Praha - Euro v Česku? Do roku 2020, míní Kalousek. Jenže to má podmínku. Nesměla by se k moci dostat levice. Její "socialistické experimenty" by vše zhatily.
V České republice se již dlouho spekuluje nad tím, jestli máme přistoupit ke společné evropské měně. V této otázce má TOP09 jasno. Máme. Pak je tu ale další neznámá. Kdy se k eurozóně přidat.
"To klíčové, na čem záleží, je další vývoj ekonomiky v České republice. A pak je otázkou, zda zůstaneme rozpočtově odpovědní a zda se budeme všemi parametry přibližovat vyspělejším ekonomikám eurozóny," uvedl exministr financí Kalousek.
Kdyby se trend obrátil a republika se začala více zadlužovat, pak by podle Kalouska byl vstup do eurozóny škodlivý.
A kdy by se mohlo začít platit v Česku eurem? "Vize, že stanovíme termín přijetí již v tomto volebním období, je tedy podmíněna optimálním vývojem. Pokud se vyvarujeme socialistických experimentů, budeme se přibližovat vyspělejším zemím eurozóny a budeme rozpočtově odpovědní, pak léta 2018-2020 jsou obdobím, kdy vstup do eurozóny by mohl být významným příspěvkem ke stabilitě a růstu české ekonomiky," míní druhý muž TOP09.
Rozhodnutí o vstupu do eurozóny by však podle něj mělo padnout již v příštím volebním období, jelikož poté bude potřeba mnoho příprav, aby se v Česku mohlo platit eurem.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
před 2 hodinami
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
před 2 hodinami
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
před 2 hodinami
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
před 3 hodinami
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
před 4 hodinami
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
před 4 hodinami
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
před 5 hodinami
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
před 6 hodinami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 6 hodinami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 7 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 8 hodinami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 9 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
Navzdory opakovaným střetům v Hormuzském průlivu a rostoucímu napětí mezi Washingtonem a Teheránem trvají špičky amerického Pentagonu na tom, že příměří z 8. dubna stále platí. Americký ministr obrany Pete Hegseth a předseda sboru náčelníků štábů generál Dan Caine na tiskovém brífinku uvedli, že nynější íránské útoky zatím nedosáhly prahu, který by vyžadoval plné obnovení válečných operací.
Zdroj: Libor Novák