Babišův kandidát ANO Komárek nedávno tvrdil, že miliardář Babiš má špinavé ruce jako Dalík či Bém

Praha – Politici často mylně vyvolávají dojem, že mají konstantní názory, které jsou neotřesitelné. Když se však probíráte historií jejich výroků, je tomu zcela jinak. Novinář Martin Komárek takovým zvratem v myšlení chce do politiky vstoupit.

Komárek kandiduje v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny jako lídr kandidátky hnutí ANO 2011 v Libereckém kraji. Zakladatelem tohoto hnutí je Andrej Babiš, který je druhým nejbohatším českým občanem, vlastní agrochemický holding Agrofert.

Před dvěma lety však názory tohoto novináře byly výrazně odlišné. V roce 2011 napsal pro server iDnes.cz komentář, kde se ostře pouštěl do Babiše. Babiše označil za prskajícího Pepu z hospody, kterému není radno věřit, neb má dle Komárka špinavé ruce stejně jako Bém či Dalík. Před dvěma lety Komárek popisoval konkrétněji tři důvody, proč zakladateli ANO 2011 nevěřit.

Mezi ně patří, že „největší obchody s podnikateli uzavíral ve zlatých starých časech politicky poněkud naivní, ale jinak zdatný Stanislav Gross. A co by vám řekli, kdybyste se zeptali, kdo stál za jeho kartelem podnikatelů a politiků? Nemusíte hádat dvakrát. Prý Andrej Babiš." Z čehož Komárek vyvozoval vazbu Babiše na ČSSD a důvod, proč podnikatel tak vehementně očerňuje z korupce pravici.

Pravostředá vláda mu navíc měla pokazit miliardový kšeft s jednou plodinou. „A tak teď prská. Nevíme, zda je pravda to, co bychom se doslechli o Babišovi - stejně tak jako nevíme, zda je pravda to, co Babiš říká o Dalíkovi a spol. Neříká totiž nic jiného než to, co Pepa Tvaroh u piva. Nepodložené zvěsti, že ten a onen kasíruje tolik a tolik od toho a toho. Pepa Tvaroh by ale do svého seznamu zahrnul i Babiše a jeho podnikatelské souputníky, co raději, jak se říká mezi VIP, vytvářejí obchodní příležitosti spíše se sociálními demokraty než s ODS a s TOP 09," napsal v komentáři pro iDnes.cz Komárek s tím, že Babiš „prská" a kritizuje na základě pouhých zvěstí.

Komárek podnikatele pranýřoval i za výroky typu: bez korupce se tu nedá uzavřít takřka žádný obchod. „Sám však uzavírá obchody za stamiliony. Je on taková výjimka, nebo taky občas dá těm, co rádi berou - tedy, jak říká, politikům, soudcům a policii?" V neposlední řadě zkritizoval v roce 2011 i Babišova slova o tom, že se v České republice začalo krást ve velkém v roce 2006. To Komárek označil za pouhý politický arzenál proti pravici, neboť korupce tu dle něj vesele bují už od devadesátých let.

Svůj odchod z deníku Mladá fronta Dnes oznámil Komárek na začátku letošního června. Pro ČTK uvedl, proč se rozhodl do politiky vstoupit: „já si skutečně myslím a jsem natolik naivní, že je potřeba politiku zlepšit, a chci to zkusit. Mám sen, že dokážeme politiku zlidštit, zeslušnit a že budeme méně krást."

Změnu názoru Komárek vysvětlil v srpnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny takto: „neexistuje žádný důkaz. A pomluvy mezi miliardáři jsou ještě horší než mezi novináři. To, co jsem napsal, vycházelo z obecného mínění. Když jsem se s Andrejem Babišem setkal, můj dojem byl úplně jiný, než jak jsme ho v médiích popisovali. Podle mě je to slušný, relativně skromný člověk. Nevím, jestli je úplně pravda, co říká. Ale vystihuje to, co si myslí lidé."

Sám Komárek tedy před dvěma lety spoluvytvářel negativní obraz Babiše. Posiloval tak stereotyp o miliardáři, ze kterého nyní couvá a odmítá jej. Problémem však je, že lidé vnímají více prvotní informaci, než pozdější slova o tom, že to vlastně je trochu jinak.

Související

Více souvisejících

Martin Komárek Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy