ČSSD změní taktiku, Sobotka chce strašit "veverkami"

Praha - Strany označované jako komerční jsou rizikem pro stabilitu vlády, a ČSSD proto bude v případě volebního úspěchu podporu pro svůj kabinet hledat především u komunistů a lidovců. Na snídani s novináři do dnes řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Jednání o nové vládě chce Sobotka zahájit již ve volební sobotu, těší se prý také na diskuse s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek reagoval prohlášením, že lidovci nebudou v jedné vládě s komunisty.

"Sobotní noc bude dlouhá a určitě bude nabitá neděle," vyjadřuje svá očekávání o brzkém začátku povolebního vyjednávání Sobotka, jehož strana do hlasování 25. a 26. října vstupuje jako jasný favorit. Pokud svou roli potvrdí, chce vytvořit jednobarevnou vládu s podporou co nejmenšího počtu etablovaných a podobně orientovaných politických stran.

Takový kabinet, v němž chce být ČSSD dominantní silou, by podle Sobotky vyloučil alibismus, kdy se na sebe několik koaličních stran vzájemně vymlouvá. Toho, že by takovou vládu, v níž by mohli zasednout i nestraníci, skrze komunisty výrazně ovlivňovala hlava státu, se Sobotka příliš neobává. "Já si myslím, že to riziko není o nic větší, než že se Miloš Zeman bude snažit vládu ovlivňovat přímo skrze sociální demokracii," řekl šéf strany, v níž má prezident řadu výrazných příznivců, včetně statutárního místopředsedy Michala Haška.

Spolupráci s komunisty dnes důrazně odmítl předseda lidovců Bělobrádek. "Pro KDU-ČSL je jakákoli spolupráce s komunisty vyloučena," sdělil ČTK prostřednictvím mluvčího strany Daniela Hermana. Lidovci se podle něj nebudou podílet na jakékoli vládě nebo projektu, který by se opíral o podporu KSČM.

Za rizikovou má sociální demokracie možnou podporu "komerčních" stran, za něž Sobotka považuje zejména hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO a Stranu práv občanů - zemanovců (SPOZ). Proti "jednorázovým" stranám se chce ČSSD podle informací ČTK silně vymezit ve zbytku volební kampaně, kde by tak měla učinit připomenutím osudu Věcí veřejných v uplynulém volebním období.

Pokud jde o povolební situaci, Sobotka se nebojí toho, že by hlava státu chtěla jednat podle svého a ignorovala by vůli politických stran. "Prezident bude muset akceptovat dohodu politických stran v Poslanecké sněmovně a bude záležet na politických stranách, jestli se dohodnou," je přesvědčen. "Už se těším na diskuse s ním v situaci, kdy bychom tedy volby vyhráli a budeme se domlouvat na tom, jakým způsobem by země dál měla postupovat," řekl také.

Okamura s Bártou: Vládnutí ve stylu "veverek"

Malé politické strany můžeme schematicky rozdělit  do dvou základních skupin.  Do první  skupiny patří strany, které se snaží oslovit především „volné voliče", jejichž hlavní postoje a hodnoty nejsou ve velkých stranách příliš reprezentovány. Do druhé skupiny pak  strany, jež usilují o „uloupnutí" perníčku z voličského prostoru doposud obsazovaného velkými politickými stranami.

Do první skupiny usilující o volné voliče, patří v tuto chvíli 4, velmi rozdílné,  strany (Hlavu vzhůru, Úsvit přímé demokracie, Strana zelených a Pirátská strana). Hlavu vzhůru (Jana Bobošíková) a Úsvit přímé demokracie (Tomio Okamura), představují klasickou krajně pravicovou populistickou stranu, oslovující protestní voliče, naštvané a frustrované z každodenních neřešených problémů, nespravedlností, hledající jednoduché a radikální řešení a pojmenování viníků (Brusel, přistěhovalci, socky, cikáni), emotivně odkazující na národ a čistý, nezkažený lid. 

Bezprostřední koaliční potenciál  je dosti široký. Jana Bobošíková neměla v zásadě problém kandidovat za KSČM v prezidentské volbě 2008 s cílem pomoci Václavu Klausovi, Tomio Okamura spolupracující s Vítem Bártou předznamenává i možnou podobu  případného vládnutí ve stylu „veverek", píše politoložka Vladimíra Dvořáková na svém blogu.

Strana zelených a Pirátská strana usilují o jiný prostor „volných" voličů. Obě strany představují nový typ stran, které nereagují příliš  na sociálně ekonomickou dimenzi politiky, jako spíše na „kvalitu" a „hodnoty" života. V našem (i zahraničním) prostředí oslovují spíše liberálně (nikoli neoliberálně) zaměřené voliče, pro něž jsou klíčové takové hodnoty jako osobní svoboda (včetně práva na informace), tolerance vůči jinakosti, kvalitní životní prostředí, kvalitní vzdělání.  Jsou zakotveni spíše v občanské společnosti.  Nutno říci, že současná ekonomická krize se sociálními dopady umenšuje jejich operační prostor, přesto zde volný prostor je.

Související

Odvolil i prezident Miloš Zeman

Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.
Předčasné volby do Sněmovny 2013

To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO

Praha - Jaromír Dušomír, můj hlas je zelenej, ahóóóój. To je jen několik hlášek, které se po předčasných volbách v minulém roce staly legendárními. Díky videu z dílny Institutu politického marketingu můžete na ty nejlepší kousky z dílen jednotlivých stran a hnutí.

Více souvisejících

Volby 2013 ČSSD spo- Zemanovci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy