ODS piluje kandidátky, exministr Chalupa ostrouhal. Straně hrozí nové trable

Praha - Pražská ODS si do čela volební kandidátky schválila bývalou předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou. Na druhé místo delegáti po mnohahodinovém jednání zvolili šéfa pražské ODS Bohuslava Svobodu. Na třetím bude bývalá poslankyně Jana Černochová. Exministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa se na kandidátku vůbec nedostal. Jednání sněmu začalo v úterý večer a Němcovou zvolilo bez problémů, o další pozice se ale svedl boj a rozhodnutí padlo až dnes po 03:00.

Delegáti se rozhodovali mezi dvěma kandidátkami. První, kterou navrhl Svoboda, odsouhlasila v úterý vpodvečer regionální rada. Kromě Svobody a Černochové na ní figuroval na čtvrtém místě starosta Radotína Karel Hanzlík a na pátém bývalá poslankyně Lenka Kohoutová. Chalupa v návrhu zcela chyběl.

Chalupa navrhl svou vlastní kandidátku. Na druhé místo nominoval podle informací ČTK Černochovou, na třetí sebe, na čtvrté starostu Štěrbohol Františka Ševíta, jako pětku Hanzlíka a na šesté místo Kohoutovou. Svobodu na svou kandidátku nenavrhl.

Delegáti sněmu Svobodův návrh schválili v prvním kole poměrem hlasů 43 ku 37. "Máme většinové rozhodnutí, za tímto většinovým rozhodnutím všichni stojíme, od této chvíle nediskutujeme, ale pracujeme," ohodnotil výsledek hlasování Svoboda. Němcová vyjádřila s konečnou podobou kandidátní listiny spokojenost.

Chalupův neúspěch nemusí znamenat konec jeho kandidatury do Poslanecké sněmovny. Výkonná rada ODS, která bude mít poslední slovo při schvalování kandidátek, ho může nominovat podle svého uvážení.

Nominaci Němcové na první místo kandidátní listiny zvolili delegáti již v úterý večer, a to jednomyslně. V boji o voliče se v říjnových předčasných volbách utká v hlavním městě mimo jiné se šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem nebo kandidátem za ČSSD a odborářským předákem Jaroslavem Zavadilem.

Středočeskou kandidátku ODS povede krajský šéf občanských demokratů Petr Bendl. Zvolen byl v posledním možném 12. kole hlasování většinou 55 hlasů. Rozhodování o jedničce kandidátky delegátům dnešního regionálního sněmu občanských demokratů v Nymburku trvalo 5,5 hodiny.

Podle Bendla trvalo hlasování dlouho, protože bylo demokratické a nebyly dopředu učiněny žádné dohody o tom, jak budou delegáti hlasovat. "Lidi se rozhodovali sami a to názorové spektrum je ve středních Čechách široké. V dané situaci mě to nepřekvapilo," řekl novinářům Bendl.

ODS hrozí ztráta milionů

Každá strana, která získá ve volbách více než tři procenta hlasů, dostává od státu ročně miliony korun. Za zisk tří procent je to šest milionů, za každou další desetinu procenta ještě 200 tisíc navíc. Partaj, která se dostane do sněmovny, dostává deset milionů a k tomu 855 tisíc za každého poslance.

Například ODS, která v posledních sněmovních volbách získala 20,22 procenta a 53 mandátů, tak inkasuje 55,3 milionu korun ročně, píše iHned.cz.

"Příspěvky používáme především k úhradě provozních nákladů, to je na zajištění chodu hlavní kanceláře, manažerské sítě, mzdy a podobně. A částečně k úhradě nákladů souvisejícími s volbami. Mezi ně patří průzkumy či jiné pravidelné činnosti. Případné přebytky těchto zdrojů jsou použity přímo v kampani, která je ale primárně financována z darů," říká mluvčí strany Jiří Sochor.

Kvůli předčasným volbám ale může ODS na takovou částku zřejmě zapomenout. Podle červnového průzkumu STEM, který přepočítává procenta i na předpokládaný zisk mandátů, by strana získala 16 procent a 38 poslanců.

Ročně by tak přišla o téměř 13 milionů korun.

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.
Andrej Babiš (ANO)

Nové průzkumy ukázaly, jak velká je dominance ANO na politické scéně

Podle aktuálních volebních průzkumů by hnutí ANO Andreje Babiše s výrazným náskokem vyhrálo říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi mu přisuzuje 35,5 procenta hlasů, zatímco podle průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News by ANO získalo 32,1 procenta. Druhá by v obou průzkumech skončila ODS s 14,5 procenta podle Kantaru a 14,2 procenta podle STEM. Na třetím místě výrazně posílilo hnutí STAN, které by získalo 13 procent (Kantar) a 10,6 procenta (STEM). 

Více souvisejících

ODS Volby 2013 Tomáš Chalupa

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 51 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy