Dalajlama je v Praze, sklidil aplaus. Setká se i s Dagmar Havlovou

Praha - Stovky lidí zavítaly na dnešní přednášku tibetského duchovní vůdce dalajlamy do pražské Tipsport areny. Osobní přítel bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla si návštěvníky získal svou vřelostí a humorem. Na zesnulého Havla také v úvodu svého vystoupení několikrát zavzpomínal. Při přednášce věnované laskavosti a vzájemné úctě pak vyzdvihl roli kvalitních mezilidských vztahů.

Dalajlamův příchod na pódium sportovní haly doprovázel několikaminutový potlesk vstoje. Tibetský duchovní vůdce hovořil anglicky. Dlouhé úseky řeči přerušoval, aby překladatelka mohla jeho projev převést do češtiny. V době, kdy nemluvil, bavil publikum rozpustilými kousky. V jednu chvíli si například nasadil pokličku od cukřenky na hlavu. Často se smál během své řeči, což obecenstvo odměňovalo potleskem.

V přednášce hovořil o potřebě vzájemné tolerance a úcty, stejně jako o touze lidí po štěstí. Jeho projevu pozorně a většinou tiše naslouchali lidé všech generací. Když skončila první část přednášky, následovaly dotazy z publika.

Do Prahy přiletěl dalajláma dnes dopoledne. Na letišti ho přivítal pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a jeho stranický šéf, bývalý šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. V Česku se dalajláma zdrží čtyři dny, během nichž se zúčastní mezinárodní konference Fórum 2000.

„Co my víme, měl by se setkat s Dagmar Havlovou a měl by se pak také setkat s Ivanem Havlem, který je stejně jako jeho svátost dalajláma členem mezinárodního poradního výboru Nadace Fórum 2000," upřesňuje Filip Šebek z nadace Fórum 2000.

Dalajlama byl osobním přítelem bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, který před 16 lety konferenci Forum 2000 uspořádal poprvé. Naposledy se tibetský duchovní vůdce v Česku objevil předloni, kdy Havla navštívil těsně před jeho prosincovým skonem.

Letošní 17. konference Forum 2000 bude slavnostně zahájena v neděli. Mezi potvrzenými účastníky konference jsou Jeho Svatost dalajlama, duchovní vůdce, nositel Nobelovy ceny míru, Indie/Tibet; Aun Schan Su Ťij, politička, nositelka Nobelovy ceny míru, Barma; Čchen Kuang-čcheng, právník, aktivista za lidská práva, Čína; Frederik Willem de Klerk, bývalý prezident, nositel Nobelovy ceny míru, Jihoafrická republika; Gareth Evans, bývalý ministr zahraničních věcí, Austrálie; Kinga Göncz, poslankyně, Evropský parlament, bývalá ministryně zahraničních věcí, Maďarsko; Yoani Sánchez, blogerka a aktivistka, Kuba; Roger Scruton, filozof, politolog, Velká Británie; a Yang Jianli, disident, prezident a zakladatel, Initiatives for China, USA/Čína.

Konference se bude věnovat obtížím, možnostem i rizikům transformačních procesů v zemích od post-sovětského regionu přes arabský svět až po Latinskou Ameriku a Asii. Cílem je lépe porozumět tomu, co je při přechodu od autoritářského režimu k demokracii nezbytné, ale i příčinám zastavení nebo odchýlení směru těchto procesů. Diskuse se zaměří na institucionální, ústavní a společenský vývoj, na dynamiku politických stran, na transformační spravedlnost, média, vzdělávání, zahraniční politiku i na kulturní faktory jako náboženství a historická paměť, informuje server forum2000.cz.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama nadace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.

před 7 hodinami

Pražští hasiči zasahovali u požáru domu v Troji. (5.4.2025) Prohlédněte si galerii

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil

Požár domu v Troji zaměstnal v sobotu dopoledne pražské hasiče. Dva lidé museli být z hořící budovy evakuováni, nikomu se naštěstí nic nestalo. Událost omezila i provoz hromadné dopravy ve zmíněné městské části. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 13 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 13 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 15 hodinami

včera

včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy