Kulturologové kritizují politiky. Jeden se teď ozval

Praha - Čeští kulturologové se shodují, že tu chybí silné politické elity i dynamika. Exposlanec a zlínský lídr Hlavu vzhůru jim ale vzkázal, ať přestanou kritizovat a začnou dělat něco prospěšného.

Server ihned.cz se dotázal českých kulturologů, v čem vidí problémy dnešní doby v ČR. Ti se shodli, že tu chybí dynamika ve společnosti, politické elity a cíle, za kterými by stát měl jít.

Jeden z členů současné politické elity, exposlanec Tomáš Úlehla, se tomu ale vysmál. "Kulturologům bych doporučil, aby vylezli ze svých ulit, a zamysleli se, čím by mohli být naší společnosti skutečně prospěšní. Sami si hrají na intelektuály, obklopeni slovníky a encyklopediemi, často zcela mimo životní realitu, a obecně hlásají rádo by moudra do virtuálního světa, který jim ale, i přes všechnu snahu pozorně vnímat a naslouchat, nerozumí..." napsal na sociální síti.

Nadzvedla ho především slova o absenci intelektuálních elit. "V každé době a v každé společnosti se najdou individuální egoisti a chamtivci, nepoctivci a chameleoni, ale ty je zapotřebí vyhnat za pomyslné hradby lidské důstojnosti, a nenenchat se uplácet almužnou, což se však neděje a pak to tak u nás vypadá, kulturu nevyjímaje - tam je často to ještě horší než v politice," pustil se do kulturologů.

Kulturologie je obor zabývající se kulturou. Zkoumá dějinný vývoj společností, spojení jazyka a kultury, média i politiku.

Související

Zdeněk Svěrák

Svěrák ustoupil. Žalobu na Bobo nepodá, nemá to smysl

Praha - Zdeněk Svěrák se nakonec rozhodl, že nebude žalovat Janu Bobošíkovou a její blok Hlavu vzhůru. V hymně bloku se totiž objevilo spojení metelesku blesku, které si Svěrák přisvojuje. Důvodem k nepodání žaloby je prý obava, že Hlavu vzhůru by nemuselo dlouho existovat.

Více souvisejících

Tomáš Úlehla Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy