Dalajlama je v Praze, sklidil aplaus. Setká se i s Dagmar Havlovou

Praha - Stovky lidí zavítaly na dnešní přednášku tibetského duchovní vůdce dalajlamy do pražské Tipsport areny. Osobní přítel bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla si návštěvníky získal svou vřelostí a humorem. Na zesnulého Havla také v úvodu svého vystoupení několikrát zavzpomínal. Při přednášce věnované laskavosti a vzájemné úctě pak vyzdvihl roli kvalitních mezilidských vztahů.

Dalajlamův příchod na pódium sportovní haly doprovázel několikaminutový potlesk vstoje. Tibetský duchovní vůdce hovořil anglicky. Dlouhé úseky řeči přerušoval, aby překladatelka mohla jeho projev převést do češtiny. V době, kdy nemluvil, bavil publikum rozpustilými kousky. V jednu chvíli si například nasadil pokličku od cukřenky na hlavu. Často se smál během své řeči, což obecenstvo odměňovalo potleskem.

V přednášce hovořil o potřebě vzájemné tolerance a úcty, stejně jako o touze lidí po štěstí. Jeho projevu pozorně a většinou tiše naslouchali lidé všech generací. Když skončila první část přednášky, následovaly dotazy z publika.

Do Prahy přiletěl dalajláma dnes dopoledne. Na letišti ho přivítal pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a jeho stranický šéf, bývalý šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. V Česku se dalajláma zdrží čtyři dny, během nichž se zúčastní mezinárodní konference Fórum 2000.

„Co my víme, měl by se setkat s Dagmar Havlovou a měl by se pak také setkat s Ivanem Havlem, který je stejně jako jeho svátost dalajláma členem mezinárodního poradního výboru Nadace Fórum 2000," upřesňuje Filip Šebek z nadace Fórum 2000.

Dalajlama byl osobním přítelem bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, který před 16 lety konferenci Forum 2000 uspořádal poprvé. Naposledy se tibetský duchovní vůdce v Česku objevil předloni, kdy Havla navštívil těsně před jeho prosincovým skonem.

Letošní 17. konference Forum 2000 bude slavnostně zahájena v neděli. Mezi potvrzenými účastníky konference jsou Jeho Svatost dalajlama, duchovní vůdce, nositel Nobelovy ceny míru, Indie/Tibet; Aun Schan Su Ťij, politička, nositelka Nobelovy ceny míru, Barma; Čchen Kuang-čcheng, právník, aktivista za lidská práva, Čína; Frederik Willem de Klerk, bývalý prezident, nositel Nobelovy ceny míru, Jihoafrická republika; Gareth Evans, bývalý ministr zahraničních věcí, Austrálie; Kinga Göncz, poslankyně, Evropský parlament, bývalá ministryně zahraničních věcí, Maďarsko; Yoani Sánchez, blogerka a aktivistka, Kuba; Roger Scruton, filozof, politolog, Velká Británie; a Yang Jianli, disident, prezident a zakladatel, Initiatives for China, USA/Čína.

Konference se bude věnovat obtížím, možnostem i rizikům transformačních procesů v zemích od post-sovětského regionu přes arabský svět až po Latinskou Ameriku a Asii. Cílem je lépe porozumět tomu, co je při přechodu od autoritářského režimu k demokracii nezbytné, ale i příčinám zastavení nebo odchýlení směru těchto procesů. Diskuse se zaměří na institucionální, ústavní a společenský vývoj, na dynamiku politických stran, na transformační spravedlnost, média, vzdělávání, zahraniční politiku i na kulturní faktory jako náboženství a historická paměť, informuje server forum2000.cz.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama nadace

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy