Čechách široké. V dané situaci mě to nepřekvapilo," řekl novinářům Bendl.
ODS hrozí ztráta milionů
Každá strana, která získá ve volbách více než tři procenta hlasů, dostává od státu ročně miliony korun. Za zisk tří procent je to šest milionů, za každou další desetinu procenta ještě 200 tisíc navíc. Partaj, která se dostane do sněmovny, dostává deset milionů a k tomu 855 tisíc za každého poslance.
Například ODS, která v posledních sněmovních volbách získala 20,22 procenta a 53 mandátů, tak inkasuje 55,3 milionu korun ročně, píše iHned.cz.
"Příspěvky používáme především k úhradě provozních nákladů, to je na zajištění chodu hlavní kanceláře, manažerské sítě, mzdy a podobně. A částečně k úhradě nákladů souvisejícími s volbami. Mezi ně patří průzkumy či jiné pravidelné činnosti. Případné přebytky těchto zdrojů jsou použity přímo v kampani, která je ale primárně financována z darů," říká mluvčí strany Jiří Sochor.
Kvůli předčasným volbám ale může ODS na takovou částku zřejmě zapomenout. Podle červnového průzkumu STEM, který přepočítává procenta i na předpokládaný zisk mandátů, by strana získala 16 procent a 38 poslanců.
Ročně by tak přišla o téměř 13 milionů korun.
Související
Náhle zemřel senátor Roman Kraus
Nové průzkumy ukázaly, jak velká je dominance ANO na politické scéně
ODS , Volby 2013 , Tomáš Chalupa
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 51 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák