Praha - Česká televize se bude muset u soudu zodpovídat z toho, proč v září 2012 odstranila ze svého webu výsledky studentských voleb a proč odmítá dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Česká pirátská strana jí totiž ve čtvrtek 10. října zaslala předžalobní výzvu ve věci porušování práva na informace. Informuje Jakub Michálek z Pirátské strany.
Před krajskými volbami 2012 proběhla rozsáhlá anketa o volebních preferencích středoškoláků starších 15 let, takzvané studentské volby. Česká televize o průběhu studentských voleb, kterých se účastnilo přes 22 000 středoškoláků, několikrát informovala v krátké reportáži. Poté, co organizace Člověk v tísni, která výzkum organizovala, vydala oficiální výsledky, vydala ČT zpravodajský článek, ve kterém správně uvedla, že drtivě zvítězila Česká pirátská strana (přes 20 % hlasů), následována TOP 09 (15 %) a DSSS (10 %). Potom zřejmě kdosi zvedl telefon. O pět minut později byl článek smazán z webu a ve vysílání ČT už o studentských volbách nepadla ani zmínka. Na sociálních sítích Česká televize dotazy a kritické komentáře diváků rovnou mazala. Vítejte ve světě veřejnoprávních médií České republiky.
Piráti si následně článek vyžádali podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Cílem bylo donutit Českou televizi, aby článek zveřejnila na svých internetových stránkách. Česká televize článek sice na žádost poskytla, ale už ho odmítla zveřejnit na webu s vyžádanými informacemi. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím přitom musí veřejné instituce vyžádané informace zveřejnit na svých internetových stránkách. Česká televize to již téměř rok odmítá, takže tato informace ani informace staršího data nejsou na stránkách dostupné. Nepomohla ani žádost řediteli České televize a stížnost Radě České televize. Ředitel Petr Dvořák vůbec nereagoval a předsedovi Rady České televize Milanu Uhdemu přišla Dvořákova nečinnost v pořádku.
Případ podle Pirátů potvrzuje nezbytnost reformy veřejnoprávních médií, aby nebyly závislé na vedení obsazovaném politiky. "Piráti považují politicky motivované zásahy do vysílání veřejnoprávních médií jako je cenzura nepohodlných názorů za nepřípustné a chtějí s neutěšenou podobou médií v ČR něco dělat. Nejenom kvůli všem studentům, kteří ještě věří v demokratické instituce, jsme slíbili, že si cenzuru v České televizi líbit nenecháme. V tomto případě vedení České televize zcela zjevně porušuje zákon a musí za to nést odpovědnost," komentoval cenzuru studentských voleb místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Pokud Česká televize během 5 dnů nezačne zákon o svobodném přístupu k informacím dodržovat, strana se hodlá obrátit na soud s žalobou proti nezákonnému zásahu.
Časová osa
5. 9. 2012 -- Vedení zpravodajství České televize na plánovací poradě rozhodlo, že bude informovat veřejnost o samotném konání studentských voleb a jejich účelu. 6. 9. 2012 -- 6.40 -- Na ČT24 ve Studiu 6 jsou v jedenáctiminutovém vstupu "Studentské volby 2012" hosty Karel Rachota a Daniel Prokop. 6. 9. 2012 -- 9.56 -- Redaktor Vratislav Maňák na webu ČT24 publikuje článek "Středoškoláci vystaví vysvědčení hejtmanům -- volí nanečisto". 6. 9. 2012 -- 19.36 -- Redaktor Roman Bém aktualizuje na webu ČT24 článek výsledky a mění jeho název na "U středoškoláků vyhráli v krajských volbách piráti, TOP 09 skončila druhá". 6. 9. 2012 -- 19.41 -- Ředitelka nových médií Pavlína Kvapilová rozhodla o okamžitém odstranění aktualizovaného článku z internetových stránek. 17. 12. 2012 -- Žádost o informace -- poskytnutí textu původně publikovaných článků 2. 1. 2013 -- Zveřejnění informace na internetových stránkách o tom, že byl poskytnut článek na žádost 5. 5. 2013 -- Žádost o ochranu před nečinností adresovaná generálnímu řediteli ČT, který na ni nereagoval 4. 8. 2013 -- Stížnost Radě České televize 26. 9. 2013 -- Rada České televize považuje stížnost za neoprávněnou 10. 10. 2013 -- Předžalobní výzva kvůli nezákonnému zásahu
Související
Piráti Evropského parlamentu žádají prezidenta Bidena o milost pro Assange
Původní návrh pandemického zákona podle Pirátů zaváděl vysoké pokuty
pirátská strana , Česká televize
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek