Jak strany financují kampaň: Okamura kritiku odmítá, KSČM si dělá legraci

Praha - Skoro žádné údaje o financování kampaní před sněmovními volbami nezveřejňují Strana práv občanů - zemanovci a hnutí Úsvit senátora Tomia Okamury, tvrdí organizace Transparency International.

Nejlépe dopadly v prvním hodnocení průhlednosti placení kampaní mezi devíti posuzovanými uskupeními hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, ČSSD, TOP 09 a Strana zelených. "To neznamená, že je to nějaké velké štěstí a zázrak," řekl dnes novinářům ředitel TI David Ondráčka. Tyto strany podle něho zveřejňují nejvíce informací, údaje jsou prý nejucelenější.

SPOZ a Úsvit podle Ondráčky odmítly odpovědět na dotazy zaslané TI a nezveřejňují téměř žádné informace o hospodaření a financování ani na svých oficiálních prezentačních webech.

"Úsměvná" odpověď KSČM

O něco lépe jsou na tom podle Ondráčky KDU-ČSL, KSČM a ODS. Jejich přístup k informování je ale podle něho formalistický, odvolávají se v této věci na zákonné povinnosti a nad jejich rámec jdou omezeně.

Ondráčka poukázal například na "úsměvnou" odpověď KSČM, že prý o transparentním účtu s bankou jedná a mohl by být příští rok; bankovní domy ale údajně zřizují taková konta rychle. Transparentní účet nemá ani ODS, prý to pokládá za populismus.

Ondráčka se pozastavil nad neochotou stran uvádět spolupracující agentury a obchodní podmínky s případnými slevami na inzerci. Je podle něho otázka, zda agentury nedostávají veřejné zakázky od úřadů, které strany kontrolovaly, a pak za to nedávají seskupením slevy. "Netvrdíme, že to tak nutně je, ale zvedáme varovný prst," poznamenal ředitel TI.

Pořadí lze ale vyčíst na webu, kde je i podrobnější hodnocení jednotlivých uskupení. Uskupení nyní mají podle Ondráčky šanci chybějící údaje doplnit. Druhé kolo sledování předvolebních kampaní chce TI zveřejnit v polovině října.

V České republice stále neexistuje zákon, který by politické strany zavazoval zveřejňovat údaje o sponzorech nebo spolupracujících agenturách či poradcích. Suplovat tento nedostatek chce také občanské sdružení Naši politici, píše rozhlas.cz.

„Voličům nabídneme před volbami komplexní informační zdroj, kde bude možné dozvědět se základní informace o lídrech jednotlivých politických stran ve všech krajích, o jejich profesní i politické minulosti, o případných kontroverzních kauzách, ve kterých figurují. A zároveň společně s kolegy z Transparency International budeme monitorovat transparentnost financování těchto politických kampaní a budeme se snažit poukazovat na případné nedostatky," přibližuje záměr předseda sdružení Jiří Fiala.

Okamura se brání

Tomio Okamura v dnešním prohlášení, které mají EuroZprávy.cz k dispozici, odmítá závěry Transparency International. "Financování kampaně hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury nemůže být transparetnější - vzali jsme si u Fio banky úvěr a otevřeli jsme si jako jedni z prvních transparentní účet. Žádné sponzory nemáme - v případě potřeby dalších financí je připravený na transparentní účet přidat peníze Tomio Okamura ze svých řádně zdaněných peněz," píše Okamura.

A pokračuje ostřeji: "Transparency International nás oslovila a žádala, abychom jí zodpovídali nějaké dotazy. To jsme z velmi zásadních důvodů odmítli. Tato organizace Tomia Okamuru křivě obvinila a pošpinila i před prezidentskými volbami - jak víme Tomio Okamura, v té době žádnou kampaň nevedl, neměl sponzory a neutratil na ni ani haléř. Transparency International naopak za nejtransparentnějšího označila svého favorita Jana Fischera, který jak se ukázalo, vedl dokonce dvoje účty a měl černé peníze od miliardáře Chrenka a prokazatelně také porušoval i zákony, které upravují financování prezidentských kampaní."

"Na nestandardní jednání Transparency International (TIC) a na její naprosto netransparetní financování jsme upozornili orgány činné v trestním řízení a předali jsme jim také dokumenty, které trestnou činnost Transparency International dokumentují," napsal lídr hnutí Úsvit přímé demokracie.

Související

Rusko, ilustrační foto

Rusko označilo Transparency International za nežádoucí organizaci a zakázalo ji

Ruská generální prokuratura označila Transparency International za nežádoucí organizací, oznámila dnes ruská média. Již dříve ruské úřady udělily této nevládní organizaci sídlící v Berlíně a bojující proti korupci po celém světě hanlivou nálepku zahraničního agenta. Spolupráce s nežádoucí organizací hrozí v Rusku trestním postihem a vězením.
Soudní dvůr EU

Boj za transparentnost se vrací o roky zpět, komentuje TI verdikt unijního soudu

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie z minulého týdne ohledně evidence skutečných majitelů vrací boj za transparentnost vlastníků společností, ale i třeba boj proti praní špinavých peněz v EU, o deset let zpět. Na dotaz ČTK to dnes uvedl vedoucí analytik protikorupční organizace Transparency International (TI) Marek Chromý, podle kterého je rozhodnutí soudu též nejednoznačné v tom, jak má EU zareagovat.

Více souvisejících

transparency international spo- Zemanovci Hnutí Úsvit přímé demokracie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy